Tramping co to jest i na czym polega takie podróżowanie?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Tramping

Podróżować można na wiele sposobów. Jedni uwielbiają pławić się w hotelowych luksusach i całe wakacje wypoczywać nad basenem, inni z kolei wolą aktywne zwiedzanie najpopularniejszych atrakcji. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się tramping.

Ten rodzaj podróżowania szczególnie chętnie wybierają osoby, które chcą zaoszczędzić na kosztach podróży, by skupić się na doznaniach. Nie mają dokładnych planów na cały wyjazd i często podejmują kolejne decyzje w trakcje podróży. Czym dokładnie jest tramping? Skąd się wziął i jak zorganizować wyjazd zgodnie z jego zasadami?

Skąd wzięła się nazwa tramping?

Wyjaśnienie tego, czym dokładnie jest tramping, warto zacząć od samej nazwy tego sposobu podróżowania. Wzięła się ona od angielskiego słowa tramp, które można przetłumaczyć jako „włóczęga”, „włóczenie się” lub „wędrówka”. Chodzi tutaj o nieskrępowane, swobodne przemieszczanie się bez żadnych ograniczeń związanych z czasem czy uzależnieniem od miejsc. Często wiąże się także z podróżowaniem między poszczególnymi punktami bez konkretnego planu na dalszą podróż lub wcześniejszego ustalenia takich szczegółów jak nocowanie czy zatrzymywanie się na posiłki. Wiele zależy od czynników zewnętrznych, np. pogody, a także zmieniających się potrzeb lub pragnień samego podróżnika.

Sprawdź także na czym polega glamping >>

Co to jest tramping? Czym się wyróżnia?

Jak zatem można odnieść to do współczesnych podróży? Tramping pozwala na znaczne ograniczenie wydatków związanych z planowaniem wyprawy – dotarciem na miejsce, przemieszczaniem się pomiędzy poszczególnymi punktami wyjazdu, a także noclegami czy wyżywieniem. Dzięki temu wiele osób może pozwolić sobie na podróże, na które przy normalnej organizacji, np. poprzez biuro podróży, nie byłoby ich stać. Samodzielne opracowanie ramowego planu wyjazdu pozwala na dopracowanie najważniejszych punktów przed wyruszeniem w drogę. Reszta często odbywa się spontanicznie. Następują zmiany planów uwarunkowane aurą na zewnątrz. Pojawiają się też decyzje podejmowane pod wpływem spotkanych ludzi czy odwiedzanych miejsc. W związku z tym noclegi nie są zamawiane z dużym wyprzedzeniem ani od razu na całą trasę. Wyżywienie także często organizowane jest w zależności od aktualnych potrzeb. Sprawia to, że podróżnicy stają się niezależni, mogą swobodnie przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego, tak jak i kiedy chcą.

Tramping w praktyce, czyli jak zaplanować niskobudżetową podróż?

Jak się okazuje, pojawiają się firmy, które ułatwiają organizację wyjazdu trampingowego. Mimo to z powodzeniem można taki wyjazd zorganizować samemu. Da się ograniczyć koszty m.in. poprzez wykupienie tanich biletów lotniczych, a na miejscu, dzięki poruszaniu się lokalnymi środkami transportu lub pieszo. Jeżeli chodzi o noclegi, to istnieje wiele możliwości – od spania w namiotach aż po hostele czy tanie hotele. Jeśli podróżuje się samodzielnie, można też czasami liczyć na pomoc miejscowych w znalezieniu prywatnych kwater. Mieszkańców warto również pytać o możliwość zakupu taniego i dobrego jedzenia. Koszty wyżywienia da się ograniczyć poprzez zakup produktów w sklepach i samodzielne przygotowywanie posiłków, jeśli tylko będzie się miało taką opcję.

Dużą zaletą takiego sposobu podróżowania jest właśnie elastyczność i to, że z powodzeniem można dopasować go do własnych potrzeb, możliwości finansowych i kondycji. Podróżowanie w stylu trampingu da się wdrożyć w czasie podróży po krajach europejskich. To jednak bardzo popularne rozwiązanie wśród osób planujących dalsze wojaże, np. do Azji czy Ameryki Południowej.

Czy można jeszcze obniżyć koszty związane z podróżą organizowaną samodzielnie?

Zaletą podróży organizowanych samodzielnie jest to, że poszczególne jej elementy można dopasować do swojego budżetu. A jeśli chcesz oszczędzić jeszcze więcej, kupując rzeczy, które zabierzesz ze sobą, zwróć uwagę na to, czy dane sklepy oferują program lojalnościowy. Ciekawym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości, jakie daje Program PAYBACK. Wielu jego partnerów jest z branży turystycznej lub pozwala na zakup produktów przydatnych w podróży. Kupując w sklepach partnerskich, zbierasz punkty PAYBACK. Później możesz je wymienić m.in. na obniżenie kosztów podróży w serwisie Booking.com, gdzie w przystępny sposób zarezerwujesz nocleg dostosowany do twoich potrzeb. Na jakich warunkach możesz to zrobić, dowiesz się z opisu wybranej karty podarunkowej.

Najważniejsze informacje zawarte w artykule

  • Skąd wzięło się pojęcie tramping.
  • Co oznacza tramping w odniesieniu do podróżowania.
  • Czy warto zdecydować się na taką formę podróży.
  • Jak zorganizować tramping.
  • Jak można obniżyć koszty trampingu m.in. dzięki takim programom lojalnościowym jak PAYBACK.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki