Jaką walizkę kabinową wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Walizka kabinowa

Walizki kabinowe to najczęściej wybierane przez podróżnych formy bagażu. Nie tylko są one pakowne i wygodne w użytkowaniu, ale i często wpisują się w kryteria linii lotniczych dotyczące przewozu bagażu. Jaką walizkę wybrać? Jakie są popularne modele?

Osoby, które podróżują samolotami, wiedzą, że spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy do jednej walizki potrafi stanowić kłopot. W każdej linii lotniczej obowiązują inne zasady dotyczące przewozu bagażu podręcznego, a co więcej – dozwolone limity są zazwyczaj dosyć małe. Wybór odpowiedniej torby może więc znacznie ułatwić sprawę.

Wydawałoby się, że zakup walizki kabinowej to prosta sprawa – ma być pakowna i mieć kółka. Tymczasem w sklepach znaleźć można wiele ich rodzajów. Modele różnią się od siebie wielkością, jakością wykonania, materiałem i udogodnieniami. Walizka kabinowa powinna być przede wszystkim mała i lekka, ale przy tym pakowna i wytrzymała.

Wymiary walizki kabinowej

Walizka kabinowa może pełnić funkcję bagażu podręcznego w trakcie podróży samolotem. Zazwyczaj jest dużo mniejsza od bagażu rejestrowanego (czyli torby, którą przekazuje się do luku bagażowego) i ma określone wymiary (torba musi zmieścić się w szafce nad głowami pasażerów). Wszystkie linie lotnicze mają inne zasady dotyczące rozmiaru bagażu podręcznego, jednakże zazwyczaj mała walizka kabinowa mierzy mniej więcej 55 × 40 × 23 cm i ma pojemności około 50–60 l. Jest ona więc wystarczająco duża, by spakować się w nią na kilkudniowy wyjazd.

Rodzaje walizek kabinowych

W sprzedaży występuje wiele modeli walizek kabinowych. Najłatwiej podzielić je jednak pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane.

  • Twarda walizka kabinowa – obecnie najczęściej wybierany przez podróżnych model. Jej obudowa wykonana jest zazwyczaj z mocnego plastiku lub aluminium. Tego typu walizki są bardzo wytrzymałe, dlatego odporne są na różnorodne wgniecenia i uszkodzenia, na które narażone są torby w trakcie podróży.
  • Miękka walizka kabinowa – materiałowa walizka jest mniej wytrzymała niż jej twardy odpowiednik. Jednakże jest ona elastyczniejsza, a co za tym idzie – łatwiej spakować do niej więcej rzeczy. Często wyposażona jest w dodatkowe kieszenie, zapięcia, siatki itd., w które włożyć można niezbędne akcesoria.
  • Półtwarda walizka kabinowa – ciekawym rozwiązaniem jest także walizka półtwarda, czyli taka wykonana z grubej tkaniny, ale urozmaicona wzmocnieniami z plastiku lub aluminium. Jest ona pakowna, a jednocześnie bardzo wytrzymała.

Na co zwrócić uwagę, wybierając walizkę kabinową?

Najważniejszym kryterium przy wyborze torby bagażowej jest jej rozmiar. Walizka kabinowa ma być pojemna, ale nie przekraczać wymiarów dozwolonych przez linie lotnicze. Dodatkowo nie powinna ona dużo ważyć. Lekkie modele nie zwiększą dużo wagi całego bagażu, a więc będzie można włożyć do nich więcej rzeczy. Łatwiejsze będzie również ich noszenie podczas podróży.

W trakcie wyboru walizki warto również zwrócić uwagę na rodzaj kółek, w jaki jest ona wyposażona oraz jej rączkę do trzymania. W sprzedaży znaleźć można modele kabinowe z czterema lub dwoma kółeczkami oraz o różnorodnych uchwytach. Najlepiej walizkę przetestować, będąc jeszcze w sklepie, tak, żeby znaleźć fason odpowiadający preferencjom i potrzebom jej użytkownika.

Teczki podróżne różnią się od siebie także dodatkami. Mimo że wszystkie są prostokątne, wyposażone są w różne rodzaje udogodnień. Niektóre z nich posiadają pomocnicze kieszenie (zarówno w środku, jak i na zewnątrz walizki) czy siateczki, umożliwiające wkładanie za nie różnych elementów. Takie dodatki mogą okazać się bardzo wygodne podczas podróży. Najważniejsze przedmioty (dokumenty, bilety czy leki) można przechowywać w zewnętrznych kieszeniach, a dzięki temu uniknąć przeszukiwania całego bagażu w celu ich znalezienia.

Wygląd walizki kabinowej

Kolor czy zdobienia walizki wydają się mało istotnym kryterium podczas wyboru torby. Tymczasem jest to kwestia bardzo ważna, nie tylko ze względu na preferencje użytkownika. Kolorowa walizka kabinowa w oryginalne wzory będzie się bowiem rzucać w oczy, a tym samym łatwiej będzie ją odszukać np. na taśmie bagażowej. Obecnie w sprzedaży znaleźć można modele w różnych barwach oraz ozdabiane ciekawymi motywami. Bardzo atrakcyjnie prezentują się również walizki kabinowe dla dzieci. Występują na nich np. zwierzątka, postaci z bajek czy też wielobarwne wzory i szlaczki. Warto zatem wybrać taką walizkę, która będzie nie tylko pakowna i wytrzymała, ale również – najzwyczajniej – ładna.


Przeczytaj również: Jakie są rodzaje walizek podróżnych? Jak wybrać?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki