Bilety lotnicze – jak najlepiej je kupować?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Bilety lotnicze

Podróżowanie samolotem to wygoda i bezpieczeństwo. Jest to także o wiele szybszy sposób na dotarcie do wybranego miejsca niż jazda samochodem, autokarem czy pociągiem. Wiele osób zastanawia się, jak kupować bilety lotnicze, by podróż była również zoptymalizowana pod względem kosztów.

Jak się okazuje, można zoptymalizować koszty związane z zakupem biletów. Na ich cenę wpływa wiele czynników, dlatego dobrze jest regularnie sprawdzać, jakie są aktualne ceny. Warto też pamiętać o tym, że okazyjne ceny mogą się pojawiać w różnych terminach, jeśli chodzi o różne kierunki świata. O czym zatem warto pamiętać przy planowaniu podróży samolotem?

Kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze?

Jeżeli planujesz podróż z wyprzedzeniem, to dobra okazja do tego, by móc znaleźć bilety lotnicze w najlepszej cenie. Kiedy warto już sprawdzać ceny? Wskazuje się, by zacząć poszukiwania nawet 60 dni przed planowanym wylotem. W przypadku gdy podróż ma być dalsza, poszukiwania biletów można rozpocząć kilka miesięcy przed odlotem.

Proponowane ceny biletów mogą się różnić nawet w ciągu tygodnia. Na strony przewoźników warto zaglądać w środku tygodnia – we wtorki i w środy, gdyż to właśnie wtedy najczęściej pojawiają się promocyjne ceny. Niekiedy koszt zakupu biletów zmienia się nawet w ciągu tego samego dnia. Dobrze przemyśl to, czy faktycznie chcesz kupić bilet już w danym momencie. Linie lotnicze przewidują możliwość zwrotu biletu w ciągu 24 godzin od jego zakupu. Późniejsze zmiany mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami. Dokładnie informacje dotyczące zmiany czy anulowania biletu znajdują się w regulaminach poszczególnych przewoźników, z którymi warto się zapoznać przed rezerwacją lotu.

Sprawdź czym jest lot czarterowy >>

Jak znaleźć najlepsze bilety lotnicze?

Optymalizację kosztów podróży może ułatwić odpowiedni dobór terminu wylotu. Dużo zależy od tego, w jakim sezonie chcesz lecieć, a także czy zależy Ci na popularnych terminach. Jeśli nie jest to konieczne i możesz wybrać inny termin, zrezygnuj z lotów weekendowych na rzecz tych, które odbywają się w tygodniu. Chodzi tutaj zarówno o „zwykłe” weekendy, które chętnie wybierane są na wypady typu city break, jak i o długie weekendy. Różnica w cenie biletu w zależności od kierunku może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Pamiętaj, że różnego rodzaju święta czy wolne weekendy w innych państwach mogą występować w innych okresach niż w Polsce. Zwróć także uwagę na to, kiedy jest sezon na wyjazdy w danym kierunku, a także co dokładnie chcesz robić na miejscu. Dobrze jest postawić na termin, który pozwoli uniknąć największych tłumów. Przykładowo, jeśli chcesz polecieć do Grecji w celu zwiedzania zabytków, postaw na marzec lub kwiecień, gdy temperatury są już wyższe, jednak nie ma upałów. W przypadku gdy zależy Ci na wypoczynku na plaży, mogą to być miesiące od maja do września. Miej na uwadze jednak to, że w wysokim sezonie będą panowały upały, a na wycieczkę może decydować się wiele osób, szczególnie rodzin z dziećmi w wieku szkolnym.

Sprawdź najtańsze kierunki na wakacje 2024 >>

Czy można obniżyć cenę biletu lotniczego? Jak to zrobić?

Masz już termin wyjazdu i znalazłeś ciekawe ceny biletów? Warto je porównać z tym, co prezentują strony pośredniczące w zakupie biletów lotniczych. Czasami mają one możliwość skorzystania z różnych bonusów, które są dokładnie opisane w regulaminie. Przed ostatecznym zakupem sprawdź dokładnie warunki jego realizacji, czy do podanej ceny nie będą doliczane dodatkowe opłaty.

Przykładem stron pośredniczących w zakupach biletów są m.in. eSky czy Kiwi.com. Zwróć uwagę, że są to partnerzy Programu PAYBACK, w którym zbierasz punkty, jakie możesz wymienić m.in. na vouchery do różnorodnych partnerów. Jednym z nich jest serwis Booking.com. To strona, na której zarezerwujesz lot, ale także nocleg. To właśnie na rezerwację noclegu możesz wydać otrzymane środki. Pełen regulamin wykorzystania karty podarunkowej znajdziesz w jej opisie. Możesz zatem znaleźć tanie oferty na loty, a także dzięki zebranym punktom PAYBACK obniżyć koszty związane z rezerwacją noclegu.

Z tego artykułu dowiesz się:


  • Jak długo przed planowanym odlotem warto zacząć poszukiwania tanich biletów lotniczych
  • W jakie dni bilety lotnicze są najtańsze
  • W jakim okresie planować podróż
  • Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupowania biletów
  • Jak zoptymalizować koszty podróży dzięki korzystaniu z oferty partnerów Programu PAYBACK.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki