Waga bagażowa do samolotu i limity wagowe bagażu

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Waga bagażowa

Linie lotnicze bardzo restrykcyjnie przestrzegają swoich zasad dotyczących wagi bagażu – zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. Każdemu turyście, podczas pakowania się na urlop, z pewnością przyda się dobra waga bagażowa. Jakie modele dostępne są na rynku i który z nich wybrać?

Bez względu na to, czy był to krótki weekendowy wyjazd, czy dłuższa wyprawa za granicę, z pewnością każdemu zdarzyło się wziąć ze sobą zbyt dużo rzeczy. Jest to szczególnie problematyczne, gdy podróżuje się samolotem, w którym każdego pasażera obowiązuje limit wagowy bagażu. Aby uniknąć sytuacji, w której na lotnisku trzeba zdecydować, co wyrzucić z walizki, by ta była lżejsza, warto zważyć ją jeszcze w trakcie pakowania. Zwykła domowa waga może nieco zakłamywać prawdziwy ciężar torby czy plecaka. Najlepiej sprawdzi się specjalna waga bagażowa o wysokiej dokładności pomiaru. W sklepach znaleźć można wiele jej rodzajów.

Jaki jest limit wagi bagażu do samolotu?

Dozwolona waga bagażu samolotowego zależy od linii lotniczych, którymi się podróżuje. Każda firma ma bowiem inny regulamin, z którym warto zapoznać się jeszcze przed przystąpieniem do pakowania. Zazwyczaj na pokład można wziąć walizkę lub plecak nie cięższe niż 10 kilogramów. Natomiast bagaż rejestrowany, czyli ten, który nadaje się do luku, może – w zależności od wykupionej opcji – ważyć maksymalnie do 20 lub 32 kilogramów. Specjalna waga bagażowa pomoże w zważeniu walizek jeszcze w domu, przed wylotem.


Może Cię zainteresować: Bagaż podręczny - co można do niego spakować?

Czym charakteryzuje się ręczna waga do bagażu?

Waga do bagażu to niewielkie urządzenie, znacznie różniące się od tych służących do ważenia np. ludzi. W przeciwieństwie do klasycznych wag nie jest ona płaskim, szklanym lub plastikowym sprzętem, na którym układa się rzeczy. Składa się ona z dwóch elementów: małego ekranu i specjalnego uchwytu, na którym zawiesza się ważony plecak lub walizkę. To niepozorne urządzenie jest w stanie unieść przedmioty ważące nawet kilkadziesiąt kilogramów. Turystyczna waga do bagażu jest mała i lekka, dlatego można zabrać ją także w podróż, by zważyć walizki w drodze powrotnej do domu.

Rodzaje wag bagażowych

W sklepach znaleźć można różnorodne modele wag bagażowych, różniących się od siebie budową, wytrzymałością, kolorem oraz sposobem ładowania. Wymienia się jednak dwa podstawowe ich rodzaje: z hakiem i z opaską. Podręczna waga bagażowa wyposażona w hak jest bardzo wytrzymała, ale bywa nieporęczna. Niektóre rodzaje bagażów (np. walizki ze sztywną rączką lub plecaki z grubymi pasami) ciężko zawiesić na mały haczyk. Wygodniejszym rozwiązaniem jest więc waga z paskiem, który oplata się wokół rącznik walizki czy zawieszek przy torbach i plecakach. Ten rodzaj wagi jest jednak nieco mniej wytrzymały i nie uniesie naprawdę ciężkich bagażów.

Ulepszenia ręcznych wag bagażowych

Jeszcze do niedawna wagi bagażowe nawet nie istniały. Pojawiły się one wraz ze wzrostem popularności lotów samolotami. Dziś producenci prześcigają się w ulepszaniu tego prostego urządzenia. Wiele z nich ma dodatkowe funkcje. Dzięki temu w sklepach znaleźć można m.in. wagę bagażową z latarką lub termometrem, a także wagę wyposażoną we wskaźnik poziomu naładowania baterii lub tę wskazującą przeciążenie.

Komu przyda się ręczna waga do bagażu?

Ręczna waga do bagażu przyda się każdemu podróżnikowi. Pomaga ona bowiem kontrolować ciężar noszonej walizki czy plecaka. Potrzebna jest ona przede wszystkim tym turystom, którzy na główny środek transportu wybierają samolot. Jednakże może ona posłużyć nie tylko do ważenia wakacyjnych toreb. Przyda się także w magazynach czy nawet w pracach domowych, czy ogrodowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wagę bagażową?

Pozornie większość wag bagażowych nie różni się wiele od siebie. Ich wygląd i ceny są bowiem bardzo podobne. Na co więc zwrócić uwagę podczas kupowania danego modelu? Przede wszystkim na jakość wykonania. Trzeba pamiętać, że wybrana waga niejednokrotnie będzie musiała udźwignąć bardzo ciężkie przedmioty. Mało wytrzymała, plastikowa obudowa może natomiast pęknąć przy ważeniu napakowanych walizek czy plecaków. Kolejnym kryterium jest dokładność pomiaru. Nadając bagaż rejestrowany, liczy się bowiem każdy gram. Bywa, że przekraczając nawet niewiele dozwolony limit, bagaż zostaje cofnięty, a podróżnik zmuszony jest coś z niego wyciągnąć. Dokładność pomiaru danej wagi bagażowej można sprawdzić na jej opakowaniu lub w instrukcji. Warto przyjrzeć się także wyświetlaczowi wybranego urządzenia. Lepsze, ręczne modele wyposażone są w jasne wyświetlacze elektroniczne, które są bardzo łatwe do odczytu, co natomiast ułatwia ważenie toreb.


Dowiedz się też: Jak spakować bagaż przed podróżą? Co jest ważne?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki