Tarka do warzyw – jaką wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Tarka do warzyw

Tarki do warzyw można podzielić na ręczne i elektryczne, a każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Niektóre modele dostępne w sklepach przeznaczone są do konkretnych warzyw (nadają się do ziemniaków czy czosnku) lub mają wymienne końcówki do tarcia na wiórki, słupki, plastry czy kostkę.

Wśród narzędzi niezbędnych dla miłośników kuchni polskiej z pewnością warto wymienić tarkę do ziemniaków, która pozwala na szybkie przygotowanie smacznych i chrupiących placków ziemniaczanych.

Tradycyjna tarka do warzyw

Podstawowym wyposażeniem każdej kuchni jest tarka ze stali nierdzewnej. Dzięki niej można zetrzeć warzywa na surówkę czy zupę albo jabłka na szarlotkę. Występuje w wielu kształtach i rozmiarach, w wersji jedno- i wielostronnej. Wygodnym rozwiązaniem będzie wybór tradycyjnego modelu czterostronnego o różnych powierzchniach trących. Najczęściej można za pomocą tarki rozdrobnić warzywa tak, by powstały plasterki, grube i drobne wiórki. Zdarza się, że jedną stronę pokrywają drobne oczka przeznaczone do tarcia ziemniaków. Miłośnicy placków ziemniaczanych powinni zainwestować w specjalną półokrągłą tarkę do ziemniaków, dzięki której praca będzie szła zdecydowanie szybciej. Warto również zaopatrzyć się w specjalną szatkownicę do rozdrabniania kapusty na bigos lub do kiszenia. W sklepach można znaleźć modele w wielu rozmiarach, wykonane z drewna lub plastiku. Niektóre mają wbudowaną specjalną szufladkę, w której umieszcza się kapustę i przesuwa po ostrzach w górę i w dół (taka konstrukcja ma za zadanie usprawnić pracę). Tarki do kapusty różnią się także liczbą stalowych ostrzy. Przyjmuje się, że im ich więcej, tym lepiej przebiega proces szatkowania.


Zainteresuje Cię: Jakie są rodzaje noży kuchennych? Jakie wybrać?

Wygodna tarka do warzyw z pojemnikiem

Producenci dbają, by oferowane akcesoria kuchenne były wygodne i ułatwiały przygotowanie potraw. Jednym z usprawnień wprowadzonych do tradycyjnych modeli jest połączenie tarki do jarzyn z wygodnym pojemnikiem. Podczas rozdrabniania marchwi czy buraków wiórki wpadają do środka, zmniejszając potencjalny bałagan na blacie. Całość można szczelnie zamknąć dzięki dołączonej pokrywce i wykorzystać warzywa później. Pojemniki w takich tarkach kuchennych są wykonane z plastiku, szkła lub stali nierdzewnej. Wymienne pokrywy z powierzchnią trącą to najczęściej połączenie plastiku lub silikonu ze stalowym ostrzem. Przykładem zestawu tego typu jest wielofunkcyjna misa z kompletem tarek i pokrywą „Solution” marki Ambition. Pojemnik o pojemności 3 litrów wykonany został ze stali nierdzewnej, a pokrywka z trwałego silikonu. Do wyciętego w niej otworu pasują tarki do ścierania grubych i drobnych wiórek oraz plasterków. Dodatkowa funkcja misy to możliwość miksowania i ubijania bez rozpryskiwania masy dookoła – pokrywa z otworem świetnie zabezpiecza kuchnię przed bałaganem.

Tarka do warzyw – elektryczna czy z korbką?

Zwykła tarka wystarczy każdemu, kto gotuje od czasu do czasu dla małej rodziny. Jednak regularne przygotowywanie dużych porcji surówek, zup czy innych dań na bazie warzyw wymaga wykorzystania lepszego sprzętu. Warto zwrócić uwagę na obrotowe tarki na korbkę, które są idealne do przetwarzania cukinii, marchewek, ogórków czy buraków. Wymienne wkłady pozwalają kontrolować grubość szatkowania i dostosowywać ją do typu potrawy – inna sprawdzi się w przypadku surówek, a inna gdy wykonujemy wstążki do udekorowania talerza. Dzięki tarce tego typu da się przygotować spaghetti z warzyw, np. cukinii. Warzywny makaron wystarczy zblanszować i polać ulubionym sosem. Kolejna grupa produktów to elektryczne tarki do warzyw, które pozwalają skrócić czas potrzebny do przygotowania kapusty, papryki czy marchwi do dalszej obróbki. Sprawdzają się w przypadku takich potraw, jak bigos, placki ziemniaczane, barszcz ukraiński. Elektryczna tarka do ziemniaków to prawdziwe wybawienie, gdy trzeba zmierzyć się z dwoma kilogramami warzyw.

Małe tarki – do imbiru, gałki muszkatołowej, czosnku i skórki cytrusów

Niektóre warzywa i owoce wymagają użycia specjalnego rodzaju tarki, ze względu na zbyt małą efektywność tradycyjnych modeli. Tarka do czosnku to niewielkie urządzenie złożone z części metalowej z gęsto rozmieszczonymi ostrzami oraz szufladki z tworzywa sztucznego. Czosnek wrzuca się do środka, przyciska dołączoną do zestawu przykrywką i trze tak, jakby się szatkowało kapustę. Takie urządzenie pozwala zminimalizować czas zetknięcia dłoni ze świeżym mającym silny, drażniący zapach czosnkiem. Tarka do gałki muszkatołowej wyróżnia się natomiast niezwykle drobnymi oczkami wyciętymi w stalowej formie. Dzięki nim można zetrzeć tę aromatyczną przyprawę na proszek i dodać do sosu beszamelowego. Zupełnie inaczej wygląda specjalna tarka do imbiru. Tradycyjne modele rodem z Japonii wyglądają jak zwykła ceramiczna miseczka. Na ich dnie znajdują się jednak niewielkie wypustki, które przy pocieraniu rozdrabniają imbir. Dzięki takiej tarce przygotowanie korzennej herbaty lub ciasteczek imbirowych jest jeszcze prostsze.


Przeczytaj również: Jak używać zaparzacza do herbaty? Jaki wybrać?

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?