Jak wydrążyć dynię krok po kroku? Porady

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Jak wydrążyć dynię?

Amerykańska tradycja wykonywania z okazji Halloween lampionów z dyni, czyli Jack-o'-lanterns, trafiła również do Polski. Podpowiadamy, jakich narzędzi i akcesoriów użyć, by bezpiecznie wydrążyć dynię, a także jak wykończyć efektowny lampion, by zdobił dom i rozświetlał długie jesienne noce.

Do wydrążenia dyni można podejść profesjonalnie i sięgnąć po specjalny zestaw narzędzi lub noże do carvingu. Nie jest to jednak konieczne – niewielki ostry nożyk powinien wystarczyć do wycięcia otworów, a łyżka do opróżnienia wnętrza z miąższu.

Czym najlepiej wydrążyć dynię? Potrzebne narzędzia

Lampion nie powstanie bez odpowiedniej dyni. Bez wątpienia najlepsza będzie dynia olbrzymia, która jest odpowiednio duża i efektowna. Można też sięgnąć po dynię mniejszej odmiany, np. popularną w Polsce dynię hokkaido, ale drążenie jej będzie o wiele trudniejsze. Podczas zakupów warto wybrać egzemplarz, który stoi stabilnie i wyróżnia się ładną pomarańczową skórą. Kolejnym krokiem jest zgromadzenie potrzebnych akcesoriów. Można sięgnąć po profesjonalny zestaw narzędzi do wycinania dyni dostępny u partnerów Programu – na AliExpress oraz Allegro. To dobra okazja, by zebrać punkty PAYBACK, które później wymienisz na nagrody lub wykorzystasz do obniżenia kosztów zakupu wybranych produktów. Specjalne akcesoria nie są jednak niezbędne, wystarczy tylko ołówek lub flamaster, łyżka i ostry nożyk. Najwygodniej pracuje się za pomocą precyzyjnego noża o zakrzywionym ostrzu – warto wybrać jeden z modeli przeznaczonych do obierania owoców i warzyw. Odpowiednie noże znajdziesz w ofercie partnerów Programu, m.in. w sklepie z wyposażeniem kuchennym Garneczki.pl. Miłośnicy rękodzieła, którzy chcą nie tylko w prosty sposób wydrążyć dynię, lecz także zamienić ją w dzieło sztuki, powinni zainteresować się nożami do carvingu. Dzięki nim, rzeźbiąc w owocach i warzywach, można tworzyć niepowtarzalne wzory.

Jak zrobić dekorację z dyni na halloween?

Jak zrobić dekorację z dyni na halloween

Jak wydrążyć dynię na Halloween? Instrukcja krok po kroku

Po przygotowaniu dyni odpowiednich rozmiarów oraz zgromadzeniu narzędzi należy zaplanować pracę. Na szczycie dyni narysuj okrąg o średnicy od 10 do 20 cm (zależnie od jej wielkości), by ułatwić sobie zadanie. Następnie za pomocą nożyka wykrój koło i delikatnie unieś odcięty element. Powstałą pokrywkę oczyść z miąższu i odłóż na bok – przyda się do wykończenia lampionu. Kolejnym etapem jest wydrążenie dyni – najlepiej pozbyć się miąższu i pestek za pomocą dużej stalowej łyżki. Miąższ możesz oczywiście wykorzystać do zrobienia pysznej jesiennej zupy dyniowej, a pestki wysuszyć – dzięki temu nic się nie zmarnuje. Środek lampionu powinien być dobrze oczyszczony, dlatego zalecane jest skrobanie ścianek dyni łyżką, aż staną się gładkie. Staranne wydrążenie dyni sprawi, że dekoracja dłużej zachowa atrakcyjny wygląd. Kiedy już przygotujesz bazę, będziesz mógł przejść do kolejnego etapu prac, czyli do wycięcia otworów w ścianach. Najlepiej stworzyć zarys oczu i ust ołówkiem, można także za pomocą kalki nanieść wydrukowany wcześniej wzór. Następnie należy sięgnąć po zakrzywiony nożyk do warzyw i owoców lub nóż do carvingu – pozwoli to na precyzyjne wycięcie wybranych elementów. Dobrze jest wycinać je pod kątem, tworząc efektowny, trójwymiarowy wzór. Część elementów można także naciąć płytko, żeby pozbyć się tylko ciemnopomarańczowej skórki. Takie detale zwiększą walory estetyczne dekoracji. Kiedy latarnia będzie już gotowa, warto ją zabezpieczyć, by przetrwała dłużej. Zalecane jest regularne spryskiwanie wnętrza wydrążonej dyni wodą z dodatkiem wybielacza oraz zabezpieczenie wyciętych krawędzi wazeliną. Gotowe lampiony najlepiej przekładać na noc do lodówki lub trzymać na zewnątrz – dzięki temu dłużej będą wyglądały świeżo.


