Kabel micro USB – jakie są jego rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Typy kabli micro USB

Kabel micro USB jest uniwersalny. Do jednego gniazda USB można podłączyć m.in. aparaty fotograficzne, smartfony czy inne urządzenia z gniazdem micro USB, żeby przenosić dane pomiędzy nimi a komputerem.

Samo podłączenie kabla USB jest bardzo proste – wystarczy wetknąć obie końcówki kabla do odpowiednich gniazd w dwóch urządzeniach. Współczesne systemy operacyjne po podłączeniu urządzenia samodzielnie je wykrywają i instalują niezbędne sterowniki. Poza tym nie musisz restartować systemu – USB wykrywane jest od razu i urządzenie może zacząć pracować.

Kabel micro USB – jak działa i jak jest zbudowany?

Kabel USB najczęściej składa się z 4 przewodów. Dwa z nich związane są z energią elektryczną przepływającą przez kabel i są to kable: napięciowy oraz służący uziemieniu. Dwa pozostałe przewody związane są bezpośrednio z funkcją kabla micro USB. Jeden z nich służy do przesyłu danych, drugi do ich odbioru. Kable USB bardzo szybko się zmieniały. Pierwotnie w użyciu były standardowe kable, wymagające stosunkowo dużego wejścia. Później wprowadzono kabel mini USB, a obecnie najczęściej stosowanym rodzajem kabla jest micro USB. Wtyk kabla staje się coraz mniejszy. Najważniejsza jest coraz większa szybkość przesyłania danych za pomocą kolejnych wersji kabla USB (np. kabla do USB 3.0).

Poszczególne rodzaje kabli USB opisywane są poprzez określone standardy. Podają one przede wszystkim przepustowość kabla, czyli prędkość, z jaką przesyłane są dane. Kabel USB w wersji 1.0 przesyłał dane z prędkością 12 Mb/s (1,5 MB/s). Co to znaczy w praktyce? Standardowy utwór muzyczny zajmuje około 3 MB, czyli potrzebowałeś 2 sekund (a w praktyce zwykle o wiele więcej czasu), żeby przenieść jedną piosenkę. USB 2.0 (standard obecny na rynku od 2000 roku) zapewnia przepustowość na poziomie 480 Mb/s (w praktyce 48 MB/s), czyli w sekundę można przenieść około 16 piosenek. Natomiast standard USB 3.0 (wprowadzony w 2008 roku) to prawdziwy przeskok technologiczny – zapewnia przesył danych na poziomie 5 Gb/s (w praktyce ok. 500 MB/s), co daje już ogromną liczbę ponad 166 piosenek przesyłanych w ciągu sekundy, standard USB 3.1 wprowadzony w 2015 roku ma prędkość przesyłu danych aż 10 Gb/s.

Micro USB 2.0 (jak inne kable odpowiednie dla standardu USB 2.0) ma kształt prostokąta, a wtyki ułożone są szeregowo, jeden obok drugiego. Bardziej zaawansowany technicznie jest kabel micro USB 3.0. Oprócz części zasadniczej posiada dodatkowy element, który może służyć do przesyłania danych między dyskami zewnętrznymi.


Poznaj recenzję wydajnego mini wentylatorka usb

Wtyczka USB A, B i C

Złącza USB mają określone rodzaje – oznaczone literami A, B i C. Podział ten dotyczy kształtu wtyczki. USB A jest najpopularniejszą końcówką – można ją podłączyć do komputerów i ładowarek telefonicznych. Port typu A jest w kształcie prostokąta, natomiast port typu B przypomina kwadrat. Najczęściej z tego typu wejściem spotkać się możesz przy drukarkach czy skanerach. Typ B dostępny jest również w wersjach mini i micro USB, które pomyślane zostały ze względu na potrzeby urządzeń mobilnych. Trzeci wariant to USB typ C, który docelowo ma zastąpić wszystkie inne rodzaje wtyczek. Czym się wyróżnia? To kabel symetryczny, czyli nie ma znaczenia, którą stroną go podłączysz – na pewno będzie działał. Ze względu na swoją wydajność kable USB typu C zaczynają powoli wypierać tradycyjne przewody, które łączą komputer z monitorem.


Może cię zainteresować: Co to jest e-book, gdzie kupić i jak z niego korzystać?

Kliknij w baner i odbierz nagrodę z kodem "Ekstrataniej"

HDMI na USB – połącz telefon z telewizorem

Wszystkie smartfony bądź powerbanki nowszej generacji posiadają złącze micro USB, które pozwala na podłączenie telefonu do komputera. A co, jeśli chciałbyś podłączyć telefon do telewizora? W telewizorach najczęściej stosowane jest wejście typu HDMI, dlatego zwykle trzeba użyć przejściówki. Jedną z opcji jest zastosowanie kabla przejściowego z HDMI na micro USB. Jedyną czynnością, jaką musisz wykonać po podłączeniu kabla, jest zmiana źródła sygnału na telewizorze. Musisz wtedy na telewizorze odnaleźć port HDMI, do którego podłączony jest telefon.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie adaptera micro USB. W takiej sytuacji do telewizora podłączasz klasyczny kabel HDMI, a do telefonu micro USB i oba takie zestawy łączysz adapterem. W związku z tym, że sygnał przesyłany jest cyfrowo, zastosowanie kabla czy adaptera nie ma negatywnego wpływu na jakość odbioru.

Kupując dowolny rodzaj kabla micro USB, możesz uzyskać dodatkową korzyść. Wystarczy, że skorzystasz z zakupów w sklepie internetowym partnera Programu PAYBACK. Przykładowo, za każde wydane 2 złote w sklepie otrzymasz 1 punkt.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.