Glamping – luksusowy kemping. Na czym polega?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Glamping

Glamping to forma wypoczynku, dzięki której możesz mieć bliski kontakt z naturą i jednocześnie nie rezygnować z luksusów oferowanych w hotelach. Ta alternatywna forma spędzania urlopu cieszy się coraz większą popularnością, a turystów nie odstraszają nawet wysokie ceny tej atrakcji.


Najnowsze badania przeprowadzone przez Accor Northern Europe wykazały, że co piąty Polak ma ochotę na odkrywanie nowych miejsc. W praktyce oznacza to coraz większe otwarcie społeczeństwa na alternatywne formy spędzania urlopu. Wiele osób chce też odpocząć od wielkich miast i problemów życia codziennego, a obcowanie z przyrodą daje taką możliwość. Jeśli chcesz zaszyć się w leśnej głuszy i jednocześnie nie rezygnować z komfortowych warunków, wybierz glamping. Luksusowy kemping można zarezerwować za pośrednictwem platformy Booking.com. Jeśli masz kartę PAYBACK, transakcja ta przyniesie ci dodatkowe punkty, które możesz wymienić na atrakcyjne nagrody rzeczowe (np. akcesoria podróżnicze), zniżki na zakupy spożywcze lub benzynę albo vouchery do wykorzystania u wybranych partnerów Programu (np. na Allegro).

Glamping – co to takiego i skąd wzięła się ta idea?

Glamping to nazwa utworzona od dwóch angielskich słów: glamorous (tłum. ekskluzywny, czarujący) oraz camping (tłum. biwak, kemping). Stanowi alternatywną formę wypoczynku, która łączy przebywanie na łonie natury z luksusem, jaki można spotkać w hotelach. Jej największymi zwolennikami są osoby, które chcą zaszyć się w głuszy i odpocząć od miejskiego zgiełku, ale nie wyobrażają sobie wakacji pod namiotem, gdzie brakuje takich podstawowych udogodnień jak łazienka z bieżącą wodą czy wygodne łóżko.

Ten sposób na spędzanie wakacji stał się modny dopiero w XXI wieku, a słowo glamping zaczęło funkcjonować w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Jednak początków samego zjawiska należy szukać w bardziej odległej przeszłości. Luksusowy biwak w pięknych okolicznościach był domeną podróżujących monarchów. Można śmiało powiedzieć, że pierwowzorem dzisiejszych glampingów były namioty Kara Mustafy podczas bitwy pod Wiedniem w XVII stuleciu.

Tani sposób na wakacje? Sprawdź jak działa voucher do Booking >>

Jak wygląda glamping?

Glamping może mieć różne formy. Najczęściej jest to niewielkie skupisko małych domków, które swoim kształtem przypominają namioty – rodzaje tych ekskluzywnych pomieszczeń mogą być różne, choć często wyglądają jak bańki lub wigwamy. Nie mniejszą popularnością cieszą się chatki na drzewach lub na powierzchni jeziora (stojące na specjalnych palach). Wszystkie te wymienione typy mają kilka wspólnych cech:

  • znajdują się blisko natury – idealne miejsce to środek lasu, brzeg jeziora lub górskie zbocze;
  • można bez problemu dojechać na miejsce glampingu swoim samochodem i zaparkować go w wygodnym miejscu;
  • domki lub namioty są wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia takie jak łazienka, telewizor, komfortowe łóżko (czasami jest to wygodny materac turystyczny) czy ogrzewanie. Problemy może stwarzać połączenie z siecią Wi-Fi, jednak właściciele takich miejsc potrafią znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Warto dodać, że wielu gości decyduje się nie tylko na wypoczynek, lecz także na ograniczenie kontaktu z mediami społecznościowymi;
  • na miejscu serwowane są posiłki w hotelowym standardzie. Możesz więc liczyć na regionalne przysmaki lub romantyczną kolację przy świecach.

Glamping w Polsce – gdzie szukać ofert?

Idea glampingu narodziła się w Wielkiej Brytanii, ale ta forma wypoczynku staje się popularna także w Polsce. Luksusowe kempingi można znaleźć przeważnie w górach lub w puszczach, gdzie turyści mogą bezpiecznie korzystać z uroków dzikiej przyrody. Wiele osób – chociaż wiedzą, co to jest glamping – wciąż zastanawia się, gdzie zarezerwować takie noclegi. W internecie znajdziesz specjalne platformy, które pośredniczą w udostępnianiu miejsc na glampingach. Przygotuj się jednak na to, że czas oczekiwania na łóżko w namiocie sferycznym jest dość długi, a cena usługi to wielokrotność standardowej opłaty kempingowej. Możesz skorzystać także z platformy Booking.com, która ma w swojej ofercie również miejsca noclegowe w luksusowych kempingach. Pamiętaj, że za transakcje u tego pośrednika otrzymasz punkty PAYBACK.

Glamping – jak się przygotować?

Przygotowanie do glampingu znacznie różni się od pakowania plecaka na wakacje pod namiotem. Większość niezbędnych rzeczy (ręczniki, suszarka, podstawowe akcesoria kuchenne itp.) znajdziesz w podstawowym wyposażeniu pokoju. Jednak warto zaopatrzyć się w akcesoria przydatne w podróży, takie jak plecak, termos czy odpowiednie obuwie – w końcu relaks na łonie natury można urozmaicić pieszymi wędrówkami. Jeśli masz zamiar rozpalić ognisko, upewnij się, że właściciel glampingu dopuszcza taką możliwość.

W przygotowaniach pomoże ci również karta PAYBACK. Zgromadzone punkty możesz wymienić na nagrody rzeczowe w postaci praktycznych akcesoriów turystycznych, zniżki na zakupy spożywcze lub karty podarunkowe do wykorzystania u takich partnerów Programu jak Allegro.

Z tego artykułu dowiesz się:


  • Czym jest glamping i skąd wzięła się idea luksusowego biwakowania.
  • Jak wygląda przykładowy glamping i jakich udogodnień możesz się spodziewać.
  • Gdzie szukać ciekawych miejsc na glamping w Polsce. Pamiętaj, że możesz zarezerwować namiot sferyczny za pośrednictwem platformy Booking.com i przy okazji zyskać punkty PAYBACK.
  • Jak przygotować się do glampingu. Kupując niezbędne wyposażenie na wyjazd, pamiętaj o opcjach, jakie daje ci bycie uczestnikiem Programu. Wykorzystaj zebrane punkty PAYBACK, aby zrobić tańsze zakupy spożywcze lub otrzymać akcesoria podróżnicze w niższej cenie dzięki kartom podarunkowym.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki