Silikonowe foremki do pieczenia – kto powinien z nich skorzystać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Silikonowe foremki do pieczenia

Foremki silikonowe są coraz chętniej wybierane ze względu na dostępność rozmaitych kształtów, a także wygodę użytkowania. Bardzo często korzystają z nich rodzice małych dzieci, przygotowując wypieki o kształcie np. postaci z bajek.

Silikonowe formy do ciast zaczęły wypierać nawet tradycyjne blaszki. Czy jednak takie foremki będą dobrym rozwiązaniem dla każdego? Kto powinien skorzystać z foremek silikonowych i jakie są zalety takiego akcesorium?

Foremki silikonowe a inne typy – które wybrać?

Nadal jednym z najpopularniejszych wyborów wśród form do pieczenia ciasta są te blaszane. Najtańsza, ocynowana wersja jest łatwo dostępna, jednak dość nietrwała, a przy tym podatna na wgniecenia i korozję. Takie akcesorium raczej nie posłuży zbyt długo. Aby przedłużyć jej żywotność, należy zawsze pamiętać o wykładaniu blaszki papierem. Nieco droższe blaszki wykonane ze stali nierdzewnej są znacznie odporniejsze na rdzę i odkształcenia, ale wciąż podatne na zarysowania. Z tego powodu wyjęcie z nich ciasta może być problematyczne. Dobrym rozwiązaniem często okazuje się zakup metalowej formy z odpinanym dnem. Oba typy mogą mieć kształt prostokąta, kwadratu lub okrągły (forma na babkę), np. Lukrecja Ambition 22 cm, pokryta nieprzywierającą powłoką.

Niektórzy decydują się również na pieczenie ciast w formach szklanych, kojarzonych z daniami obiadowymi. Przezroczyste ścianki pozwalają kontrolować proces pieczenia, jednak szklane typy są dość ciężkie i łatwo je uszkodzić. Inną opcją może być forma ceramiczna, która doskonale się prezentuje, a dzięki mniejszemu przewodzeniu ciepła trudno przypalić w niej wypiek. Niestety, jest ona dość nieporęczna i ciężka, a przy tym łatwo ulega uszkodzeniu. Szklane i ceramiczne foremki również występują głównie w podstawowych kształtach.

Najpopularniejsze rodzaje

Jednym z najpopularniejszych wyborów są natomiast formy silikonowe, mają bowiem mnóstwo zalet. Większość wybierających je użytkowników zwraca uwagę na różnorodność kształtów foremek silikonowych, w tym 3D, przedstawiające m.in. postaci z bajek, kwiaty, zwierzęta czy inne, nietypowe wzory, np. pociąg. Ogromnym plusem tych akcesoriów jest również możliwość wyginania ich w niemal dowolny sposób. Ułatwia to nie tylko wyjęcie ciasta, lecz także przechowywanie samych form. Dobre przewodnictwo cieplne poprawia też smak wypieków. Foremki silikonowe do ciast wymagają natłuszczenia jedynie przy pierwszym użyciu i zazwyczaj wolno myć je w zmywarce. Należy jednak pamiętać, że silikonowe akcesoria źle znoszą kontakt z nożem, dlatego lepiej nadają się do ciast, które można bez trudu wyjąć z formy. Z tego względu silikonowe foremki do pieczenia najlepiej sprawdzą się do babeczek lub innych wypieków z ciasta babkowego. Te mocno wilgotne mogą się rozpaść w trakcie wyjmowania. Silikonowe modele można wykorzystać również do innych celów, takich jak: tworzenie fantazyjnych kostek lodu, deserów mrożonych czy kształtów z masy cukrowej, którymi ozdabia się np. tort. Forma silikonowa najczęściej wytrzymuje bowiem temperatury od -60℃ do +230℃. Nie pochłania również zapachów, dlatego przygotowuje się w niej zarówno słodkości, jak i dania bardziej wytrawne. Dodatkowo bardzo szybko stygnie, można jej bowiem dotknąć już po kilku minutach od wyjęcia z piekarnika.

Jak dbać o formy silikonowe?

Akcesoria silikonowe są dość trwałe, warto jednak odpowiednio o nie zadbać, aby posłużyły nam jak najdłużej. Na początek, jeszcze przed pierwszym użyciem należy dokładnie umyć formę, po czym lekko ją natłuścić. Do tego celu można użyć masła, margaryny bądź oleju. Jeżeli jednak pierwszym, co znajdzie się w silikonowej formie, będzie deser na zimno, lepszym wyborem jest natarcie jej olejem kokosowym, ewentualnie tym ze słodkich migdałów.

Aby foremka silikonowa posłużyła nam dłużej, warto starannie umyć ją po każdym użyciu i dokładnie wysuszyć. Należy jednak pamiętać, że silikon źle znosi kontakt z mocniejszymi detergentami, dlatego lepiej ich unikać. Również przed włożeniem akcesorium do zmywarki lepiej sprawdzić, czy przypadkiem producent tego nie odradza. Większość form silikonowych można bez problemu umyć w zmywarce, jednak istnieją pewne wyjątki od tej reguły.

Nigdy nie powinno się wystawiać formy silikonowej na bezpośrednie działanie płomieni, gdyż może zostać uszkodzona. Nie wolno również wykorzystywać ją do grillowania nawet w mikrofalówce, jeśli ta jest ustawiona na taki program. Całkowicie zabronione jest także korzystanie z metalowych przedmiotów podczas wyjmowania zawartości formy silikonowej.

Akcesoria silikonowe mają mnóstwo zalet, dlatego warto rozważyć ich zakup, szczególnie jeśli używane obecnie foremki należy już wyrzucić. Formy z silikonu występują w rozmaitych kształtach i rozmiarach, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.


Sprawdź również: Sposób na domowe lody

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?