Jak wybrać materac turystyczny? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Materac turystyczny

Wycieczka z rodziną lub przyjaciółmi na camping to jedna z najlepszych możliwości spędzania wakacji. Aby jednak wyjazd był udany, warto zadbać o zdrowy i komfortowy sen na wygodnym materacu turystycznym. Czym się kierować podczas zakupu? Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę?

Wyjazd pod namiot czy na camping jest tym przyjemniejszy, im większa wygoda, a zwłaszcza komfort snu. Sam śpiwór może nie wystarczyć, a spanie na nim nawet przez kilka dni niesie za sobą ryzyko bólu kręgosłupa. Wybierając się na wczasy w plener, warto zainwestować w materac turystyczny. Musi być on przede wszystkim komfortowy i stanowić oparcie dla wszystkich kręgów podczas wypoczynku. Do wyboru są m.in. materac turystyczny składany, dmuchany czy piankowy. Pompowane zajmują niewiele miejsca, a po napompowaniu między podłożem a osobą śpiąca jest dodatkowa warstwa powietrza.

Jak wybrać materac turystyczny?

Pierwszym kryterium wyboru jest ilość osób, która będzie na nim spała. Im więcej, tym musi być szerszy. W przeciwnym razie nie będzie on wygodny. Najmniejszy materac turystyczny, 120 × 60 cm, idealnie sprawdzi się dla dzieci do lat 10, z kolei dla większych grup dzieci czy dla par lepszym wyborem są dwuosobowe materace turystyczne. A jak jest z jakością? Czy warto inwestować w lepsze modele materaców? Wszystko uzależnione jest od tego, jak często materac ma być używany. Jeśli wycieczki są sporadyczne i większą część roku spędza się w domu lub w hotelach, to nie warto inwestować w przedmiot, który będzie zalegał na strychu czy piwnicy. Jeśli jednak przygody pod gołym niebem są niezbędnym elementem każdych wakacji, to dobrym pomysłem jest kupno droższego modelu. Te lepsze kosztują od 100 do 400 złotych. Są one wykonane z trwałych materiałów, nie ulegają odkształceniom tak szybko jak modele tańsze.

Miłośnicy częstych wypadów w góry powinni zaopatrzyć się w materac trekkingowy. Dmuchane modele są zdecydowanie grubsze, co zapewnia lepszą izolację od zimna. Producenci takich materaców dokładają wszelkich starań, aby były one znacznie bardziej wytrzymałe, miały odpowiednią wagę i były dobrze wyprofilowane. Taka drobiazgowość ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Najdroższe modele mogą kosztować kilkaset złotych.


Sprawdź również, jaki namiot najlepiej wybrać.

Kupno materacu turystycznego – wskazówki

Decydując się na kupno materacu turystycznego, pod uwagę należy wziąć następujące czynniki:

  • grubość – im więcej warstw posiada materac, tym jest bardziej wytrzymały. Ma to przełożenie również na jego żywotność. Cienkie materace mogą częściej się obcierać i uszkadzać;

  • przyjemny materiał – welurowe obicia materaców turystycznych są znacznie przyjemniejsze w dotyku od innych i nie powodują przesuwania się poduszek. Przy dłuższych pobytach na łonie natury ma to duże znaczenie, gdyż wpływa na jakość snu;
  • ilość komór – jeżeli materac ma służyć dwóm osobom, lepszym wyborem jest model wielokomorowy zamiast jednokomorowego. Taki rodzaj posłania zapobiega wybudzaniu się w środku nocy z powodu wstrząsów wywoływanych przez przewracanie się z boku na bok, materace wielokomorowe są zatem bardziej funkcjonalne.

Rodzaje materaców turystycznych

Materace i maty turystyczne różnią się między sobą przede wszystkim przepuszczalnością, ochroną przed zimnem i sposobem składania. W szerokiej ofercie materaców turystycznych wyróżnić można m.in.:

  • Maty samopompujące – materace turystyczne samopompujące to doskonała opcja dla tych, których męczy długie pompowanie. Po rozłożeniu taka mata staje się miękka i sprężysta. Także po złożeniu nie powinna zajmować dużo przestrzeni. Jej waga może wahać się od 600 g do 3,5 kg, w zależności od rozmiarów.
  • Karimata – lekki materac turystyczny (maksymalnie 400 g) i stosunkowo niedrogi. Karimatę można transportować w bardzo wygodny sposób, np. doczepiając ją do plecaka. W ofertach sklepów ze sprzętem turystycznym znajdują się karimaty kilkuwarstwowe – im więcej warstw, tym lepsze zabezpieczenie przed zimnem i wilgocią.
  • Materace pompowane – w tym przypadku im grubsza warstwa powietrza, tym lepsza ochrona. Dmuchane materace turystyczne są znacznie bardziej wytrzymałe niż maty samopompujące, co wiąże się także z ich wagą – do 12 kg! Materace tego rodzaju zaleca się jako niezbędny ekwipunek podczas górskich, długich wycieczek. Modele turystyczne są znacznie lżejsze – do 3 kg. Ich minusem jest konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu do pompowania.
  • Podkładziny wojskowe – jak sama nazwa wskazuje, są one głównie wykorzystywane w armii. W ich skład wchodzi grubszy koc, który przeważnie stworzony jest z mieszanin akrylu, wełny i poliamidu. Wbrew pozorom stanowi dobrą izolację od zimnego i wilgotnego podłoża.
  • Alumaty – ich powierzchnia pokryta jest cienkim aluminium. Taki cienki materac turystyczny ma 2–3 mm i jest lekki – waży około 100 g. Pomimo niewielkich rozmiarów, alumaty dają wysoką ochronę przed zimnem. Dlatego też można nałożyć je na zwykły materac.


Przeczytaj również: Jakie akcesoria zapewnią nam udany wypoczynek?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób