Jaka kosmetyczka do samolotu jest odpowiednia?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Kosmetyczka podróżna

Kosmetyczka podróżna zapewnia komfort podczas wyjazdów. Ta odpowiednio dobrana pozwala zapanować nad niezbędnymi produktami do higieny czy makijażu. Na dłuższe podróże warto wybrać dużą kosmetyczkę podróżną z przegródkami, do samolotu potrzebny jest konkretny typ.

Damskie kosmetyczki podróżne nie różnią się szczególnie od męskich, jednak mogą mieć na przykład odmienny design. Oba typy często wyposażone są także w ciekawe udogodnienia, jak wieszak czy malutkie lusterko. Jak wybrać idealną kosmetyczkę podróżną dla siebie?

Udogodnienia w kosmetyczce podróżnej

Kosmetyczki podróżne, choć niektóre z nich mogą przypominać te łazienkowe, różną się od nich pewnymi ważnymi szczegółami. Przede wszystkim w kosmetyczce podróżnej produkty nie powinny przemieszczać się podczas transportu. Wiele modeli wyposażonych jest w specjalne pasy, przypominające te montowane w walizkach. Dzięki temu każdy kosmetyk pozostaje bezpieczny, a na miejscu nie czeka nas niemiła niespodzianka w postaci rozlanego podkładu czy szamponu.

Ważną cechą kosmetyczki podróżnej jest również materiał, z jakiego została wykonana. Wiele z nich wykonywanych jest ze zwykłego nylonu, jednak na dłuższe wojaże czasem lepszym wyborem może okazać się akcesorium z tworzywa sztucznego, np. ABS-u. Ochroni to znajdujące się w nim produkty przed zgnieceniem, np. w luku bagażowym autokaru czy pod stertą innych rzeczy w bagażniku samochodu. Bardzo ważna jest także ich nieprzemakalność. Choć prawdopodobieństwo otworzenia się kosmetyku w ich wnętrzu jest bardzo niskie, gdyby jednak do tego doszło, nie ucierpią na tym pozostałe przedmioty schowane w walizce czy bagażniku. Dodatkowo są one niezwykle łatwe w czyszczeniu, zwykle wystarczy ich przetarcie mokrą szmatką. Wadą tworzywa sztucznego może być natomiast większy ciężar. Podróżne kosmetyczki tekstylne nie są tak wytrzymałe, jednak z drugiej strony są znacznie lżejsze. Ich czyszczenie wymaga nieco więcej zachodu, choć po praniu zazwyczaj powinny odzyskać dawny wygląd.

Niekiedy kosmetyczki podróżne z tworzyw sztucznych mają formę wygodnego kuferka z wieloma przegródkami. Bardzo często w ten sposób wykonywane są damskie kosmetyczki podróżne, umożliwiając paniom spakowanie kosmetyków niezbędnych do makijażu. Takie modele nierzadko wyposażone są także w wygodne lusterko.

W kosmetyczkach podróżnych często montowane są różnego typu uchwyty. Rączka i wygodny, regulowany pasek pomagają w ich przenoszeniu, natomiast specjalne mocowanie sprawia, że można stabilnie przytwierdzić taką kosmetyczkę do walizki. Jednym z typów wygodniejszych w użytkowaniu na wyjeździe jest kosmetyczka podróżna z wieszakiem. Można łatwo umieścić ją na drzwiach łazienki czy na kabinie prysznicowej, co ułatwia dostęp do zabranych ze sobą produktów bez konieczności ich wypakowywania.

Poza tym przy wyborze kosmetyczki podróżnej warto zwrócić uwagę na kilka innych cech. Z całą pewnością ważne są: cena, wymiary, kształt czy design. Rozmiar i kształt zadecydują między innymi o poręczności kosmetyczki i możliwości jej umieszczenia w torbie, walizce czy bagażniku. W kwestii designu najczęściej można wybierać spośród zdobionych, często kolorowych modeli dla kobiet, tych dziecięcych, niekiedy w motywy z filmu animowanego dla najmłodszych, a także męskich kosmetyczek podróżnych, zwykle prostych i w ciemnym kolorze.

Kosmetyczka podróżna do samolotu

Kosmetyczka podróżna, jaką można wnieść na pokład samolotu w bagażu podręcznym, podlega konkretnym zasadom. Przede wszystkim musi być w pełni przezroczysta, o wymiarach maksymalnie 20 × 20 cm. W jej wnętrzu mogą znajdować się wyłącznie przezroczyste pojemniki o pojemności do 100 ml, a łączna zawartość płynów w kosmetyczce podróżnej nie może przekraczać 1 litra. Za płyny uważa się również wszelkiego typu emulsje, np. kremy, a także aerozole, pianki, pasty czy żele. Zamiast specjalnej kosmetyczki podróżnej można też użyć zwykłego, przezroczystego woreczka strunowego. Bardzo często dostępne są one na lotniskach.

Warto pamiętać również, że przed wejściem na pokład samolotu kosmetyczkę podróżną trzeba będzie włożyć do specjalnego koszyczka. Dlatego lepiej umieścić ją na wierzchu torby czy plecaka wnoszonego jako bagaż podręczny.

Kosmetyczka podróżna a łazienkowa

Wiele osób podczas wyjazdów zamiast z kosmetyczki podróżnej korzysta z tej zwykłej, łazienkowej. Nie zawsze musi to być zły wybór, krótkie wypady za miasto nie muszą wymagać wszelkich udogodnień, jakie dają wyjazdowe modele. W takiej sytuacji warto jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie kosmetyków, między innymi poprzez ich właściwe ułożenie, a także umiejscowienie w walizce czy plecaku samej kosmetyczki. Niekiedy można również rozważyć zabranie kilku mniejszych kosmetyczek, które mogą okazać się znacznie wygodniejsze w podróży.


Wybór kosmetyczki podróżnej zależy od indywidualnych potrzeb i środka transportu. Wystarczy tylko porównać dostępne modele i wybrać ten najlepiej spełniający oczekiwania!


Przeczytaj również: Co zabrać na wyjazd? Akcesoria przydatne w podróży

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki