Rezerwacja miejsc w samolocie – gdzie najlepiej usiąść?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Miejsca w samolocie

Loty samolotami dostępne są na różnych trasach krajowych i międzynarodowych. Różnią się długością i często standardem. To pozwala dobrać optymalne rozwiązanie dla siebie. Ponieważ ten sposób podróżowania staje się coraz popularniejszy, pojawia się sporo pytań z nim związanych. Do najczęstszych zalicza się m.in. to, gdzie usiąść w samolocie.

Chociaż w przypadku krótkich lotów nie ma to aż takiego znaczenia, przy kilku, a nawet kilkugodzinnych rejsach może wpłynąć znacząco na komfort całej podróży. Dlatego też warto zainteresować się opcją, jaką jest rezerwacja miejsca na czas lotu. Obecnie linie lotnicze w wielu przypadkach udostępniają informacje dotyczące rozkładu siedzeń na pokładzie. Gdzie zatem najlepiej usiąść, by lot spędzić możliwie najwygodniej?

Czy warto zarezerwować wybrane miejsca w samolocie?

Rezerwacja miejsca w samolocie nie jest obowiązkiem każdego z pasażerów. Mimo to warto rozważyć tę opcję z kilku względów. Decydując się na nią, masz wpływ na to, w którym dokładnie miejscu samolotu usiądziesz, a to ma znaczenie przede wszystkim dla twojego komfortu. Jeśli podróżujesz z rodziną czy znajomymi i chcecie siedzieć obok siebie, również w tym przypadku rezerwacja miejsc będzie dobrym pomysłem. Przed wyborem miejsca warto zapoznać się z rozkładem siedzeń w modelu samolotu, który będzie obsługiwał dany lot. Podjęcie decyzji stanie się wówczas łatwiejsze. Poniżej znajdziesz też kilka wskazówek, na co zwracać uwagę przy wybieraniu miejsca.

Sprawdź kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze >>

Jakie są najbezpieczniejsze miejsca w samolotach?

Jeżeli chodzi o sam wybór miejsc w samolotach, to najczęściej zadawanym pytaniem, jest to dotyczące bezpieczeństwa lotu. Jak się okazuje, różnorodne analizy pokazują, że najbezpieczniejsze są miejsca w środkowej części samolotu, ponieważ jest ona najstabilniejsza. Dodatkowo to właśnie te miejsca poleca się osobom z chorobą lokomocyjną z uwagi na to, że najmniej odczuwalne są tu różnego rodzaju drgania w czasie lotu.

Jakie są najwygodniejsze miejsca w samolotach?

Za najwygodniejsze miejsca w samolotach uważa się te, gdzie jest więcej miejsca na nogi. Zazwyczaj to siedzenia w pierwszych rzędach przy wyjściach z samolotu. Oprócz tego więcej miejsca można znaleźć przy pierwszych rzędach oddzielających klasę ekonomiczną od biznesowej. Niekiedy też w samolotach są specjalne rzędy, w których odległość między fotelami jest nieco większa niż w przypadku miejsc standardowych.

Sprawdź, jak sprakować bagaż przed podróżą? >>

Których miejsc lepiej unikać w samolocie?

Istnieją nie tylko miejsca, które warto wybrać przy rezerwacji lotu, lecz także takie, których lepiej unikać. Jakie to dokładnie będą? Przede wszystkim lepiej unikać ostatniego rzędu z uwagi na to, że znajduje się on w pobliżu toalety, ewentualnie kuchni pokładowej. Może to powodować dyskomfort w czasie dłuższych podróży. Co więcej, jeśli siedzenia znajdują się przy ściance, nie będą mogły się rozłożyć.

Jeśli masz chorobę lokomocyjną, unikaj siadania w tylnej części samolotu, gdyż to tam najbardziej odczuwalne są turbulencje. Jak się okazuje, w takiej sytuacji najlepiej usiąść przy oknie na wysokości skrzydeł.

Dobrze też unikać środkowych siedzeń w każdym z rzędów z uwagi na to, że pozostawiają one mało miejsca na łokcie. Dodatkowo w czasie lotu może okazać się, że kilkukrotnie trzeba będzie wstawać, aby wypuścić pasażera siedzącego przy oknie, gdy zechce on iść do toalety.

W sytuacji, gdy wolisz podróżować w cichszej części samolotu, unikaj miejsc położonych bliżej końca. Jak już zostało wspomniane, z tyłu samolotu znajduje się toaleta bądź kuchnia, co może generować spory hałas, w dodatku odgłosy silników są intensywniejsze.

Zobacz co można zabrać do bagażu podręcznego >>

Ile kosztuje rezerwacja wybranego miejsca w samolocie?

Koszty rezerwacji miejsca w samolocie mogą różnić się w zależności od kilku czynników. Każda z linii lotniczych ma własny cennik. Dlatego też zawsze przed podjęciem decyzji o zarezerwowaniu konkretnego miejsca na dany lot warto ustalić, jaka linia go obsługuje i sprawdzić proponowane przez nią ceny. Koszt rezerwacji będzie zależał także od tego, jakie dokładnie miejsce chcesz wybrać. Tutaj pod uwagę brany jest przede wszystkim komfort związany z lotem. Wpływ na cenę może mieć także długość trasy. Z jakimi zatem dodatkowymi opłatami trzeba się liczyć?

Do kwoty, jaką widzisz na początku rezerwacji, musisz doliczyć od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Najwięcej kosztują siedzenia z dodatkowym miejscem na nogi w przypadku lotów długodystansowych.

Sprawdź jak zamówić bilet na lot czarterowy >>

Z tego artykułu dowiesz się:


  • Czy warto rezerwować miejsca w samolocie.
  • Jaki jest koszt rezerwacji miejsca w samolocie.
  • Które miejsca są uważane za najbezpieczniejsze.
  • Jakie miejsca warto wybrać, by zwiększyć komfort podróży.
  • Jakich miejsc lepiej unikać w samolocie.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki