Poduszka podróżna do samolotu lub samochodu - jak wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Poduszka podróżna

Długa podróż samochodem, autobusem, samolotem bywa nużąca i niekorzystnie wpływa na kręgosłup, głównie jego odcinek szyjny. Komfort podróży można jednak poprawić, sięgając po poduszki podróżne – dmuchane lub z pianki. Dokonując wyboru, trzeba wziąć pod uwagę np. wiek użytkownika. Jak wybrać najlepszą?

Poduszka na podróż powinna dawać oparcie głowie, dzięki czemu odciąży górne partie ciała. W sprzedaży dostępne są poduszki podróżne dla dzieci i dla dorosłych. Różnią się one przede wszystkim wielkością oraz stopniem twardości materiału, z którego są wykonane. Kupując poduszkę, która ma zadbać o samopoczucie podczas długiej jazdy, należy zwrócić uwagę, czy dany model posiada wszystkie niezbędne atesty (certyfikat bezpieczeństwa, jakości). Różnorodność dostępnego asortymentu sprawia, że często wybór najlepszej poduszki podróżnej wcale nie jest łatwy.

Rodzaje poduszek podróżnych

Poduszka podróżna ma za zadanie poprawić komfort podczas podróży, sprawić, że nie będzie ona zbyt męcząca dla kręgosłupa. Podczas gdy dolna część pleców zazwyczaj przylega do oparcia fotela, często głowa i kark nie znajdują tak wygodnego oparcia, przez co to właśnie górne partie ciała cierpią najbardziej. Ból szyi, sztywność karku to tylko niektóre dolegliwości, z jakimi trzeba się mierzyć po odbyciu dłuższej podróży. Aby uniknąć nieprzyjemnych doznań, warto wyposażyć się w poduszkę podróżną. Na rynku dostępne są modele dziecięce i przeznaczone dla osób dorosłych. Zawsze należy wybierać model przeznaczony do wieku i gabarytów użytkownika. Najbardziej popularne są poduszki podróżne dmuchane, najczęściej kształtem przypominające rogal, które dopasowują się do sylwetki. Wiele z nich posiada w zestawie etui, w którym można przewozić poduszkę po spuszczeniu z niej powietrza. Poduszki te zajmują niewiele miejsca, łatwo utrzymać je w czystości, często są również wykonane z materiału wodoodpornego. Poduszki dmucha się szybko, zwłaszcza te modele, które wyposażone są w podwójny zawór. Równie szybko można wypuścić z nich powietrze. Warto wybierać modele wykonane z dobrej jakości materiału – miękkiego i przyjemnego w dotyku. Zagłówek amortyzuje drgania, minimalizuje nieprzyjemne skutki długiego unieruchomienia.


Wybierasz się na wakacje? Dowiedz się co zabrać na wyjazd? Akcesoria przydatne w podróży

Poduszki z pianki i ortopedyczne

Innym rodzajem poduszek podróżnych są te wykonane z pianki, idealnie dopasowujące się do budowy anatomicznej użytkownika, chroniące kręgosłup przed skutkami niewygodnej pozycji. Dodatkowym udogodnieniem może być funkcja masażu, która pomaga zrelaksować się podczas długiej podróży. Dość sporym zainteresowaniem cieszą się poduszki podróżne samopompujące się, odporne na uszkodzenia, lekkie i wyposażone w specjalny woreczek do przechowywania. Również te poduszki zajmują mało miejsca, dzięki czemu można zabrać je praktycznie wszędzie. Często mają one tradycyjny kształt poduszki.

Poduszka podróżna ortopedyczna została stworzona specjalnie z myślą o osobach, które cierpią z powodu problemów z kręgosłupem – takie modele dostępne są np. w sklepach medycznych. Przed zakupem należy sprawdzić, czy widnieje na nich informacja o przeznaczeniu. Poduszki ortopedyczne doskonale odciążają kręgosłup szyjny, redukując dolegliwości bólowe.


Przeczytaj także: Bagaż podręczny - co można do niego spakować?

Na co zwrócić uwagę, wybierając poduszkę podróżną?

Wybierając najlepszy model poduszki podróżnej dla dziecka, trzeba sprawdzić, czy poduszka posiada certyfikat bezpieczeństwa. Poduszka na podróż dla dziecka powinna być też odpowiednio twarda i dopasowana wielkością. Zbyt miękki model może prowadzić nawet do poważnych deformacji kręgosłupa, dlatego podróżna poduszka dla dorosłych nigdy nie jest dobrym wyborem w przypadku najmłodszych. Dzieci mogą wybierać najczęściej wśród kolorowych poduszek rogali, z motywami z ulubionych bajek. Osoby dorosłe mogą używać poduszek bardziej miękkich, poddających się dużo łatwiej naciskowi, bez ryzyka uszkodzeń kręgosłupa. Niezwykle istotne są gabaryty poduszki, gdyż zbyt mała lub zbyt duża nie spełni swojego zadania i zamiast poprawić komfort jazdy, pogorszy go. Poduszki powinny być wyprofilowane i wykonane z wysokiej jakości materiału. Szczególnie w przypadku dzieci warto zwrócić uwagę na użyty surowiec, aby nie wywoływał podrażnień czy otarć. Dobrze też, gdy poduszka podróżna do samolotu czy samochodu jest wodoodporna, może się przecież zdarzyć, że dziecko np. zachlapie ją czymś do picia. Jeśli istotną kwestią jest ilość zabieranego bagażu, warto postawić na poduszki dmuchane, które zajmują bardzo mało miejsca. W samochodzie najlepiej sprawdzą się poduszki, które można przypiąć do siedzenia, aby się nie przemieszczały (są one wyposażone w odpowiednie zapięcia). Podróżujący autokarem czy pociągiem mogą sięgnąć po poduszkę podróżną do spania, która dodatkowo posiada kaptur. Ten pozwala na odizolowanie się i spokojne zaśnięcie. Najlepsza poduszka podróżna zawsze powinna być dobierana indywidualnie, jak i stanowić własność jednego użytkownika (być dopasowaną do jego wzrostu, preferencji).

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki