Jaką lornetkę warto wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Lornetka

Lornetka pozwala na obserwowanie różnorodnych obiektów z często sporej odległości. Przydaje się więc np. podczas podróży czy spektakli teatralnych. Czym charakteryzuje się dobra lornetka oraz jak wybrać tę najodpowiedniejszą?

Lornetka to specjalistyczny przyrząd optyczny, zbudowany z dwóch równoległych lunet. Umożliwia ona obserwację odległych obiektów, zwierząt i widoków. W języku naukowym nazywany jest lornetą, ale – ze względu na swoje niewielkie rozmiary – potocznie nazywana jest właśnie lornetką. Najpopularniejsze modele to lornetki myśliwskie, które wykorzystuje się w trakcie polowania na zwierzynę. Jednakże istnieje dużo więcej różnorodnych jej rodzajów, m.in.: astronomiczna, teatralna, turystyczna, wojskowa czy też lornetka z noktowizorem.

Rodzaje lornetek

W sklepach znaleźć można wiele modeli lornetek, z czego każdy przeznaczony jest do innych celów. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Lornetki myśliwskie – jak sama nazwa wskazuje – pomagają w tropieniu zwierzyny łownej. Zazwyczaj występują one w kolorach ziemi, czyli odcieniach brązu, zieleni i szarości. Często wyposażone są w dalmierz, czyli przyrząd służący do pomiaru odległości. Korzystający z takiej lornetki myśliwy jest w stanie określić, jak daleko znajduje się od zwierzęcia. Do urządzeń tych bardzo podobne są lornetki ornitologiczne, które wykorzystuje się do obserwacji ptaków.
  • Lornetki wojskowe - Najsolidniejszymi lornetkami są te wojskowe. Są one nie tylko wykonane z dużą precyzją, ale także często z bardzo wytrzymałych materiałów. Co więcej, wyposażone są zazwyczaj w gumową obudowę, która dodatkowo czyni je wodoszczelnymi i odpornymi na zabrudzenia. Dzięki temu taka lornetka może być używana nawet przez żołnierza przebywającego w okopach.
  • Lornetki astronomiczne - mimo że do obserwacji gwieździstego nieba wykorzystuje się zazwyczaj specjalistyczne lunety i teleskopy, w tym celu można również użyć specjalnej lornetki astronomicznej. Powiększa ona obraz nawet 10 razy, a tym samym umożliwia oglądanie księżyca i gwiazd.
  • Lornetki noktowizyjne - dużą popularnością cieszą się lornetki z noktowizorem. Dzięki specjalnemu światłu umożliwiają one obserwowanie obiektów w półmroku lub nawet całkowitych ciemnościach. Wykorzystywane są one przede wszystkim w wojsku, policji oraz myślistwie.
  • Lornetki turystyczne - wsklepach ze sprzętem turystycznym znaleźć można lornetki dedykowane podróżnikom. Są one zazwyczaj niewielkie i lekkie, a ich parametry wystarczą, by podziwiać piękne górskie widoki czy też wpadające do morza słońce.
  • Lornetki teatralne - niegdyś bardzo popularne i modne było korzystanie z lornetek teatralnych. Nieduże modele mieściły się w małych damskich torebkach i służyły do oglądania tego, co dzieje się na deskach sceny teatru. Dziś urządzenia te poszły nieco w niepamięć.
  • Lornetki dla dzieci - lornetka to także ciekawy pomysł na prezent dla dziecka, zwłaszcza tego kochającego naturę i piękne widoki. Obserwacja natury może być nie tylko świetną zabawą, ale i ciekawym sposobem na naukę. Lornetki dla dzieci są zazwyczaj nieco mniej wytrzymałe, ale lekkie i nieskomplikowane w obsłudze. Występują w różnych kolorach i zdobieniach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lornetki?

Lornetkę najlepiej dobrać do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji oraz do celów, w jakich ma być ona wykorzystywana. Bardzo ważnym kryterium jest także jej powiększenie. Im większe, tym więcej szczegółów dostrzec można podczas obserwacji. Jednakże zaleca się, by było ono maksymalnie dziesięciokrotne, gdyż zbyt duże może powodować niechciane drżenia obrazu, a tym samym utrudnioną obserwację. Przy wyborze lornetki warto także zwrócić uwagę na jej rozmiar i wagę, gdyż urządzenie to stanowi zazwyczaj element ekwipunku turystycznego. Zbyt ciężka lornetka może okazać się kłopotliwa zarówno podczas pakowania bagażu, jak i w trakcie jej użytkowania. Nie bez znaczenia jest także jej budowa, a dokładnie: jej konstrukcja mechaniczna oraz precyzja i jakość wykonania. Im solidniejsza, tym większa odporność na wstrząsy czy zabrudzenia. Przy wyborze lornetki warto wypróbować kilka modeli i porównać je ze sobą, a następnie zakupić tę najbardziej pasującą do preferencji użytkownika. Bardzo ważna jest też jakość obrazu w polu widzenia. W źle dobranych lub o słabej jakości urządzeniach obraz będzie nieostry i rozmyty po bokach. Chcąc uzyskać jak najlepszy widok, warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, ten przeznaczony dla żołnierzy czy też myśliwych.

Zobacz także: Namiot - jakie są rodzaje? Jaki warto wybrać?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób