Książki przygodowe, fantasy – dla dzieci, nastolatków i dorosłych warte uwagi

Strona GłównaPAYBACK EkstraCiekawostki ● Książki, które warto przeczytać

Dobre książki wyróżniają się wartką akcją, oryginalną fabułą i ciekawymi bohaterami. Niezależnie od tego, jaki gatunek jest twoim ulubionym, sięgaj zarówno po klasykę, jak i pozycje z literatury współczesnej. Sprawdź, jak wybrać najlepsze książki.

Choć każdy czytelnik ma swoje ulubione tytuły, chętnie sięga także po coś nowego. Możliwość poszerzenia literackich horyzontów daje wiele inspiracji i radości. Przekonaj się, jak wybrać ciekawe książki, które spodobają się każdemu.

Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek to jedna z form spędzania wolnego czasu. Nie dla każdego jest to inspirujące zajęcie, ale wiele osób traktuje oddanie się ciekawej lekturze jak prawdziwe hobby. Czytać można praktycznie wszędzie, zarówno w domu, rozsiadając się w wygodnym fotelu, jak również w drodze do pracy, podczas podróży autobusem lub tramwajem. W dodatku to bardzo bezpieczne i ekonomiczne hobby, które nie wiąże się z żadnym ryzykiem ani nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wiele osób nie czyta książek, tłumacząc się brakiem czasu. Statystyki są w tym przypadku bardzo niepokojące. Jedynie 38% Polaków zadeklarowało, że w ciągu roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. W natłoku codziennych obowiązków znalezienie chwili na lekturę bywa trudne, jednak niski poziom czytelnictwa w Polsce wynika bardziej z nieodczuwania przez Polaków potrzeby czytania niż brak czasu. Nie każdy dostrzega korzyści, jakie przynosi sięganie po ciekawe tytuły.

Wszystkie książki, zarówno historyczne oraz kryminalne, jak i podróżnicze czy psychologiczne, wzbogacają każdego czytelnika. Dzięki czytaniu poszerza się zasób słownictwa, a także poprawia się pamięć i koncentracja. Czytanie może skutecznie wpłynąć na redukcję stresu oraz rozwinąć empatię i wrażliwość. Wiele książek, zwłaszcza tych o charakterze naukowym, pogłębia wiedzę i inspiruje do angażowania się w sprawy społeczne. Czytając, można również rozwinąć własny styl pisarski i ukształtować swoją osobowość. Ponadto, czytanie w znacznym stopniu zwiększa zdolności analityczne, zwłaszcza jeśli często sięgasz po kryminały.

6 ciekawych faktów na temat książek o których nie wiedziałeś

Najlepsze książki przygodowe dla dzieci i młodzieży

Z książkami przygodowymi miał styczność niemal każdy. To najpopularniejszy gatunek literacki, jeśli chodzi o powieści dla dzieci i młodzieży. W tym przypadku najbardziej polecanymi książkami są klasyczne pozycje, które wchodzą w kanon lektur szkolnych, a jednocześnie są doskonałym przykładem literatury na najwyższym poziomie. Warto sięgnąć po książki napisane przez Astrid Lindgren, takie jak „Pippi Pończoszanka” oraz „Dzieci z Bullerbyn”. Obie pozycje to pełne humoru opowieści o przygodach maluchów, których wyobraźnia i pomysłowość potrafi zaskoczyć niejednego dorosłego. W tych książkach kryje się coś więcej niż tylko psoty i figle. Za niewinnymi zabawami dzieci kryją się życiowe mądrości, które z pewnością podpowiedzą wielu małym czytelnikom, jakimi wartościami należy się kierować, a także jak wystrzegać się błędów i pomyłek.

