Co warto wiedzieć o wędkowaniu? Pozwolenia, zasady

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Wędkowanie

Wędkowanie to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu wielu Polaków. Cisza, szum wody i spokój sprawiają, że można się przy tym odprężyć i zrelaksować. Jednak ten, kto decyduje się na połowy (niezależnie od rodzaju wód), musi zapoznać się z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi.

Wędkowanie wymaga przestrzegania szeregu przepisów oraz dokładnego zapoznania się z regulaminem połowu określonych gatunków ryb. Każdy z nich ma inny okres ochronny, w którym łowienie jest zabronione. Obowiązkowe jest też posiadanie karty wędkarskiej (wyjątek stanowią osoby, które nie ukończyły 14. roku życia). Zaświadczenie takie wydawane jest przez starostę po zdaniu egzaminu w kole Polskiego Związku Wędkarskiego. W ramach jednej karty wędkować może także dodatkowa osoba (np. współmałżonek), jednakże w ramach obowiązujących limitów połowu. Osoby poniżej 14. roku życia mogą wędkować wyłącznie w towarzystwie osoby pełnoletniej, która jest właścicielem karty wędkarskiej.

Terminy wędkowania

Można uzyskać zezwolenie na wędkowanie w wyznaczonych terminach zgodnych z Wykazem Łowisk Ogólnodostępnych i Specjalnych. Z brzegu i lodu można dokonywać połowów w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia. Wędkowanie z łodzi dopuszczalne jest od 1 maja lub 1 czerwca do 15 listopada lub 31 grudnia.


Dowiedz się też: Jakie akcesoria zapewnią nam udany wypoczynek?

Obowiązki wędkarza

Karta wędkarska wydawana jest na podstawie zaświadczenia o zdaniu egzaminu ze znajomości obowiązujących przepisów (Ustawa o rybactwie śródlądowym – Dz.U. 1985 nr 21 poz. 91 z późniejszymi zmianami). Konieczne jest opłacenie składki członkowskiej oraz wniesienie niewielkiej kwoty na ochronę i zagospodarowanie wód. Wielkość kwoty uzależniona jest od poszczególnych województw. Z opłaty za pozwolenie zwolnieni są cudzoziemcy przebywający tymczasowo na terenie Polski. Wędkarz ma zakres obowiązków, których musi bezwzględnie dopełniać. Jeden z nich mówi o wypuszczaniu do wody ryb, które są pod ochroną lub są niewymiarowe. Ponadto wędkarz musi zadbać o czystość w promieniu 5 metrów od miejsca połowu bez względu na to, jakie warunki higieniczne zastanie na tym miejscu.

Jeśli wędkarz jest świadkiem łamania przepisów, np. kłusownictwa lub zanieczyszczenia wód, powinien bezzwłocznie poinformować o tym straż rybacką. Różne łowiska mogą różnić się panującymi tam zasadami, dlatego przed połowem należy się z nimi zapoznać.


Wędkujący podlegają kontroli ze strony:

 • pracowników gospodarstwa rybackiego na terenie połowu,
 • policji,
 • straży leśnej,
 • państwowej i społecznej straży rybackiej,
 • straży łowieckiej.


Zobacz także: Jaką latarkę warto wybrać? Jakie są rodzaje?

Zakazy obowiązujące wędkarza

Wędkując, należy przestrzegać kilku ważnych obostrzeń. Zakazane jest:

 • wykorzystywanie jako przynęty rybę z innego łowiska lub niewymiarowej,
 • stosowanie zbyt dużej ilości zanęt – więcej niż 0,5 l na 24 h,
 • wykorzystywanie sprzętu pływającego, który nie jest zarejestrowany (musi być oznaczony po obu stronach burty specjalnym numerem),
 • łowienie ryby szarpakiem w łodzi,
 • wędkowanie w odległości mniejszej niż 50 cm od jazów,
 • budowanie platform, kładek czy pomostów bez zgody właściciela akwenu.

Naruszenie obowiązującego wędkarza regulaminu może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje karne, w tym pieniężne. Jeśli wędkarz nie posiada ważnego zezwolenia, może zapłacić mandat w wysokości ok. 500 zł. Wszystkie inne przewinienia karane są w zależności od stopnia szkodliwości mandatami od 100 do ok. 500 złotych. Za łowienie w okresie ochronnym może grozić nawet pozbawienie wolności do dwóch lat.

Szczególną uwagę należy zwrócić na długość wędki oraz rodzaj wykorzystywanych do połowu przynęt. Nie wolno wykorzystywać zwierząt (w tym ryb) ani roślin, które znajdują się pod ochroną.

Za kłusownictwo grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Regulamin amatorskiego połowu ryb dostępny jest na stronie PZW pod tym linkiem.


Przeczytaj również: Namiot - jakie są rodzaje? Jaki warto wybrać?

Limity połowu

W zależności od rodzaju łowiska limity ilościowe połowu, wymiary ryb czy ich okresy ochronne mogą być różne. Ważne, aby łączna ilość złowionych lub zebranych ryb nie przekroczyła ilości 10 sztuk na dobę. Limity te nie dotyczą karasia srebrzystego, krąpia i leszcza.

Wykaz wymiarów ochronnych ryb, z którymi musi zapoznać się każdy wędkarz, jest usankcjonowanym prawnie dokumentem określającym minimalną długość ryby (mierzoną od pyska do krańca płetwy ogonowej), poniżej której połów jest zakazany. Każda mniejsza ryba musi zostać wypuszczona do wody. Przestrzeganie wymiarów ochronnych ma na celu dbanie o równowagę i dobrostan wszystkich gatunków ryb. Łamanie tych postanowień podlega karom pieniężnym.

Wymiary ochronne różnią się w zależności od gatunku, np. dla szczupaka wynoszą one 50 centymetrów. Dla niektórych gatunków ryb nie określono wymiarów ochronnych.


Zainteresuje Cię także: Jak przygotować piknik? Jakie menu wybrać?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób