Bagaż rejestrowany - co można w nim przewozić i jakie są wymiary

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Bagaż rejestrowany

Podróżujący liniami lotniczymi zabierają ze sobą dwa rodzaje bagażu – podręczny oraz rejestrowany. Ten przewożony w luku bagażowym podlega pewnym ograniczeniom wagowym i ilościowym. Nie można także do niego spakować niektórych przedmiotów. Przed wyjazdem warto poznać obowiązujące przepisy.

Przepisy bezpieczeństwa uwzględniają regulacje dotyczące przewozu bagażu zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. Co ważne, linie lotnicze bardzo często indywidualnie ustalają wymiary oraz wagę toreb i walizek. Bagaż rejestrowany jest ważony w chwili nadawania, a jego dozwolone parametry zależą przede wszystkim od tego, jakimi liniami odbywa się podróż, w jakim kierunku i jaką taryfą. Istnieją również wykazy przedmiotów zakazanych do przewozu. Wśród najważniejszych znajdują się substancje łatwopalne, chemiczne czy toksyczne.

Co można przewozić w bagażu rejestrowanym?

Wybierając się w podróż samolotem, należy dokładnie przeanalizować przepisy dotyczące bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Najczęściej jest tak, iż to, czego nie można mieć przy sobie w samolocie, można umieścić w bagażu w luku. Tak dzieje się w przypadku narzędzi, pewnego rodzaju urządzeń elektrycznych czy sprzętu turystycznego (kijków do nordic walking, deskorolki, wędki, scyzoryków itp.). Najważniejszą zasadą jest bezwzględny zakaz przewożenia substancji łatwopalnych, chemicznych i toksycznych. Do samolotu nie można zabrać: butli z gazem, latarek gazowych, rozpałek z węgla drzewnego, zapalników, paliw, rac, petard, materiałów radioaktywnych, niektórych baterii. Co więc można spakować do bagażu rejestrowanego? Najczęściej będą to przedmioty, które nie są potrzebne podczas lotu, a które będą niezbędne po dotarciu do celu. W walizce umieszczonej w luku bagażowym znajdą się więc ubrania czy kosmetyki. Warto pamiętać, że akcesoria takie jak nożyczki do paznokci czy też golarki z niezabezpieczonym ostrzem, a także inne ostre przedmioty, powinny znaleźć się w bagażu rejestrowanym. Często to osoba przeprowadzająca kontrolę na lotnisku decyduje ostatecznie, co można zabrać ze sobą jako bagaż podręczny, nie warto jednak ryzykować i rzeczy zbędne podczas podróży spakować do torby przeznaczonej do luku.

Leki w bagażu rejestrowanym nie stanowią problemu, wiadomo jednak, że pewne specyfiki mogą być potrzebne podczas lotu, dlatego można je umieścić także w walizce podręcznej. Musi to być jednak tylko ilość niezbędna w trakcie podróży; środki te należy zapakować osobno (w torebkę foliową), aby szybciej przejść przez kontrolę. Kosmetyki w bagażu rejestrowanym można przewozić bez ograniczeń. Akcesoria takie jak golarka, suszarka do włosów czy lokówka najlepiej zapakować do walizki przeznaczonej do luku. Tu też jest miejsce na ręczniki, jednorazowe maszynki do golenia oraz wszelkie przedmioty, które posiadają ostre zakończenia (sztućce czy parasol). Bagażem rejestrowanym będzie także w wielu przypadkach tzw. bagaż specjalny (duże rozmiary), dlatego do luku trafi rower, sprzęt do nurkowania, wózek dziecięcy, narty, a także instrumenty muzyczne dużych rozmiarów (mniejsze mogą zostać przewożone jako bagaż podręczny).

Jedzenie i napoje w bagażu rejestrowanym

W każdym bagażu znajdują się również płyny – kosmetyki, leki, napoje, a także alkohol. Ilość płynów przewożona w bagażu rejestrowanym nie jest określona żadnymi wytycznymi, dlatego należy zapakować tam wszystko, czego nie można przewozić w bagażu podręcznym. To, co można mieć przy sobie w samolocie nie może przekraczać pojemności 1 l, musi być zapakowane w pojedyncze buteleczki o pojemności 100 ml, a następnie w jedną foliową torebkę. W ten sposób w bagażu podręcznym przewozić można żele, aerozole, pasty do zębów, napoje potrzebne na czas podróży oraz trunki o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 70%. Resztę napojów wysokoprocentowych należy umieścić w bagażu rejestrowanym, a ich ilość określają przepisy (inne na terenie Unii Europejskiej i poza nią). Również przewożenie jedzenia w bagażu rejestrowanym podlega określonym przepisom. Możliwe jest zabranie ze sobą słodyczy, ciast, twardych serów czy produktów w słoikach, jednak jedynie na terenie UE. Mięsa, świeżych owoców czy serów nie wolno wywozić poza granice Unii. Przed zapakowaniem produktów spożywczych do walizki warto prześledzić przepisy mówiące o tym, co można wwieźć na teren danego kraju.


Przeczytaj również: Co zabrać na wakacje nad morze?

Dopuszczalne wymiary dla bagażu rejestrowanego i podręcznego w liniach Norwegian, Ryanair, Wizzair

Jakie wymiary i wagę może mieć bagaż podręczny i rejestrowany linii lotniczych Ryanair, Norwegian, Wizzair

Dopuszczalne wymiary dla bagażu rejestrowanego i podręcznego w liniach Lot i Lofthansa

Wymiary bagażu rejestrowanego

Wielkość bagażu rejestrowanego zależy od zasad ustalonych przez dane linie lotnicze, dlatego przed podróżą należy sprawdzić limity u przewoźnika. Znaczenie ma tutaj rodzaj połączenia, trasa czy klasa podróży. Średnia liczba sztuk bagażu rejestrowanego to 1–4, a przedział wagowy to najczęściej 20–32 kg. Maksymalny wymiar bagażu to 158 cm, obliczany po zsumowaniu wartości trzech krawędzi torby/walizki. Aby rozmiar i waga bagażu rejestrowanego odpowiadały wymogom, należy sprawdzić informację o limitach w danej linii lotniczej i zaopatrzyć się w walizki lub torby podróżne stosownej wielkości.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki