Jak wybrać dobry mikser? Na co zwrócić uwagę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Mikser

Mikser to urządzenie, które z pewnością warto mieć w domu. Wyróżnia się dwa rodzaje sprzętu miksującego – ręczny i stacjonarny z misą. Różnią się one od siebie ceną, wagą, poręcznością, mocą, mobilnością.

Mikser ręczny adresowany jest do osób, które jedynie od czasu do czasu decydują się upiec ciasto. Dużo bardziej profesjonalnym sprzętem jest mikser z misą. Stacjonarne modele są w stanie zastąpić nawet 30 urządzeń kuchennych.

Mikser ręczny

Mikser kuchenny należy do grupy urządzeń, które określa się mianem małego AGD. Wykorzystywany jest do ucierania i wyrabiania ciast, ubijania białek, śmietany i przygotowywania świeżych koktajli z owoców. Za korzystaniem z niego przemawia jego wielofunkcyjność. Jest to poręczne urządzenie, które dobrze jest mieć w swojej kuchni. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy mikser wygląda i działa tak samo. Jedne są bardziej poręczne, inne mogą pracować całkowicie samodzielnie, bez pomocy użytkownika.

Osobom, które sporadycznie decydują się na pieczenie ciast, polecany jest mikser ręczny, którego najważniejszym elementem jest niewielki korpus. Jest on mobilny, lekki, można go zmieścić nawet w małej szafce. Jak sama nazwa wskazuje, w trakcie pracy należy trzymać go w ręku. W zestawie z urządzeniem sprzedawane są różnego rodzaju końcówki, które mocuje się w wyznaczonych miejscach w korpusie oraz kielich. Taki mikser może służyć do wyrabiania ciasta i do robienia koktajli z owoców. W mikserze z funkcją blendera w dolnej części urządzenia jest miejsce, w które montuje się ramię blendujące. Z jego pomocą, poza koktajlami, można przygotować zupkę dla dziecka lub mus z owoców.

Ten rodzaj miksera jest popularniejszy niż model z misą. Jest też tańszy – z reguły jego cena nie przekracza 100 zł. Większość tego typu urządzeń dysponuje przynajmniej 5-stopniową skalą prędkości, a także też trybem turbo. Niestety miksery ręczne mają też swoje wady. Robiąc ciasto przy pomocy miksera bez misy, szybko mogą zmęczyć nam się ręce. Za minus można również uznać niższą moc (do 400 W) w porównaniu do modeli stojących.


Przeczytaj również: Pomysł na wyjątkowy prezent dla babci

Mikser stacjonarny z misą

Miksery stacjonarne pracują całkowicie samodzielnie. Ich użytkownik ma wolne ręce i może dodawać kolejne składniki. Zalicza się je do grupy urządzeń specjalistycznych. Największą popularnością cieszą się one w USA i Europie Zachodniej. Modele z misą mają zdecydowanie bardziej złożoną konstrukcję niż te ręczne. Podstawa z misą stanowi stację roboczą tego rodzaju miksera. Tego typu urządzenia dysponują mocą do 1000 W. Z reguły są wykonane z metalu, mają przeszło 10 poziomów prędkości. Dołączona misa cechuje się dość dużą pojemnością: od 2 do 4,5 l. Mikser stacjonarny nadaje się do ucierania ciasta drożdżowego i jest polecany osobom, które często korzystają z urządzeń miksujących. Jego największa wada to wysoka cena. Trzeba również zaznaczyć, że nie należy on do lekkich sprzętów kuchennych i zajmuje więcej miejsca niż modele ręczne. Nie jest też popularny tak jak mikser bez miski, ich wybór na naszym rynku jest znacznie skromniejszy. Mikser stojący to dość głośne urządzenie. Niektóre tego typu urządzenia generują hałas na poziomie 80 dB.

Do grupy mikserów stacjonarnych należą miksery planetarne, które mają szerokie spektrum zastosowań. Wybrane modele są w stanie zastąpić nawet 30 urządzeń kuchennych. Kręcą mieszadłami na dwa sposoby – wokół własnej osi i wokół krawędzi miski. Jest to sprzęt dokładniejszy i szybszy niż klasyczny mikser z miską. Niektórzy zaliczają go do robotów kuchennych wieloczynnościowych z planetarnym systemem mieszania. Jest droższy od zwykłego miksera stacjonarnego, jego cena wynosi czasami kilka tysięcy złotych. Sprawdza się w sektorze restauracyjnym.


Przydatny artykuł: Niezbędne akcesoria do kuchni – co warto mieć?

Wyposażenie miksera

Najważniejszym wyposażeniem miksera są końcówki miksujące. Każde tego typu urządzenie ma standardową końcówkę z połączonych krzyżowo cienkich drutów, która służy do mieszania. Do końcówek standardowych podobne są szerokotaśmowe, wykonane z dużo szerszych drucików. W rozbijaniu grudek ciasta szczególnie przydatne są charakterystycznie powyginane końcówki, które poprawiają efektywność mieszania produktów. W mikserach stacjonarnych sprawdzają się mieszadła rozszerzone u dołu i zwężone u góry. Końcówki miksera dzieli się też na ubijające, hakowe, ucierające, miksujące. Pierwszymi z wymienionych można ubić śmietanę i pianę z białek, do ciasta o gęstej konsystencji (drożdżowego i piernikowego) używa się końcówek hakowych, dzięki którym nie trzeba ugniatać ciasta ręcznie. Hak ułatwia mieszanie ciasta kruchego i na makaron. Do ucierania zwykłego ciasta służą końcówki ucierające. Do niektórych modeli miksera ręcznego można zamontować kielich przylegający do korpusu, który działa podobnie jak blender kielichowy. Z kolei do rozdrabniania służą końcówki miksujące z nożem. Dołączona do miksera stacjonarnego miska może być wykonana z plastiku lub stali nierdzewnej.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?