Przeczytaj również: Dania z warzyw – jak przygotowywać je szybciej? Akcesoria i przybory kuchenne

Oryginalne pomysły na wydrążenie i udekorowanie dyni

Tradycyjnie Jack-o'-lantern jest dynią z wyciętymi otworami w kształcie upiornego uśmiechu, jednak istnieje niezliczona liczba wariacji na temat tego symbolu Halloween. Można sięgnąć po farby lub zamienić dynię w uroczą latarenkę, która wcale nie będzie straszna. Proponujemy następujące pomysły na ozdobienie wydrążonej dyni:

  • Dynia cała we wzory – otwory wycinane w dyni wcale nie muszą tworzyć upiornej twarzy. Niezwykle efektownie wyglądają lampiony, w których wycięto wiele małych „okienek”, przez które prześwituje blask świeczki. Otwory mogą być w kształcie kółek, trójkątów, gwiazdek lub kwiatów.
  • Rzeźbiona dynia – osoby o zdolnościach manualnych mogą spróbować swoich sił w artystycznym wycinaniu dyni za pomocą noży do carvingu. Skórka o różnej grubości pozwoli uzyskać wyjątkową grę świateł, a rzeźbiony lampion będzie zachwycał nie tylko wieczorami, lecz także w ciągu dnia.
  • Domek z wydrążonej dyni – ten projekt z pewnością spodoba się najmłodszym. Polega on na wycięciu w dyni okien i drzwi, a także dodaniu kilku detali, które pomogą upodobnić warzywo do baśniowego domku. Możesz zrobić np. parapety z kory, ramy okienne z patyków czy schodki z kamyków i mchu.
  • Malowana dynia – do wykonania tego nietypowego lampionu z wydrążonej dyni warto użyć markerów lub farb akrylowych. Dynię możesz przemalować na biało i ozdobić czarnymi wzorami, aby nadać jej nowoczesny charakter. Inspiracją mogą być też postaci z bajek lub filmów, a także motywy kojarzące się z Halloween, np. upiorne zamczyska, sowy, czarne koty i nietoperze.

Gotową latarnię można ułożyć na stercie jesiennych liści, włożyć jej kapelusz czarownicy lub udekorować w inny sposób, pamiętając o zachowaniu mrocznego klimatu święta Halloween. Dekoracja sprawdzi się przed domem (wtedy trzeba jednak pamiętać o oświetleniu odpornym na warunki pogodowe), na półce nad kominkiem lub na komodzie, gdzie będzie cieszyła oczy nie tylko w Halloween, lecz także przez cały październik i listopad. Wydrążona dynia to w końcu uniwersalna jesienna ozdoba.

Co jeszcze jest potrzebne do wykonania lampionu z wydrążonej dyni?

Kiedy dynia na Halloween jest już wydrążona, czas pomyśleć o sposobie oświetlenia lampionu. Istnieją dwie główne metody – naturalny ogień lub lampki LED. W pierwszym przypadku można sięgnąć po zwykłą stojącą świecę. Kupisz ją u partnera Programu – w sklepie Mrówka. Pamiętaj, że każde 3 zł wydane na zakupy to 1 punkt, który trafi na twoje konto PAYBACK. Do mniejszych lampionów, np. wydrążonych w dyni Hokkaido, wystarczą podgrzewacze tealight. Ogień sprawi, że Jack-o'-lantern będzie wyglądać klimatycznie. Niektórzy wolą jednak sięgnąć po lampki LED, które są bezpieczniejsze i świecą zdecydowanie dłużej. W sklepach partnerów PAYBACK, np. na stronie Allegro, znajdziesz łańcuchy świetlne z żarówkami LED, które bez trudu można zwinąć i umieścić w wydrążonej dyni. W środku zmieści się również niewielki transformator z bateriami zasilającymi żarówki. Najlepiej wybierać lampki dające ciepłe światło, imitujące płomień świecy. Jeśli lampion ma się znaleźć przed domem, zdecyduj się na wodoodporne oświetlenie LED przeznaczone do użytku na zewnątrz budynków. Dzięki temu zyskasz pewność, że lampion stworzy klimatyczną dekorację halloweenową przed wejściem, np. na schodkach, niezależnie od pogody.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?