Jeśli chodzi o książki dla nastolatków, warto zwrócić uwagę na powieści Juliusza Verne’a. Jego dzieła mają uniwersalny charakter, dzięki czemu przypadną do gustu czytelnikom w różnym wieku. Jego najlepsze, bestsellerowe książki, po które powinieneś sięgnąć, to: „Podróż do wnętrza Ziemi”, „W 80 dni dookoła świata”, „Dzieci kapitana Granta”, „Tajemnicza wyspa” oraz „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi”. Większość z napisanych przez Verne’a dzieł to nie tylko książki typowo przygodowe, lecz także podróżnicze, geograficzne, historyczne, a nawet naukowe.

Może Cię zainteresować: Audiobook dla dzieci – jakie ma zalety? Jaki wybrać?

Jaką książkę przygodową wybrać?

Literatura przygodowa zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem i szacunkiem wśród czytelników. Nic więc dziwnego, że ten gatunek bardzo dobrze się rozwija i wciąż chętnie po niego sięgają osoby w różnym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Poza klasyką, taką jak powieści Marka Twaina, Henryka Sienkiewicza, Alfreda Szklarskiego czy Daniela Defoe, warto zapoznać się również ze współczesnymi dziełami. Często są to książki inspirowane dokonaniami najwybitniejszych pisarzy. Spotkać się można także z bardzo nowatorskim podejściem do gatunku, które zaskoczy niejednego mola książkowego.

Bardzo ciekawą serią książek przygodowych jest „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki. Wiele osób z pewnością kojarzy ten tytuł z jego filmową adaptacją sprzed kilku lat. Bohaterami cyklu są dzieci, które muszą stawić czoła siłom zła. Każda część opowiada o innej przygodzie, ale łączy je wspólny cel, jakim jest pokonanie wrogów i przywrócenie spokoju na świecie. Dorośli czytelnicy bez wątpienia zainteresują się powieściami Andrzeja Sapkowskiego. Choć pisarz znany jest głównie jako twórca gatunku fantasy, to książka przygodowa również nie jest mu obca. Warto sięgnąć np. po „Trylogię Husycką”, opowiadającą o losach awanturnika Reynevana. To lektura obowiązkowa nie tylko ze względu na fabułę, lecz także na motyw przeplatania się fikcji literackiej z faktami historycznymi. W całym cyklu znajdziemy wiele odniesień do autentycznych wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie dawnych Czech i Śląska.

Sprawdź ofertę księgarni internetowych w PAYBACK.

Najciekawsze książki fantasy

Po książki fantasy rzadko sięgają dzieci, choć współcześnie ten gatunek stał się przyjazny maluchom, głównie za sprawą J. K. Rowling, autorki bestsellerowej serii o przygodach Harry’ego Pottera. Historia małego czarodzieja i jego przyjaciół podbiła serca czytelników na całym świecie i sprawiła, że fantastyka stała się bardziej przystępna. Fenomen tych powieści polega nie tylko na uniwersalnym charakterze i zwrotach akcji, lecz także na psychologicznym podejściu do wielu tematów. Choć cały cykl balansuje na granicy baśni i fantasy, a czasem nawet horroru i thrillera, można w nim odnaleźć wiele nawiązań do innych gatunków, m.in. do powieści detektywistycznej i kryminału. Książki J. K. Rowling warto przeczytać również z innego powodu. Autorka w nieoczywisty, pełen swady i humoru sposób opisuje, czym jest dojrzewanie i jak sobie radzić z problemami podczas wchodzenia w dorosłe życie.

Każda osoba, która chciałaby rozpocząć przygodę z literaturą fantastyczną, powinna sięgnąć po klasykę gatunku. Najbardziej znanym twórcą powieści fantasy jest J. R. R. Tolkien, autor „Hobbita” oraz trylogii „Władca pierścieni”. Brytyjski pisarz swoją sławę zawdzięcza m.in. współczesnym ekranizacjom, które odniosły spektakularny sukces. Innym przedstawicielem gatunku, którego warto poznać, jest George R. R. Martin. Jego saga „Gra o tron” doczekała się serialowej adaptacji, dzięki której pisarz zyskał ogromną popularność i stał się jednym z najważniejszych twórców literatury fantastycznej.

Dołącz do PAYBACK i zbieraj °punkty kupując online lub tankując paliwo