Co warto zabrać ze sobą w góry wiosną, latem, jesienią i zimą?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Co warto zabrać ze sobą w góry wiosną, latem, jesienią i zimą?

Odpowiedź na pytanie „Co zabrać ze sobą w góry?” zależy m.in. od pory roku, czyli od warunków pogodowych panujących podczas wyprawy. W pierwszej kolejności należy pomyśleć o odzieży, czapce, szaliku i obuwiu. Najlepiej wziąć ze sobą też naładowany telefon.

Na wycieczkę w góry warto zabrać pojemny, wodoodporny, wygodny plecak. Latem przyda się koc piknikowy, idealny na śniadanie na trawie, a jesienią lepiej nie zapominać o pokrowcu przeciwdeszczowym na plecak, scyzoryku, natomiast zimą może przydać się śpiwór.

Spis treści:

Co zabrać w góry wiosną?

Gdy za oknem coraz częściej zaczyna świecić słońce, a termometry pokazują coraz wyższe wartości, warto wybrać się na rowerową wycieczkę po górskich szlakach. To świetna okazja do ruchu na świeżym powietrzu i poznania nowych urokliwych zakątków. Dla początkujących górskich rowerzystów miejscem idealnym do szlifowania umiejętności jazdy na jednośladzie są delikatne zbocza gór Świętokrzyskich. Tymczasem prawdziwym wyzwaniem dla zapalonych rowerzystów jest wiodący przez 35 gmin województwa małopolskiego Karpacki Szlak Rowerowy.

Każdy, kto zastanawia się, co wziąć w góry wiosną, powinien mieć świadomość, że najważniejszym wyposażeniem każdego rowerzysty jest wytrzymały plecak. Aby mógł sprawdzić się podczas tego rodzaju wypraw, powinien być lekki, pojemny, wodoodporny i dobrze, jeśli wyposażony jest w elementy poprawiające widoczność po zmroku. Co ważne, na rynku dostępne są specjalne plecaki rowerowe, które sprawdzają się zarówno podczas górskich wypraw, jak i miejskich wycieczek jednośladami. Wyposażone są w pas biodrowy, piersiowy oraz szelki, dzięki którym możliwe jest dopasowanie plecaka do postury i wzrostu użytkownika. Nowoczesny plecak dla rowerzysty pozwala zabrać najpotrzebniejszy ekwipunek, poza tym posiada wbudowany gwizdek, za pomocą którego można dać znać towarzyszom o zbliżającym się niebezpieczeństwie.


Dowiedz się jak działa multitool.

Co zabrać w góry latem?

Latem warto wybrać się na piknik. Kanapki jedzone na tle górskich krajobrazów smakują zdecydowanie lepiej niż w domu przed telewizorem. Odpowiedzią na pytanie „co zabrać ze sobą w góry na piknik?” jest przede wszystkim koc piknikowy, najlepiej, jeśli jest on podbity folią aluminiową, która stanowi izolację termiczną i chroni przed wilgocią. Podczas letnich wypraw sprawdza się również torba termiczna służąca do przechowywania artykułów spożywczych, którymi można delektować się, leżąc na miękkim kocu piknikowym. Przechowywany w niej prowiant nadający się na wyprawę w góry przez długi czas zachowuje świeżość, jest to możliwe dzięki wbudowanemu w ścianki torby żelowi chłodzącemu.

Każdy, kto zastanawia się, co zabrać w góry latem, powinien przyjrzeć się bliżej krzesełkom turystycznym, które po rozłożeniu tworzą wygodne siedzisko. Niektóre modele wyposażone są w torbę termiczną. Złożone krzesełko jest lekkie, można je przenosić na ramieniu lub na plecach. Jest to sprzęt, w który warto się wyposażyć nie tylko na górskie wędrówki, przydaje się również podczas letnich campingów. Ponadto planując lipcową lub sierpniową wyprawę w góry, nie można zapomnieć o spakowaniu do plecaka kremu z filtrem SPF i czapki z daszkiem.


Wybierasz się nad morze? Przeczytaj co warto zabrać na plaże.

Co zabrać w góry jesienią?

Jesień to dość zdradliwa pora roku. Jednego dnia przypomina lato, następnego „każe” założyć ciepłą kurtkę i czapkę. W związku z tym, idąc jesienią w góry, należy być dobrze przygotowanym. W pojemny plecak najlepiej zabrać ze sobą bieliznę termoaktywną, polar lub softshell, kurtkę wodoodporną, ochraniacze na buty (tzw. stuptuty), grubsze skarpety outdoorowe. Każdy miłośnik jesiennych wędrówek powinien zaopatrzyć się również w przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak, rękawiczki i czapkę. Odpowiedzią na pytanie, co zabrać ze sobą na październikowy lub listopadowy wyjazd w góry, jest też termos. Najlepiej, jeśli wykonany jest on ze stali nierdzewnej, która jest bardzo wytrzymałym materiałem, i jeżeli posiada szczelny system otwierania i zamykania. Taki termos długo trzyma ciepło i nie wchodzi w reakcję z przechowywanym gorącym napojem.

Jeśli planujesz wyjechać w góry pod namiot, zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem po rodzajach namiotów.

Co zabrać w góry zimą?

Góry zimą są krainą jedynie dla doświadczonych miłośników wędrówek na wysokościach. Czyha tam wiele niebezpieczeństw, które amatora mogą kosztować zdrowie, a nawet życie. Planując zimową wyprawę w góry, warto zabrać ze sobą trzy warstwy odzieży. Ważnym elementem wyposażenia miłośnika wędrówek po śniegu lub lodzie są raki i rakiety śnieżne, które służą do przemierzania białych szlaków. Warto również mieć ze sobą czołówkę, czekan i apteczkę. Nie można zapomnieć o scyzoryku, który może pełnić kilkanaście różnych funkcji.

Co zabrać na wycieczkę w góry na 5 dni? Wówczas należy mieć ze sobą śpiwór turystyczny, który po spakowaniu do worka kompresyjnego zajmuje bardzo niewiele miejsca. Dostępne na rynku śpiwory są wyjątkowo ciepłochronne, spełniają swoją funkcję, nawet gdy temperatura spada do −11℃.


Wybierasz się na wycieczkę samolotem? Zobacz jak wybrać bagaż podręczny.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób