Co to jest e-book, gdzie kupić i jak z niego korzystać? Plusy i minusy e-booków

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● E-booki

E-booki, czyli elektroniczne przenośne książki, zyskują coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, bo mają wiele zalet, których brak papierowym wydaniom. Zobacz, jakie plusy i minusy mają e-książki oraz gdzie można je kupić.

Jednym z chętniej kupowanych przez Polaków produktów w ostatnich latach jest e-book. Rynek nowych urządzeń pozwalających na odczytywanie znanych i lubianych książek stale się poszerza, a w sklepach partnerów PAYBACK można zdobyć tego typu sprzęt już za zaledwie kilkaset złotych. Na stronach Electro, RTV Euro AGD, Media Expert, Media Markt, NeoNet i Avans znajdziesz wiele modeli czytników e-booków o różnych parametrach technicznych i wyglądzie. Zazwyczaj dobrej jakości urządzenia obsługują elektroniczne książki w różnych formatach, pozwalają także na przechowywanie wielu plików jednocześnie. Dzięki temu nawet w daleką podróż możesz zabrać ze sobą setki ulubionych tytułów, nie martwiąc się o ich wagę.

Ze względu na możliwości, jakie daje czytanie książek w wersji elektronicznej, z czytników e-booków korzystają ludzie w różnym wieku, a łatwość obsługi, opcja bezpłatnego pobierania plików i różnorodność cenowa skłaniają do zakupu tych urządzeń nawet osoby starsze, które na co dzień niechętnie korzystają z nowości technologicznych. Poznaj najważniejsze korzyści płynące z czytania e-booków.


E-book – co to jest?

E-book, nazywany również eBookiem, e-książką lub książką elektroniczną, to książka zapisana w formie elektronicznej. Stanowi wierne odzwierciedlenie papierowej wersji, ma nawet okładkę oraz ilustracje dostępne w tradycyjnej książce. Czytniki e-booków pozwalają na modyfikowanie wielkości tekstu, zmianę rodzaju czcionki, tła, a nawet na formatowanie, robienie notatek i zakładek lub wyszukiwanie konkretnych fragmentów utworu.


Zainteresuje cię również: Czym są audiobooki?

Formaty plików dla e-booków

Zazwyczaj e-booki sprzedawane są w jednym z dwóch formatów, czyli w EPUB lub MOBI. Format MOBI został stworzony specjalnie dla czytników Kindle, jednak inne modele sprzętu również mogą go poprawnie odczytać. EPUB z kolei jest formatem popularnym we wszystkich pozostałych markach czytników. W sieci dostępne są darmowe programy pozwalające na konwertowanie plików z jednego formatu na drugi. Problem z odczytaniem pliku może pojawić się przypadku książek elektronicznych dostępnych jedynie w formacie PDF niedostosowanym do odtwarzania na czytnikach. Niektórzy radzą sobie z tym, obracając czytnik poziomo, inni próbują konwertować pliki na formaty EPUB i MOBI, nie zawsze jednak przynosi to oczekiwany rezultat, dlatego lepiej unikać e-booków w PDF, jeśli zamierza się korzystać z czytnika.

Większość księgarni oferuje obecnie e-booki w przynajmniej dwóch formatach, czasami również w PDF. Cena książki pozostaje taka sama bez względu na format, warto więc jeszcze przed zakupem upewnić się o możliwości pobrania e-booka w kilku wersjach. Taka informacja znajduje się zazwyczaj na stronie produktu. E-booki z kilkoma dostępnymi formatami to świetna opcja dla osób, które korzystają z czytników różnych marek, planują w przyszłości zmienić swój sprzęt na inny albo lubią przeglądać ilustracje na komputerze czy tablecie (właśnie w takich sytuacjach przydaje się format PDF).

Czytnik e-book zalety działania

Skąd i jak pobierać e-booki?

E-booki możesz kupić w sklepach internetowych lub pobrać je z darmowych katalogów książek polskich i zagranicznych, gdzie znajdują się w pełni legalne elektroniczne wersje papierowych wydań. Obecnie większość wypuszczanych na rynek pozycji w dniu premiery pojawia się w ofercie popularnych sklepów internetowych, m.in. na stronach ravelo.pl, matras.pl i taniaksiążka.pl. Korzystając podczas zakupów ze swojej karty PAYBACK, za pieniądze wydane u naszych partnerów otrzymasz dodatkowe punkty, które następnie możesz wymienić na stronie Programu na nagrody rzeczowe, kupony zniżkowe lub vouchery.

Zakupione w sklepie internetowym książki dostępne są do pobrania od razu po dokonaniu płatności. Większość księgarni wysyła e-booki na adres mailowy klienta. Istnieje też możliwość bezpośredniego przesłania tytułu na czytnik, który jest przypisany do danego e-maila (taka opcja jest dostępna np. w sprzęcie Kindle). Książkę elektroniczną można również pobrać, wgrać plik na kartę pamięci, a następnie umieścić ją w czytniku. Innym sposobem jest podłączenie czytnika do komputera za pomocą kabla USB, a następnie przeniesienie pliku z e-bookiem do odpowiedniego folderu na urządzeniu.

Jakie zalety mają książki elektroniczne?

 • Dostępność książek
  To jedna z największych zalet e-booków. W przeciwieństwie do książek papierowych, kupowanych w księgarniach stacjonarnych lub zamawianych przez internet, e-booka można otrzymać o dowolnej porze. Internetowe sklepy działają 24 godziny na dobę, nie musisz wychodzić z domu, a sam zakup książki i pobranie jej trwa zaledwie kilkanaście minut, po upływie których możesz cieszyć się nowym tytułem na swoim urządzeniu.
 • Łatwość przechowywania
  Papierowe książki zajmują dużo miejsca na półkach, a nie każdy może pozwolić sobie na założenie domowej biblioteczki z setkami różnych pozycji książkowych. E-booki fizycznie nie zajmują żadnego miejsca, a wbudowana pamięć w czytnikach i dodatkowe karty pamięci pozwalają na przechowywanie wielu tytułów jednocześnie. Książki elektroniczne nie potrzebują dużo miejsca na dysku i nie zbierają kurzu. Osoby, które nie rozstają się z książkami nawet podczas podróży, z pewnością docenią możliwość zabrania ze sobą ulubionych tytułów bez konieczności płacenia za nadbagaż.
 • Cena e-booków
  W porównaniu do papierowych książek cena e-booków jest niższa nawet o ok. 30%. Wiele księgarni internetowych często organizuje promocje właśnie na elektroniczne wersje znanych i lubianych tytułów. Jeśli zależy ci na ekonomicznym rozwiązaniu, zakup e-booka wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

  Poznaj naszego darmowego e-booka z przepisami na tydzień

 • Konfiguracja tekstu książki
  Teksty w e-booku można dostosować do własnych potrzeb, aby uzyskać jak największy komfort czytania. Książki elektroniczne dopasowują się do wybranych ustawień – możesz zmieniać rozmiar tekstu i typ czcionki. Opcja nanoszenia zmian w oryginalnym tekście przyda się również osobom, które uwielbiają zaznaczać ulubione fragmenty, gromadzić cytaty z przeczytanych książek i robić własne notatki, ale nie chcą pisać po wersji papierowej.
 • Korzyści dla środowiska
  Stworzenie e-booka jest mniej szkodliwe dla środowiska niż wyprodukowanie papierowej książki. Emisja dwutlenku węgla związana z produkcją papieru, masowa wycinka drzew oraz korzystanie z zasobów wody w większym stopniu dotyczą tradycyjnych wydań na papierze.

Jakie są wady e-booków?

Według zwolenników tradycyjnego czytelnictwa jedną z największych wad e-booków jest brak fizycznego kontaktu z książką. Elektroniczne wydania nie dostarczają przyjemności związanych z dotykiem papieru, szelestem kartek czy charakterystycznym zapachem. W niektórych przypadkach, nawet jeśli pozyskuje się książki z legalnych źródeł, problematyczne okazują się zabezpieczenia w e-bookach, takie jak DRM lub znak wodny. Kłopotliwe w użyciu są również książki elektroniczne dostępne wyłącznie w formacie PDF – nie wszystkie czytniki mogą je poprawnie obsługiwać.

Wyraźnie widać, że e-booki mają więcej zalet niż wad. Zdecydowanie warto z nich korzystać, tym bardziej że dzięki temu można zapewnić sobie rozrywkę i dodatkowo zadbać o środowisko. E-booki możesz czytać na różnych urządzeniach i w dowolnym miejscu – sprawdź, jakie to wygodne
i zgarnij punkty PAYBACK za zakupy u naszych partnerów!


Zobacz również: Jak wybrać lampkę nocną do czytania?

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.