Co zabrać na wyjazd? Akcesoria przydatne w podróży

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Co zabrać na podróż?

O tym, co zabrać na wycieczkę, decydować będzie cel i rodzaj podróży. Nieco inne rzeczy mogą bowiem przydać się podczas wyjazdu w góry, a inne nad morzem. Jedynie część bagażu to uniwersalne przedmioty, który zawsze należy mieć przy sobie.

Warto wspomnieć również o tym, co warto zabrać na wyjazd za granicę. Poza odpowiednimi dokumentami przydać się może choćby adres i numer ambasady oraz ubezpieczenie. Co wziąć ze sobą w podróż, aby przyjemnie spędzić czas?

Co zabrać na wakacje nad morzem?

Podczas pakowania się na wyjazd nad morze z pewnością nie można zapomnieć o rzeczach niezbędnych na plaży. Potrzebne będą przede wszystkim kostium kąpielowy, a także wygodne klapki. Panie mogą zabrać także pareo do okrycia. Ważne są również wszelkie akcesoria, jak okulary przeciwsłoneczne, czapka bądź kapelusz chroniący przed słońcem i wygodna torba, do której można schować kosmetyki, przekąski, napoje i inne istotne podczas plażowania przedmioty. Nie można zapomnieć o dużych, plażowych ręcznikach, w tym również tych szybkoschnących, którymi można wytrzeć się po kąpieli w morzu. Spośród kosmetyków, poza tymi podstawowymi do higieny osobistej, koniecznie należy zaopatrzyć się w krem do opalania z odpowiednio wysokim filtrem. Niezbędny może okazać się także balsam po opalaniu, który złagodzi ewentualne, lżejsze oparzenia. Najlepiej zapakować wszystko w wygodną, podróżną kosmetyczkę. Na plaży mogą przydać się książka, krzyżówki czy odtwarzacz muzyki.

Warto również zastanowić się nad rzeczami potrzebnymi poza plażą. Jeżeli w planach są tylko spacery po okolicy, wystarczy komplet ubrań dopasowanych do pogody i wygodne buty oraz niewielka saszetka na pieniądze, karty i dokumenty. Jeśli jednak chce się zwiedzać miasto, niezbędny będzie wygodny plecak. Można do niego schować znacznie więcej – w tym suchy prowiant, wodę, mokre chusteczki czy przewodnik lub plan okolicy.

Co zabrać z kolei na wakacje z dzieckiem nad morzem? Dla starszego, np. przedszkolaka, zwykle wystarczą podobne rzeczy co dla dorosłych. Dla niemowlaka niezbędne będą pieluszki oraz nosidełko bądź chusta. Na plaży z kolei może przydać się niewielki namiot, w którym można nakarmić malca oraz ułożyć go do drzemki. Warto pamiętać również o odpowiednich pojemnikach na picie i żywność. Podczas plażowania dziecko z pewnością będzie potrzebowało przekąski lub chłodnego, orzeźwiającego napoju. Można zdecydować się np. na pudełka z motywami z bajek.

Co wziąć na wycieczkę w góry?

O tym, co zabrać w podróż w góry, decydować będzie między innymi typ i długość wyprawy. Rzeczy potrzebne na wyjazd do turystycznej miejscowości nie będą szczególnie różnić się od tych niezbędnych nad morzem. Zamiast stroju kąpielowego i wygodnej torby wystarczą wtedy wygodniejsze, kryte buty i niewielki plecak. Jeśli jednak w planach pozostają również wycieczki górskimi szlakami, warto odpowiednio się do nich przygotować. Tym, co należy spakować na krótki wypad (z noclegiem w mieście), z pewnością są buty trekkingowe, a także wygodny strój, w tym dłuższe spodnie z wytrzymałego materiału. Warto pamiętać, że w górach pogoda potrafi zaskoczyć, dlatego w walizce na wycieczkę powinna się znaleźć cieplejsza bluza, a także odporna na deszcz kurtka membranowa.

Wiele osób zapomina też o ochronie przed słońcem. Okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem lub niewielki kapelusz turystyczny oraz krem z filtrem pozwolą zachować bezpieczeństwo w takiej podróży. Na wyjazd warto też zabrać ze sobą repelenty na komary oraz plastry na odciski i otarcia.

Wybierając się np. na trzydniową wycieczkę górską, należy zadbać o odpowiedni namiot i śpiwór. Latem nie muszą one być szczególnie ciepłe, warto natomiast, aby były lekkie i nie przeszkadzały w marszu. Dobrym wyborem może być również mata samopompująca, która zapewni komfortowy sen. Na takim wyjeździe przyda się też latarka i scyzoryk oraz powerbank.

Co spakować na wycieczkę za granicę?

Na wycieczce zagranicznej najważniejsze będą dokumenty. Nie chodzi jedynie o dowód osobisty bądź paszport, bez których nie uda się wyjechać z kraju, lecz także między innymi o potwierdzenie ubezpieczenia, które ważne będzie w docelowym państwie podróży. Istotne będzie również prawo jazdy, jeśli ma się w planach np. wypożyczenie samochodu. Studenci i uczniowie muszą także pamiętać o legitymacji czy innym dokumencie, który pozwoli im korzystać z przygotowanych dla nich zniżek.

Dobrym pomysłem będzie też wykonanie ksero paszportu i schowanie go w innej kieszeni niż oryginalny dokument. W krajach bardziej egzotycznych przydatna może okazać się również książeczka szczepień.

Pakując się na wycieczkę, czy to kilkudniową, tygodniową, czy dłuższą, należy pamiętać o odpowiednim ubraniu, akcesoriach, kosmetykach i dokumentach. Najlepiej najpierw sporządzić listę, na której można odhaczać kolejne pozycje. To powinno pomóc w sprawnym przygotowaniu się do wyjazdu.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób