Loty czarterowe – co to jest? Jak zamówić bilety na lot czarterowy?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Loty czarterowe

Turyści mają wiele opcji do wyboru, jeśli chodzi o sposób dostania się do wymarzonego miejsca docelowego. Dzięki temu mogą optymalizować koszty oraz czas podróży. Obecnie jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest lot samolotem, ale i w tym przypadku istnieje kilka opcji do wyboru.

Najczęściej słyszy się o lotach rejsowych, na które zwykle decydują się osoby samodzielnie organizujące podróż. Jednak istnieją też loty czarterowe, które zazwyczaj można kupić za pośrednictwem biura podróży. Czym dokładnie są loty czarterowe i co warto wiedzieć na ich temat?

Co to jest lot czarterowy?

Loty czarterowe to jedna z możliwości podróży samolotem. Są one organizowane zazwyczaj za pośrednictwem biur podróży, które korzystają z usług firm wynajmujących samoloty. Lotami czarterowymi zajmują się także touroperatorzy. Z tego rozwiązania może skorzystać praktycznie każdy, kto tego będzie potrzebował. Trzeba jednak pamiętać, że to najczęściej loty do miejsc bardzo popularnych i takich, gdzie biura podróży mają swoje oferty hotelowe. Dzięki temu o wiele łatwiej im przygotować ciekawe propozycje dla klientów. Pozwala to także na optymalne zaplanowanie podróży. Zazwyczaj też loty tego typu nie są dostępne przez cały rok.

Lot czarterowy a lot rejsowy – jakie są różnice?

Podstawową różnicą pomiędzy lotami czarterowymi a rejsowymi jest ich regularność. Loty rejsowe odbywają się przez cały rok o stałych godzinach w określone dni tygodnia. Loty czarterowe z kolei są nieregularne. Najczęściej wyznacza się je po zgłoszeniu takiej potrzeby przez biuro podróży. Czartery to loty odbywające się na samolotach wynajmowanych od specjalizujących się w tego typu usługach firm, natomiast w przypadku rejsowych wykorzystywana jest flota należąca do danego przewoźnika. Trzeba mieć także świadomość, że bilety na loty czarterowe mogą być droższe niż te na rejsowe, zwłaszcza jeśli porówna się je z ofertą tanich linii lotniczych. Warto jednak zaznaczyć, że ceny lotów czarterowych spadają wraz ze zbliżającym się terminem odlotu. Koszt zakupu biletów czarterowych może wówczas okazać się konkurencyjny dla lotów rejsowych.

Czy i gdzie można kupić bilety na lot czarterowy?

Bilety na loty czarterowe można nabyć u touroperatorów lub w biurach podróży. Z takiej oferty mogą korzystać wszyscy podróżni, nie tylko klienci zainteresowani propozycjami danej firmy. Jeżeli na co dzień korzystasz z różnego rodzaju wyszukiwarek lotów, w trakcie szukania biletów na loty czarterowe również możesz z nich skorzystać. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie mają taką opcję. Dlatego też przed rozpoczęciem poszukiwań sprawdź, czy twoja ulubiona wyszukiwarka ma taką opcję. Jeśli tak, zazwyczaj wśród propozycji dla ciebie pojawią się loty z oznaczeniem „czarter”, jeżeli są dostępne we wskazanym przez ciebie terminie. Ceny różnych rodzajów lotów warto porównać zwłaszcza wtedy, gdy planuje się podróż z większym bagażem. W tanich liniach lotniczych często trzeba za niego dodatkowo zapłacić. W przypadku lotów czarterowych bagaż rejestrowany o określonych w regulaminie parametrach jest wliczony w cenę biletu. Może zatem się okazać, że zakup biletu czarterowego last minute będzie bardziej opłacalny.

Jak wygląda kwestia bagażu w przypadku lotów czarterowych?

Zazwyczaj w cenę biletu na lot czarterowy wliczony jest bagaż podręczny i rejestrowany. Należy jednak pamiętać, żeby wcześniej sprawdzić, jakie wymiary i wagę może mieć dany rodzaj bagażu. Dobrze jest też zapoznać się z ogólnymi warunkami przewozu w danej linii, gdyż mogą one się różnić u poszczególnych przewoźników.

Czy można obniżyć koszty lotów czarterowych?

Jak już wspomnieliśmy, bilety na loty czarterowe tanieją wraz ze zbliżającą się datą odlotu. Dlatego z ich zakupem warto poczekać. Sprawdź też promocje oferowane przez portale zewnętrzne np. Groupon. Niekiedy można znaleźć tam atrakcyjne oferty. Co więcej, jeżeli serwis jest partnerem Programu PAYBACK, kupując bilety za jego pośrednictwem, możesz zbierać punkty. Wykorzystasz je później, np. wymieniając zgromadzone punkty na nagrody rzeczowe lub vouchery do wybranych partnerów, takich jak m.in. Booking.com. To pośrednik rezerwacji noclegów, a także lotów czy samochodów. Voucher dostępny za punkty PAYBACK możesz wykorzystać właśnie do rezerwacji noclegu. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie wybranej karty podarunkowej.

Z tego artykułu dowiesz się:


  • Czym są loty czarterowe?
  • Jakie są podstawowe różnice pomiędzy lotami czarterowymi a rejsowymi?
  • Gdzie można nabyć bilety na loty czarterowe i kiedy jest to opłacalne?
  • Co z bagażem w przypadku lotów czarterowych?
  • Czy można kupić bilety na loty czarterowe w atrakcyjniejszych cenach?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki