City break co to znaczy i jakie miasto wybrać w Polsce lub za granicą?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● City break

Coraz łatwiejsze podróżowanie, dostosowane do różnych możliwości finansowych, sprawia, że na popularności zyskują krótkie, weekendowe wyjazdy. Pozwalają one poznać najważniejsze atrakcje danej miejscowości i odciąć się od codzienności.


Tak zwane city break można zorganizować na terenie kraju, ale sporym zainteresowaniem cieszą się również zagraniczne miejscowości. Szczególnie te, które oferują dużo atrakcji i nie są mocno oddalone od miejsca zamieszkania. Czym dokładnie jest city break i jakie miasta warto wybrać na pierwsze podróże tego typu?

Czym jest city break?

City break to nic innego jak krótki, najczęściej weekendowy, wyjazd do innego miasta. Zazwyczaj kojarzony jest on z aktywnym zwiedzaniem, by w krótkim czasie zobaczyć jak najwięcej atrakcji. Jednak do największych zalet tego typu podróżowania zalicza się właśnie to, że można go w pełni dostosować do swoich potrzeb, szczególnie jeśli organizuje się go samodzielnie. Inne bowiem potrzeby będą miały osoby podróżujące samodzielnie i lubiące szybkie zwiedzenie, inne pary szukające romantycznych miejsc, a jeszcze inne rodziny z dziećmi. Warto też wspomnieć, że tego rodzaju wyjazdy można w pełni dopasować do swoich możliwości finansowych. O wiele łatwiej jest też wybrać dogodny dla siebie termin.

Sprawdź najtańsze kierunki na wakacje >>

W jaki sposób zorganizować city break?

Organizacja city break jest dość łatwa i można ją zrobić na kilka sposobów. Wiele osób, które chcą spędzić weekend właśnie w ten sposób po raz pierwszy, decyduje się na pomoc biura podróży. Taką ofertę ma m.in. TUI. Jednak warto też zastanowić się nad samodzielną organizacją wyjazdu, szczególnie jeśli chce się uniezależnić od innych i od planu wycieczki narzuconego przez zewnętrznego organizatora. Czy jest to trudne? Nie, jeśli wie się krok po kroku, co robić.

W pierwszej kolejności dobrze jest wybrać środek transportu. Z uwagi na to, że są to zazwyczaj krótkie wycieczki, najlepiej sprawdzi się samolot. Kolejny krok to wybór miejsca, w którym chce się spędzić city break, oraz załatwienie noclegu. Dobrze jest zdecydować się na taki obiekt, z którego będzie blisko do różnych atrakcji w danym mieście. Wyszukiwanie zarówno lotów, jak i noclegów w znacznym stopniu ułatwią wyszukiwarki turystyczne, takie jak Booking.com czy Travelist. Zwróć również uwagę na to, że korzystając z ich ofert, możesz zbierać punkty PAYBACK. Dokładną listę partnerów z kategorii „Podróże” znajdziesz na naszej stronie. Zebrane punkty możesz też wymienić na nagrody ułatwiające podróżowanie czy rezerwowanie noclegów. Przykładem są m.in. travel tickets do strony Booking.com. W ten sposób możesz obniżyć koszty związane z wyjazdem, np. z noclegiem.

City break w Polsce – na jakie miasto warto się zdecydować?

Swoją przygodę z city break warto zacząć od miast położonych w Polsce. Wiele naszych miejscowości oferuje atrakcje i zabytki, których nie powstydziłyby się duże, zachodnioeuropejskie metropolie. Jednym z chętniej wybieranych kierunków na city break jest Trójmiasto. Gdańsk, Gdynia i Sopot oferują tyle możliwości, że można tam zorganizować niejeden weekendowy wypad. Inne chętnie wybierane miasta to m.in.: Kraków, Wrocław, Warszawa, a także Poznań, Łódź i Zamość. Warto odwiedzić Toruń, Bydgoszcz, Lublin oraz Kołobrzeg.

Popularne kierunki city break – gdzie warto się wybrać?

Jeżeli chodzi o wyjazdy zagraniczne, to na city break chętnie wybierane są duże europejskie miasta. Najczęściej wymienia się: Barcelonę, Madryt, Lizbonę, Pragę, Hamburg, Berlin, Londyn czy Edynburg. Sporą popularnością cieszą się także kraje skandynawskie. Wielu turystów decyduje się na pobyt w Sztokholmie, w Oslo czy w Kopenhadze. Zapaleni turyści chętnie także wybierają kraje nadbałtyckie. W tym przypadku sporym zainteresowaniem cieszą się takie miasta, jak Tallin czy Ryga.

Sprawdź również czym jest tramping >>

Z tego artykułu dowiesz się:


  • Czym jest city break i dla kogo jest to najlepszy sposób na zwiedzanie miast. Dlaczego warto się zdecydować na taką formę wypoczynku?
  • W jaki sposób zorganizować city break – samodzielnie czy za pośrednictwem biura podróży? W jaki sposób można obniżyć koszty wyjazdu?
  • Jakie miasta w Polsce warto wybrać na pierwszy city break?
  • Które miasta poza granicami Polski warto wybrać na city break? Najchętniej wybierane kierunki na weekendowe wyjazdy.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki