Co to jest audiobook?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Co to jest audiobook?

Audiobooki, inaczej książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają zapis publikacji czytanych przez lektora. Chętnie kupowane są audiobooki dla młodzieży i dla dzieci, ale wielką popularnością cieszą się także wśród osób dorosłych.

Książka do słuchania, bo tak często nazywany jest audiobook, jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Można słuchać jej podczas przerw w pracy, jazdy samochodem czy tramwajem lub metrem, a także odpoczywając na kanapie w domowym zaciszu. Audiobooki pozwalają efektywnie wykorzystywać czas: słuchając ich, można robić jednocześnie inne rzeczy, np. gotować obiad lub sprzątać.

Audiobook – co to jest?

Audiobook to książka, która przeznaczona jest do słuchania, a nie czytania. Nagranie zapisane jest na nośniku danych, najczęściej w formie cyfrowej. Teksty czytane są przez lektorów, którymi najczęściej są znani aktorzy, ale nie tylko. Do czytania audiobooków wydawnictwa wybierają lektorów mających charakterystyczny głos, który pasuje do konkretnej publikacji. Ciekawe audiobooki potrafią pochłonąć słuchacza i zabrać go w niezwykły świat wyobraźni!

Audiobooki a słuchowiska

Odczytanie tekstu książki czy opowiadania to audiobook. Jeżeli jednak nagranie jest wzbogacone, np. poprzez dźwiękowe efekty specjalne, wtedy nazywa się je słuchowiskiem. Tego rodzaju formy są popularne zwłaszcza wśród najmłodszych słuchaczy, chociaż istnieją również słuchowiska dla dorosłych.

Audiobook do nauki języka

Audiobooki mogą służyć rozrywce, ale mogą być też formą nauki. Audiobooki do nauki angielskiego pozwalają na wygodną i bezstresową naukę w zaciszu swojego domu albo w trakcie podróży do pracy lub szkoły. Sprawdzają się świetnie zwłaszcza u osób, które nie mają czasu na lekcje w szkole językowej lub nie lubią standardowych form nauczania. Z audiobooków korzystają także wszyscy ci, którzy lubią pogłębiać swoją wiedzę z zakresu motywacji oraz psychologii.


Ciekawy artykuł: Co to jest e-book, gdzie kupić i jak z niego korzystać?

Audiobooki za darmo – czy to możliwe?

Audiobooki darmowe często zamieszczane są w Internecie nielegalnie. W sieci roi się od pirackich wersji i niestety wiele osób korzysta z plików pochodzących z nielegalnych źródeł. Nie oznacza to jednak, że bezpłatne audiobooki nie istnieją. W Internecie znaleźć można wirtualne biblioteki, w których znajdują się setki utworów. Często są to audiobooki z lekturami szkolnymi, z których chętnie korzysta młodzież, ale znajdują się tam również książki, które przeszły do domeny publicznej oraz darmowe audiobooki dla dzieci. Bezpłatne audiobooki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, jednak wiele osób decyduje się na ich kupno, zwłaszcza kiedy wychodzi nowy audiobook bestseller. Cena audiobooków waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych i zależy przede wszystkim od popularności danej książki.

Na czym słuchać audiobooków?

W sklepach najczęściej można zakupić audiobooki na płytach CD. Można je odtwarzać zatem w tych urządzeniach, które odczytują zapis na płycie – na komputerach stacjonarnych, laptopach i odtwarzaczach CD. Coraz częściej jednak audiobooki dostępne są w formacie MP3. Dzięki temu można odsłuchiwać je na komputerze, a także na odtwarzaczach multimedialnych, ponieważ obsługują standardowe programy do odtwarzania dźwięków. Oczywiście nagrań można słuchać także na urządzeniach przenośnych, np. na telefonach komórkowych lub tabletach. Audiobooki można słuchać również bezpośrednio ze strony, nie ściągając ich na swój dysk – wtedy jednak potrzebny jest stały dostęp do Internetu. Zarówno audiobooki dla dzieci online, jak i dla młodzieży i dorosłych są więc niezwykle wygodnym rozwiązaniem.

Audiobook – dobry pomysł na prezent

Audiobook jest bardzo fajnym pomysłem na prezent. Wiele osób lubi książki, ale niestety nie każdy ma czas na ich lekturę. Najlepsze audiobooki dają możliwość wysłuchania danej pozycji, nawet największych bestsellerów, podczas wykonywania innych zajęć. Audiobook dla dzieci to również doskonały pomysł na podarunek. Co więcej, audiobooki polecane są bardzo małym dzieciom, bo już od 3. roku życia. Rozwijają wyobraźnię, zwłaszcza słuchowiska, w których dodane są dźwiękowe efekty specjalne. Dziecko może słuchać książki podczas zabawy lub wypoczynku.

Warto też wspomnieć o charakterystyce kierunkowej, która odpowiada za odbiór dźwięków przez mikrofon w zależności od ich częstotliwości oraz kąta, pod którym docierają do mikrofonu. Wyróżnia się charakterystykę:

  • kardioidalną – z uwagi na to, że skupia się na dźwiękach, które docierają do mikrofonu z przodu, to właśnie ten typ jest polecany dla osób przygotowujących podcasty;

  • shotgun – takie mikrofony najlepiej sprawdzają się w czasie nagrywania w plenerze;

  • dookólną – tego rodzaju mikrofony polecane są do nagrywania na zewnątrz;

  • ósemkową – modele polecane do przeprowadzania wywiadów.

Czy audiobook jest dla mnie?

Chociaż wiele osób przepada za audiobookami, niektórzy nie lubią słuchania i wolą wybraną książkę przeczytać. Przed zakupem warto zatem sprawdzić, czy audiobook to dobre rozwiązanie. Można w tym celu skorzystać z darmowych fragmentów dostępnych w sieci. Ich długość to zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jest to czas, w którym można się przekonać, czy taka forma zapoznawania się z treścią książki nam odpowiada, czy też nie. Jeśli tak, można dokonać zakupu, będąc pewnym, że jest on w pełni przemyślany.

Rynek audiobooków znajduje się w fazie rozwoju. Znacznie wzrasta również sprzedaż online audiobooków, powoli wypierając nagrania na płytach CD. Można być pewnym, że zainteresowanie tą formą będzie wzrastało. W końcu audiobooki są dla każdego – dla zapracowanych, dla dzieci, dla doszkalających się w różnych dziedzinach i dla osób mających problemy ze wzrokiem.


Poznaj nasz poradnik: Jeśli poszukujesz słuchawek - przeczytaj

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.