Jak spakować bagaż rejestrowany?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Bagaż

Pakowanie bagażu dla wielu osób jest zmorą. Najlepiej, jeśli można zabrać zarówno bagaż podręczny, jak i rejestrowany. Problem pojawia się, gdy trzeba spakować się tylko do jednej walizki, wtedy należy wiedzieć, jakie wymiary może mieć bagaż do samolotu i ile może ważyć.

Do bagażu podręcznego można włożyć ubrania zwinięte w rulony (wtedy zajmują mniej miejsca), ręcznik z mikrofibry, elektronikę, próbki kosmetyków. Bagaż rejestrowany daje dużo większe możliwości, poza odzieżą można umieścić w nim wszystko to, czego przewozu nie zakazują linie lotnicze (na czarnej liście są zwykle jedynie materiały łatwopalne, wybuchowe, chemiczne i toksyczne).

W co się spakować przed podróżą lotniczą? Bagaż na samolot

Wizja zbliżającego się urlopu czy weekendowego wypadu to coś, co wprawia w dobry humor. Mało kto nie lubi słodkiego nicnierobienia na plaży, zwiedzania ciekawych miejsc, podziwiania unikatowych krajobrazów. Niestety przed planowanym wyjazdem należy się spakować. Dla wielu osób jest to skomplikowane przedsięwzięcie, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę ograniczenia, które nakładają na pasażerów linie lotnicze. Najważniejszą cechą dobrego bagażu jest wybór odpowiedniej walizki, która powinna być łatwa do utrzymania w czystości. Na szczególną uwagę zasługuje bagaż nadawany do luku, musi on być wytrzymały i odporny na uszkodzenia.

Duże walizki spełniają wymogi bagażu rejestrowanego, czyli tego, do którego pasażer nie ma dostępu podczas podróży. Bagaż rejestrowany wykupują ci wszyscy, którzy planują dłuższą podróż. Można zmieścić w nim sporo ubrań, butów czy kosmetyków. Osoby, które często podróżują samolotem, coraz częściej decydują się na zakup twardych walizek z poliwęglanu, które dzięki swojej wytrzymałości mogą służyć przez wiele lat. Wyposażone są one w kółka obracające się o 360 stopni, co znacznie ułatwia ich używanie. Poza tym nowoczesne walizki zaopatrzone są w teleskopową rączkę, którą można dostosować do wzrostu użytkownika. Warto również zwrócić uwagę na wnętrze walizki. Dobra walizka na bagaż rejestrowany do samolotu ma sporą komorę główną, którą można zamknąć na zamek. Spore grono zwolenników mają walizki, których pojemność można zwiększyć w zależności od potrzeb.

Na dwudniowy wypad do Rzymu czy też innej słynnej europejskiej stolicy zamiast dużego bagażu można zabrać tzw. kabinówkę na kółkach. Waga i wymiary takiego bagażu muszą spełniać wytyczne linii lotniczych, których samolotem się podróżuje. Nieraz poza „kabniówką” można wziąć również torebkę lub mały plecak, w którym umieszcza się najpotrzebniejsze rzeczy. Co ważne, bagaż podręczny można zabrać ze sobą do samolotu (na pokład, a nie do luku bagażowego).

Bagaż podręczny – jak spakować? Wymiary bagażu

Większość linii lotniczy zezwala na bagaż podręczny o wymiarach 55 × 40 × 20 cm, poza tym nie powinien on być cięższy niż 8–10 kg. Mając do dyspozycji jedynie „kabinówkę”, należy przemyśleć, co warto w niej umieścić. Po pierwsze, zamiast dużego ręcznika frotowego lepiej zabrać ze sobą znacznie cieńszy szybkoschnący ręcznik z mikrofibry. Po drugie, w tego rodzaju bagażu nie można umieszczać pełnowymiarowych kosmetyków, dlatego lepiej wziąć ze sobą jedynie próbki lub przygotowane wcześniej „odlewki” (można kupić w drogerii zestawy niewielkich pojemników na szampony, balsamy, żel pod prysznic i przelać do nich część kosmetyków używanych na co dzień). W bagażu podręcznym warto również umieścić chusteczki nawilżane, dzięki którym można odświeżyć się po długiej podróży czy w jej trakcie. Bez względu na to, na ile dni się wyjeżdża, należy spakować do bagażu podręcznego klapki kąpielowe. Reszta bagażu zależy od celu podróży, planów i czasu pobytu. W trakcie podróży lepiej postawić na minimalizm, dzięki niemu można zaoszczędzić miejsce w walizce, które jest potrzebne, gdy chce się kupić pamiątki z wyjazdu. Osoby podróżujące w celach biznesowych w bagażu podręcznym mogą umieścić komputer, tablet, aparat fotograficzny. Trzeba mieć również świadomość, że w bagażu podręcznym nie ma miejsca na produkty łatwopalne ani niebezpieczne przedmioty (np. scyzoryk, korkociąg).

Ważna jest kolejność układania rzeczy w walizce, na dnie powinny znaleźć się przedmioty, które nie przydadzą się podczas lotu. Na nich można ułożyć ubrania, skarpetki najlepiej jest umieścić w butach. Na wierzchu powinny znaleźć się leki, przekąski, sprzęt elektroniczny.

Jak spakować bagaż główny do samolotu?

Bagaż rejestrowany pozwala na zabranie zdecydowanie większej ilości rzeczy niż podręczny. Można do niego zapakować 15–32 kg ubrań, butów, w zależności od linii lotniczych. Osoby planujące dłuższą podróż powinny zaopatrzyć się w worki próżniowe, dzięki którym w walizce zmieści się zdecydowanie więcej odzieży. Każdy, kto nie ma takiego worka, a chciałby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca w walizce, powinien rolować odzież i układać ją ciasno przy sobie. W głównym bagażu można umieścić dowolną ilość kosmetyków. Istnieje możliwość umieszczenia w nim sprzętu elektronicznego, nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ może on ulec zniszczeniu.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki