Odprawa online - ile wcześniej trzeba być na lotnisku?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Odprawa online

Przystępne ceny lotów oferowanych przez tanie linie lotnicze sprawiły, że coraz więcej osób wybiera właśnie ten sposób transportu. Coraz częściej można spotkać się też z pytaniami dotyczącymi różnych kwestii związanych z lotem oraz przygotowaniem do niego. Jedną z nich jest odprawa online.

Linie lotnicze oferują możliwość odprawy na lotnisku lub online, w niektórych z nich ta druga opcja jest wręcz obowiązkowa lub tradycyjna odprawa wiąże się z dużymi kosztami. Z tego powodu coraz więcej osób podróżujących samolotem decyduje się na wirtualne rozwiązanie. Zobacz, co warto wiedzieć na temat odprawy online oraz jak ją wykonać.

Na czym polega odprawa online?

Poza biletem lotniczym każdy podróżny powinien mieć kartę pokładową. W ten sposób po przejściu przez bramki kontrolne będzie można wsiąść na pokład samolotu. Aby uzyskać kartę pokładową, musisz przejść odprawę. To możliwe na dwa sposoby. Jednym z nich jest przejście procedur tradycyjnie, na lotnisku – wówczas drukuje się ten dokument w czasie odprawy. Drugie rozwiązanie stanowi samodzielna odprawa online. To wygodne z uwagi na to, że można spokojnie przeprowadzić ten proces w domu, a następnie wydrukować kartę pokładową i z nią udać się na lotnisko.

Czy wykonanie odprawy online jest konieczne?

Odprawa online to duża wygoda z wielu względów. Przede wszystkim w ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu i wybrać najlepszą dla siebie formę karty pokładowej. W ten sposób możesz też zaoszczędzić pieniądze. Okazuje się bowiem, że wiele linii lotniczych, w szczególności tych oferujących tanie loty, pobiera dodatkowe, często niemałe opłaty za odprawę na miejscu. Niekiedy koszt ten może przekroczyć wartość samego biletu. Jak więc widać, przeprowadzanie procesu online nie jest obowiązkowe, jednak z uwagi na wysokie ceny pobierane przez niektóre linie lotnicze odprawę warto wykonać przez internet, a nie na lotnisku.

Zobacz co można spakować do bagażu rejestrowanego >>

Jak wykonać odprawę online?

Odprawa online nie jest trudna. W zależności od linii lotniczych można to zrobić od kilkudziesięciu dni do kilku godzin przed wylotem (zazwyczaj najpóźniej na 2 godziny przed godziną lotu).

Najczęściej linie lotnicze przesyłają odpowiednio wcześniej link do strony, na jakiej przeprowadza się cały proces. Niektóre z nich mają też swoje aplikacje, w których można dokonać odprawy online. W tym celu w odpowiednim miejscu należy podać swój adres e-mail oraz numer rezerwacji. Następnie powinno się wprowadzić wszystkie wymagane w formularzu dane i wygenerować kartę pokładową. Trzeba ją potwierdzić i wydrukować. Jeżeli dostępna jest też taka opcja, można ją pobrać na telefon w celu okazania przy bramce.

Sprawdź gdzie najlepiej zarezerować miejsca w samolocie >>

Ile czasu przed odlotem trzeba być na lotnisku przy wykonaniu odprawy online?

Dokonanie odprawy online pozwala na przyjechanie na lotnisko nieco później, niż w przypadku, gdy wykonywana jest tradycyjna odprawa. Pobraną lub wydrukowaną kartę pokładową należy mieć przygotowaną wraz z dokumentem tożsamości (w zależności od celu podróży będzie to dowód osobisty lub paszport). Ich okazanie jest konieczne przy bramkach bezpieczeństwa. Te z kolei zamykane są na 30 minut przed odlotem. Dlatego też lepiej być ok. godziny wcześniej, by na spokojnie dopełnić wszelkich formalności na lotnisku. Zwróć bowiem uwagę na to, że do bramki bezpieczeństwa może być kolejka. Jeżeli chcesz nadać bagaż rejestrowany, również warto to uwzględnić, planując godziną pojawienia się na lotnisku. W zależności od linii lotniczych można nadać swoje walizki najpóźniej godzinę przed wylotem.

Planując godzinę przyjazdu na lotnisko, zwróć też uwagę na to, że mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje na drodze. Lepiej więc wyjechać co najmniej kilkanaście minut wcześniej, by nic nie zakłóciło podróży i dotarcia przed planowaną godziną na lotnisko. To szczególnie istotne w dużych miastach, gdzie często występują korki. Zapas czasowy dobrze jest uwzględnić również w sytuacji, gdy na lotnisko podróżuje się z innego miasta.

W celu uniknięcia niedomówień zawsze przed zakupem biletów warto sprawdzić warunki odprawy oraz czas, w jakim trzeba pojawić się na lotnisku. Procedury mogą bowiem różnić się u poszczególnych przewoźników. Kolejne różnice występują w przypadku, gdy bilety były kupowane u pośredników, a nie bezpośrednio od linii lotniczych.

Z tego artykułu dowiesz się:


  • Czym jest odprawa online oferowana przez linie lotnicze.
  • Czym odprawa online różni się od tej wykonywanej na lotnisku.
  • Dlaczego warto wykonać odprawę online.
  • Ile czasu przed odlotem należy pojawić się na lotnisku, aby dopełnić wszelkich formalności, jeśli odprawa miała miejsce online.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki