Powerbank – co to takiego? Jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Co to jest powerbank

Telefon komórkowy pozwala dzisiaj nie tylko na wykonywanie połączeń, ale jest także mobilnym centrum zarządzania. Robi zdjęcia, odtwarza muzykę i umożliwia przeglądanie poczty elektronicznej. Jednak jego mankamentem często jest słaba bateria. Rozwiązaniem tego problemu może być powerbank.

Powerbanki pozwalają na naładowanie baterii urządzenia mobilnego bez konieczności podłączania go do sieci elektrycznej. Najlepsze modele, o odpowiednio dużej pojemności, umożliwiają nawet kilkukrotne, pełne naładowanie, dzięki czemu przydają się szczególnie w czasie długich tras oraz podróży w miejsca, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony. Czym jest powerbank i jaki wybrać, aby móc w każdej chwili doładować sprzęt?

Co to jest powerbank?

Praktycznie od samego momentu pojawienia się urządzeń mobilnych w powszechnym użytku wystąpiła potrzeba stworzenia jak najbardziej wytrzymałej baterii. Szczególnie że coraz nowsze technologie wymagają coraz większej jej pojemności. Z drugiej strony użytkownikom zależy na optymalnych rozmiarach telefonów czy tabletów. Dlatego też producenci muszą iść na kompromis i montować w nich baterie, które są smukłe, ale jednocześnie mają stosunkowo małą pojemność, co przekłada się na czas użytkowania urządzenia. I tutaj z pomocą przychodzi powerbank. Co to dokładnie jest?

Określenie „powerbank” z angielskiego można przetłumaczyć jako „bank mocy/energii”. Już sama nazwa tego urządzenia wskazuje na jego przeznaczenie. To po prostu mobilna ładowarka lub bateria zewnętrzna, która umożliwia naładowanie różnego rodzaju sprzętów mobilnych przy pomocy kabli np. micro USB podłączonych do portu.

Jakie urządzenia można ładować przy pomocy powerbanku?

Powszechnie uważa się, że przy jego pomocy można ładować jedynie smartphony. Jednak nie jest to do końca prawda.

Dobry powerbank, wyposażony w różne końcówki, może posłużyć do ładowania telefonów różnych marek (warto pamiętać, że poszczególne modele mają różnego rodzaju wejścia), a także do smartwatchy, aparatów cyfrowych, tabletów czy czytników e-booków. Producenci, widząc zapotrzebowanie na tego rodzaju urządzenia, wypuszczają na rynek coraz to pojemniejsze mobilne ładowarki. Przykładem może być powerbank do laptopa, który pozwala na pełne naładowanie przenośnego komputera w przypadku braku dostępu do sieci.Jakie są rodzaje powerbanków?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń typu powerbank. Dzieli się je przeważnie ze względu na sposób, a także możliwości ładowania wybranych sprzętów. Wyróżnia się cztery główne grupy:

  • powerbank klasyczny – ładuje się go poprzez ładowarkę podpiętą do sieci elektrycznej; urządzenia natomiast podpina się do powerbanku przy pomocy specjalnego przewodu;
  • powerbank indukcyjny – pozwala na bezprzewodowe ładowanie urządzeń mobilnych; może być stosowany jedynie do sprzętów, które mają technologie zgodne ze standardem QI;
  • powerbank solarny – ładowarka mobilna na baterie słoneczne to prawdziwy sprzymierzeniec osób, które często podróżują, szczególnie na łono natury; urządzenie to wykorzystuje panele słoneczne umieszczone na swojej powierzchni, dzięki czemu pozwala na ładowanie urządzeń mobilnych, nawet gdy w pobliżu nie ma dostępu do sieci elektrycznej;
  • powerbank na baterie – takie urządzenie zasilane jest przy pomocy baterii AA lub AAA, które są dostępne w praktycznie każdym sklepie wielobranżowym i na stacjach benzynowych, dzięki czemu idealnie sprawdza się w trasie lub w czasie biwaku.

Przeczytaj: Przydatne akcesoria komputerowe - co wybrać?

Jaki powerbank kupić? Na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Jedną z kluczowych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze powerbanku, jest jego pojemność. Tutaj trzeba przeanalizować to, jak często będzie ładowane urządzenie, jak duża jest jego bateria oraz czy ma ono służyć do regularnego, pełnego ładowania, czy jedynie do podładowywania sprzętów.

Do ładowania przeciętnej wielkości baterii telefonu komórkowego może wystarczyć już model o pojemności 5000 mAh. Jednak, jeżeli chce się przy jego pomocy ładować kilka urządzeń lub wybiera się w trasę, warto wybrać lepsze urządzenia. Największe powerbanki mają pojemność sięgającą nawet 20000–30000 mAh.

Przed zakupem należy zwrócić uwagę również na żywotność urządzenia (dolna granica ustalana jest na ok. 500 cykli ładowania), a także jakość wykonania (tutaj chodzi głównie o wytrzymałość materiałów, z których jest zrobiony sprzęt). Dla niektórych osób znaczenie ma też wielkość – mniejsze modele sprawdzą się do przechowywania w torebce czy plecaku, a większe (o dużej pojemności) to dobre rozwiązanie na podróż. Jeżeli poprzez powerbank będą ładowane różne urządzenia, należy sprawdzić, czy ma on kilka wejść USB, a także czy umożliwia ładowanie sprzętów różnych producentów.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.