Muzyka z radia, płyt i internetu – na czym słuchać, aby jakość dźwięku była wysoka?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Muzyka z radia, płyt i internetu – na czym słuchać

Muzyka towarzyszy ludziom od zarania dziejów i – zgodnie z powiedzeniem – może łagodzić obyczaje. Z tego względu warto jej słuchać w jak najwyższej jakości, niezależnie, czy wybieramy muzykę klasyczną, klubową lub rockową.

Dobra muzyka do słuchania będzie wyróżniać się wysoką jakością dźwięku. Można ją odtwarzać zarówno w zaciszu domowym, jak i w samochodzie lub biurze. Sprawdź, na jakim sprzęcie słuchanie muzyki jest najprzyjemniejsze.

Jakie nośniki do odtwarzania muzyki są najpopularniejsze?

Wszyscy melomani doskonale wiedzą, że słuchanie muzyki to prawdziwy rytuał. Można to robić podczas wykonywania prac domowych i biurowych lub delektować się ulubionymi utworami, siedząc w wygodnym fotelu. Niezależnie od formy, warto wybrać sprzęt, dzięki któremu odtwarzanie muzyki z płyt, radia lub przez internet nie tylko będzie miało wysoką jakość dźwięku, lecz także stanie się przyjemnością. Zakup odpowiedniego urządzenia nie powinien więc być przypadkowy.

Od kilkunastu lat swój renesans przeżywają płyty winylowe. Największą popularnością cieszyły się w latach 70. i 80., jednak z czasem pojawiły się płyty CD, które wyparły czarne krążki. Obecnie winyle znowu cieszą się uznaniem, dzięki czemu wróciły do łask również gramofony i adaptery. Użytkownicy chętnie sięgają po klasyczne urządzenia, które po odkurzeniu i lekkim odrestaurowaniu mogą zapewnić jakość dźwięku sprzed lat. Co ciekawe, powoli wraca także moda na kasety magnetofonowe, które zostały (podobnie jak winyle) wyparte przez płyty kompaktowe. Muzyki zapisanej na nośniku taśmowym można słuchać na magnetofonach z odtwarzaczem kaset. Płyty CD nadal są popularne i najlepiej je odtwarzać na wielofunkcyjnych zestawach muzycznych.

W wyniku rozwoju cyfryzacji najpopularniejsze stały się pliki audio, które można zapisać na komputerze, smartfonie lub przenośnym odtwarzaczu. Najpopularniejsze z nich to: MP3, WAV, FLAC oraz AIFF. Internet natomiast umożliwia słuchanie muzyki online dostarczanej przez serwisy streamingowe, którą można odtwarzać na słuchawkach lub zestawie stereo.


Może cię zainteresować: Jaki głośnik blouetooth wybrać?

Na czym można odtwarzać muzykę?

Współczesne technologie pozwalają na odtwarzanie muzyki w wysokiej jakości nawet na małych urządzeniach przenośnych. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest słuchanie utworów na smartfonie za pomocą bezprzewodowego głośnika Bluetooth. To wygodne w użytkowaniu urządzenie – nie wymaga stosowania kabli i można go używać zarówno w domu, jak i w plenerze. Jest również dobrą alternatywą dla słuchania muzyki w samochodzie.

Ze względu na powrót mody na winyle i gramofony warto wybrać model o dobrych parametrach technicznych. Przede wszystkim należy się przyjrzeć wkładce gramofonowej, która za pomocą igły odczytuje z płyty zapisane dźwięki. Ważne jest ramię gramofonowe, do którego mocuje się wkładkę. Znaczenie ma również rodzaj napędu, który zapewnia stabilną prędkość obrotową talerza. W celu doboru jak najlepszego sprzętu warto skonsultować się z doradcą klienta w salonie sprzedaży.

Niesłabnącą popularnością cieszą się zestawy muzyczne, czyli wieże lub mini wieże. Podstawowe wersje składają się z kolumn i odtwarzacza płyt kompaktowych. Bardziej rozbudowane i profesjonalne modele wyposażone są dodatkowo w amplituner, wzmacniacz oraz urządzenie do słuchania muzyki z innych nośników, np. płyt winylowych i kaset magnetofonowych. Istnieje także możliwość podłączenia sprzętu do komputera lub telefonu, co pozwala na słuchanie muzyki zapisanej cyfrowo. Do zestawów najczęściej dołączone są piloty, które poprawiają komfort użytkowania, umożliwiając sterowanie odtwarzaniem muzycznym na odległość.


Może cię zainteresować: Karty podarunkowe Spotify Premium w PAYBACK

Od czego zależy jakość dźwięku w odtwarzanej muzyce?

Optymalnym sprzętem do odtwarzania utworów muzycznych w domu jest zestaw stereo, niezależnie od tego, czy lubimy muzykę pop, techno, czy metalową lub filmową. W tego typu sprzętach jakość dźwięku zależy głównie od głośników bądź kolumn, które sprawiają, że muzyka brzmi głęboko i przestrzennie. W zależności od modelu urządzenie może mieć jeden lub kilka głośników, które emitują tony o określonej wysokości (niskie, średnie, wysokie).

Wpływ na jakość dźwięku ma również moc zestawu, wyrażana w watach – im wyższa, tym głośniejszy i czystszy dźwięk. Bardzo ważny jest dobór mocy względem wielkości pomieszczenia, w jakim znajduje się sprzęt grający. Im większy jest pokój, który ma zostać nagłośniony, tym wyższa musi być moc zestawu. Warto także pamiętać, że standardowe modele wyposażone są w dwie kolumny, co oznacza, że emitują dźwięki w jakości stereo. Jeśli jednak komuś zależy na efekcie przestrzennym, powinien zainwestować w zestaw z systemem Dolby Surround, który emituje muzykę o wysokiej jakości dźwięku, niezależnie od tego, na jakim nośniku została zapisana.


Ciekawy artykuł: Jak dobrze dobrać muzykę do treningu?

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.