Rodzaje słuchawek oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru idealnych słuchawek

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Kompendium wiedzy o słuchawkach

Słuchawki bezprzewodowe douszne są obecnie chyba najbardziej popularnym rodzajem tego typu urządzeń. Jest ich jednak znacznie więcej, dlatego przed zakupami warto poznać dokładniej te produkty i różnice, które między nimi występują.

Rynek słuchawek jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Wybierać można spośród słuchawek dousznych, nausznych i dokanałowych, które umieszczane są bezpośrednio w kanale usznym. Ze względu na rodzaj transmisji można wyróżnić słuchawki bezprzewodowe i przewodowe. Do grona pierwszych zalicza się m.in. słuchawki Bluetooth czy najnowocześniejsze modele oparte na transmisji Wi-Fi.

Słuchawki douszne, nauszne i dokanałowe – które warto wybrać?

Ze względu na sposób mocowania dostępny na rynku asortyment można podzielić na trzy kategorie. Pierwszą są słuchawki douszne, które nierzadko bywają mylone z dokanałowymi. Ich konstrukcja i wielkość zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umiejscawiać je w uchu, ale nie bezpośrednio w kanale słuchowym. Dla prostszego rozróżnienia warto nadmienić, że to właśnie słuchawki douszne historycznie zostały opracowane pierwsze. Słuchawki dokanałowe z kolei, zgodnie z nazwą, umiejscawiane są w kanale słuchowym. Z tego powodu są nieco węższe i dłuższe, a także kończą się silikonową gumką, dzięki której produkt nie wypada z kanału usznego. Wadą tego typu rozwiązania jest potencjalnie wyższe niebezpieczeństwo uszkodzeń słuchu, zwłaszcza jeśli słuchamy muzyki często i bardzo głośno. Ich konstrukcja niesie jednak także zalety – są doskonałe dla sportowców i osób uprawiających aktywność fizyczną. W trakcie biegania lub treningu ma się pewność, że słuchawka nie wypadnie z ucha, dzięki czemu nie trzeba przerywać ćwiczeń lub martwić się o zgubienie produktu, jak to zdarzyć się może w przypadku modeli bezprzewodowych. Dzięki swej konstrukcji słuchawki dokanałowe mają też funkcję wygłuszającą, izolując kanał uszny od innych źródeł dźwięku. Obydwa rodzaje produktów, modele douszne i dokanałowe, doskonale zdadzą egzamin przy mobilnym korzystaniu z komórki.

Jak się sprawdzą w różnych sytuacjach?

Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w domowym użytku słuchawki douszne, np. przy podłączeniu do komputera czy laptopa. Modele nauszne dostępne są w wielu wariantach, różniących się parametrami i wyglądem. Wszystkie jednak okalają całe ucho, ale jednocześnie dystans pomiędzy ich głośnikiem a kanałem słuchowym jest większy względem dystansu gwarantowanego przez inne rodzaje słuchawek. W rezultacie korzystanie z modeli nausznych pod względem zdrowotnym wydaje się najbardziej bezpieczne. Dla niektórych pewnym ograniczeniem może być wielkość urządzeń i ograniczona mobilność (np. nie sposób ich zmieścić w kieszeni spodni), ale w zamian za tę wadę zyskuje się doskonałą jakość dźwięku i wysoki komfort użytkowania.


Przydatny artykuł: Na czym słuchać muzyki?

Rodzaje słuchawek ze względu na typ transmisji dźwięku

O ile w latach 90. ubiegłego stulecia i w pierwszych latach XXI wieku dominowały praktycznie tylko urządzenia przewodowe, kablowe, o tyle współcześnie prym wiodą słuchawki bezprzewodowe. W tym ostatnim zakresie można wyróżnić kilka rodzajów produktów bezprzewodowych:

  • słuchawki z transmisją radiową – komunikacja między zdalną słuchawką a urządzeniem źródłowym (np. telefonem, mp4, komputerem) odbywa się za pomocą sygnału radiowego o częstotliwości 2.4GHz. Szacuje się, że oferują czystszy dźwięk względem urządzeń działających na Bluetooth, ale często zdarzają się opóźnienia transmisji;
  • słuchawki bezprzewodowe Bluetooth – niezwykle łatwe w podłączaniu do wszystkich urządzeń, posiadających możliwość transmisji sygnału Bluetooth. Oferują średnio-wysokiej jakości dźwięk – w zupełności wystarczający dla osób używających słuchawek w trakcie biegania czy spacerów;
  • transmisja na podczerwień – coraz rzadziej występujące, zwykle dość tanie słuchawki, których wadą jest fakt, że muszą znajdować się bardzo blisko urządzenia źródłowego;
  • słuchawki na Wi-Fi – na płaszczyźnie rynku słuchawek bezprzewodowych Wi-Fi jest najnowszą technologią i gwarantuje największy zasięg i niewrażliwość na zakłócenia.

Produkty bezprzewodowe z roku na rok coraz bardziej dominują na rynku. Trudno się temu dziwić, gdyż asortyment tego typu urządzeń ma bardzo wiele zalet. Słuchawki bezprzewodowe gwarantują pełną mobilność, dlatego polecane są do biegania i wykonywania innych aktywności fizycznych. Ich stosowanie gwarantuje największy komfort, gdyż np. podczas spaceru nie trzeba się obawiać o to, że kable zaplączą się lub będą nieatrakcyjne chwiać się podczas chodzenia. Z drugiej jednak strony, zastanawiając się nad tym, jakie słuchawki wybrać, nie można zapominać o zaletach urządzeń przewodowych. Dobre słuchawki na kabel gwarantują całkowity brak zakłóceń, opóźnień i szumów, a także oferują doskonałą jakość dźwięku.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.