Jak używać zaparzacza do herbaty? Jaki wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Zaparzacz do herbaty

Każdy miłośnik herbacianego naparu posiada przynajmniej jeden zaparzacz do herbaty. Decydując się na jeden z dostępnych modeli, warto zwrócić uwagę na te najlepszej jakości. Wybór zaparzacza zależy też od rodzaju pitej herbaty.

Na rynku mamy szeroki wybór zaparzaczy do herbaty. Do najpopularniejszych należą silikonowe i metalowe. Na uwagę zasługuje również turecki dzbanek do herbaty z zaparzaczem i elektryczny zaparzacz.

Dlaczego warto zainwestować w zaparzacze do herbaty?

W przeliczeniu na jednego mieszkańca najwięcej herbaty wypijają Turcy. Wśród największych zwolenników aromatycznego naparu są również Polacy, którzy przewyższają pod tym względem Chińczyków, Francuzów, Amerykanów, Włochów. Popularność herbaty nie powinna dziwić, ponieważ jest to smaczny napój, który ma właściwości rozgrzewające. Spore grono zwolenników ma herbata ekspresowa w niewielkich torebeczkach, niestety zbyt długie jej zaparzanie ma negatywny wpływ zarówno na właściwości napoju, jak i na jego smak. Zdecydowanie lepszym wyborem jest herbata liściasta przygotowywana przy użyciu zaparzacza. Można go wyjąć w dowolnym momencie, co przekłada się na lepszy smak napoju.


Zainteresuje Cię: Jak spożywanie melisy wpływa na organizm?

Pojedyncze zaparzacze do herbaty i ich rodzaje

Zaparzacz do herbaty nie zawsze wygląda w ten sam sposób. Wyróżnia się kilka jego rodzajów – najprostszym z zaparzaczy jest zwykłe sitko kuchenne. Jego zaletą jest niska cena, niestety czasami może ono być zbyt płytkie, co może utrudniać proces parzenia herbacianych listków. Na rynku można też dostać głębsze sitka, które dobiera się do wielkości filiżanki lub kubka. Sporą popularnością cieszy się metalowy zaparzacz do herbaty na łańcuszku. Duży pasuje do dzbanka, a mały można zastosować do filiżanki. Na rynku dostępne są też kubki i filiżanki do herbaty z zaparzaczem (tzw. zestaw Tea for one, czyli herbata dla jednej osoby). W górnej części takiego kompletu znajduje się porcelanowe sitko, na którym należy umieścić liście herbaty. Gotowy napar należy przelać do mniejszej filiżanki.

Każdy miłośnik aromatycznego napoju powinien poznać również silikonowy zaparzacz do herbaty. Nie chłonie on smaku, zapachu, jest odporny na bardzo wysokie temperatury, nie zmienia kształtu po zanurzeniu w gorącej wodzie. Wygląda dość efektownie, miewa rozmaite kształty – np. kwiatek, ludzik, foka. Aby przygotować herbatę w takim zaparzaczu, wystarczy umieścić porcję liści lub granulek wewnątrz pojemnika i zanurzyć w gorącej wodzie, aż do zaparzenia. Śmieszne zaparzacze to świetny pomysł na prezent. Na rynku dostępne są również bambusowe koszyczki do herbaty.

Zaparzacze do herbaty dla całej rodziny

W trakcie spotkania rodzinnego herbatę można zaparzyć we francuskiej prasce, która powstała z myślą o miłośnikach kawy. Jest ona zaopatrzona w metalowy tłoczek, dzięki któremu możliwe jest oddzielenie naparu od herbaty. Ważną częścią praski jest też szklany lub stalowy zbiornik z pokrywką. Odpowiedź na pytanie, jak używać tego rodzaju zaparzacza do herbaty, jest bardzo prosta. Do francuskiej praski należy wsypać ulubioną herbatę, następnie całość trzeba zalać wodą. Miłośnicy smaku herbaty wiedzą, że do przygotowania aromatycznego napoju najlepiej jest użyć lekko przestudzonej wody (w temperaturze 80oC). Ten opatentowany przez Włochów zaparzacz do kawy i herbaty dostępny jest w różnych pojemnościach: 350 ml, 600 ml, 1000 ml.

Na uwagę zasługuje również turecki dzbanek do herbaty z zaparzaczem składający się z dwóch części: dolnej, w której gotuje się wodę, i górnej, która służy do parzenia herbaty. Gdy woda w dolnym naczyniu zaczyna wrzeć, należy wlać ją do górnej części dzbanka. Po uzupełnieniu wody w dolnej części po raz drugi należy ją zagotować. Herbatą należy napełnić filiżankę do 1/3 wysokości, następnie trzeba zalać ją wrzątkiem i dodać 2 kostki cukru.

W Japonii popularne są żeliwne zaparzacze do herbaty, które podobnie jak tureckie, mają kształt dzbanka. Są to wyjątkowo trwałe naczynia, które cechują się odpornością na korozję. Pozwalają kontrolować czas parzenia, wydobywają głębię smaku naparu, utrzymują temperaturę napoju na długo.

Ciekawym rozwiązaniem jest elektryczny zaparzacz do herbaty, długo utrzymujący jej temperaturę. Jest skierowany do miłośników herbaty liściastej, choć można przygotować w nim również herbatę sypaną i w torebkach. Dostępne na rynku elektryczne zaparzacze posiadają kilka poziomów mocy, pozwalają na przygotowanie herbaty dostosowanej do upodobań użytkownika.


Przeczytaj również: Czym jest kombucha? Czy warto sięgnąć po przygotowany z niej napój?

Na co zwrócić uwagę, wybierając zaparzacze do herbaty?

Nie wszystkie zaparzacze pasują do wszystkich rodzajów herbaty. Do parzenia zielonych listków nie nadają się małe silikonowe zaparzacze. Do tego rodzaju herbaty najlepiej użyć bowiem otwarte modele. Do ziołowego naparu dobrze jest zastosować sitko z pokrywką, z kolei do parzenia herbaty rooibos można wykorzystać bambusowe koszyczki. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest zaparzacz. Powinien być odporny na działanie wysokiej temperatury. Znaczenie ma też wielkość oczek – przez zbyt duże herbaciane listki uciekną do naparu.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?