Jaki otwieracz do wina wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Otwieracz do wina

Wydawałoby się, że otwieracz do wina to nieskomplikowane urządzenie, które występuje tylko w jednym rodzaju. Tymczasem producenci prześcigają się w ulepszaniu korkociągów, a w sprzedaży znaleźć można wiele ich typów. Jaki otwieracz do wina wybrać, aby najlepiej spełniał swoją funkcję?

Elegancki, zabawny, klasyczny czy elektryczny? Otwieracze do wina występują pod różnymi postaciami. Ważne jest, aby gadżet ten dobrać odpowiednio do swoich predyspozycji i częstotliwości jego używania. Wbrew pozorom to małe urządzenie odgrywa ważną rolę. Każdy sommelier przyzna, że moment otwarcia butelki z winem to bardzo ważna czynność. Jest to bowiem chwila, w której napój po raz pierwszy od dłuższego czasu styka się z powietrzem. To natomiast ma niemały wpływ na jego późniejszy smak. Wedle powiedzenia: „Korkociąg miej zawsze przy sobie, a już wino się znajdzie” – warto wybrać odpowiedni otwieracz.

Kelnerski otwieracz do wina – przyjaciel każdego barmana

Korkociąg kelnerski jest prawdopodobnie najmniejszym modelem wśród urządzeń służących do odkorkowywania butelek. Mały rozmiar nie ma jednak wpływu na fakt, że jest to bardzo profesjonalny otwieracz do wina. Składa się on z metalowej spirali osadzonej na dopasowanym do dłoni trzonie. Urządzenie działa na zasadzie małej dźwigni. Otwieracz kelnerski pozwala na szybkie i łatwe otwarcie butelki, dlatego bardzo często używany jest (jak sama nazwa wskazuje) w barach i restauracjach. Z powodzeniem sprawdzi się także w domu oraz – ze względu na swój kompaktowy rozmiar – w podróży.

Otwieracz do wina ze skrzydełkami

ednym z najpopularniejszych otwieraczy do wina jest korkociąg typu „motylek”. Wyglądem przypomina on małego pajacyka. Składa się bowiem z długiego trzonu zakończonego spiralą, kołnierza oraz dwóch ruchomych ramion. Kołnierz nakłada się na gwint butelki, a następnie wkręca w korek spiralę. W trakcie wkręcania metalowe ramiona korkociągu samoistnie się unoszą. Ich opuszczenie powoduje zaś wyciągnięcie korka z szyjki butelki. Otwieracze tego typu stosowane są przede wszystkim w domach, jako że ich używanie nie wymaga dużej siły, a tym samym otwieranie wina jest szybkie i łatwe.


Przeczytaj również: Niezbędne akcesoria do kuchni – co warto mieć?

Elektryczny otwieracz do wina

Hitem wśród korkociągów jest automatyczny otwieracz do wina. To idealny wybór zwłaszcza dla tych osób, które mają problem z otwieraniem butelek w tradycyjny sposób. Budową przypomina on zazwyczaj mały wałek. W jego środku znajduje się natomiast uchwyt na szyjkę butelki, a specjalny mechanizm „wysysa” z niej korkową zatyczkę. Aby wyciągnąć nim korek, wystarczy więc jedynie wcisnąć guzik i odczekać kilka sekund. Elektryczny otwieracz do wina nie jest jednak dobrym urządzeniem do otwierania szampanów i win musujących oraz butelek zakorkowanych zatyczką ze sztucznego tworzywa.

Czym jest korkociąg typu „screwpull”?

Zyskującym na popularności korkociągiem jest także otwieracz do wina zwany „screwpull”. Jego nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów: „screw” – „śruba” oraz „pull” – „ciągnąć”. Podczas wkręcania spirali w korek jest on automatycznie wyciągany. Cały mechanizm działa na zasadzie małej dźwigni, a więc jego używanie eliminuje wszelki wysiłek. Tego typu otwieracz do wina nie zda jednak egzaminu w przypadku wyciągania korka zniszczonego lub gorszej jakości. Jego wygląd jest jednak bardzo elegancki i stylowy.

Otwieracz kalifornijski prosto z Napa Valley

Z amerykańskiego regionu winiarskiego Napa Valley pochodzi tzw. korkociąg kalifornijski. Zamiast metalowej śruby, jak w przypadku innych otwieraczy, wyposażony jest on w dwa metalowe druty. Są one cienkie i giętkie, a więc z łatwością można je wcisnąć między korek a wewnętrzną stronę szyjki butelki. Taki otwieracz do win przyda się przede wszystkim w przypadku otwierania starych butelek lub tych z uszkodzonym korkiem. Korkociąg kalifornijski jest jednak rzadko używanym modelem otwieracza i traktowany bardziej jako element kolekcjonerski.

Idealny prezent dla miłośników wina

Dobry otwieracz do wina to idealny wybór na prezent dla wszystkich miłośników winogronowych trunków. W zależności od okazji oraz preferencji obdarowywanego można wybrać korkociąg elegancki, zabawny lub klasyczny. W sklepach znaleźć można liczne „designerskie” modele – zarówno te wykonane z różnych tworzyw i w wielu kolorach, jak i te kształtem przypominające postaci z bajek, zwierzęta lub różnorodne przedmioty. Dobrym pomysłem jest także zestaw z otwieraczem do wina składający się z przedmiotów, które przydadzą się fanowi wina – różnego rodzaju otwieraczy, pierścieni na butelki czy zatyczek. Winiarskie zestawy pakowane są często w eleganckie skrzyneczki lub pudełka, na których można wygrawerować lub wyryć spersonalizowaną dedykację. Taki prezent spodoba się każdemu pasjonatowi win – bez względu na poziom jego wiedzy sommelierskiej czy też preferencji co do spożywanych trunków.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?