Co zabrać na biwak? Jakie rzeczy i jedzenie jest potrzebne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Biwak

Okres wakacji i piękna pogoda sprzyjają pieszym wędrówkom po górach i obozowaniu w lesie. Jednak pakowanie plecaka czy bagażu może okazać się pierwszym utrudnieniem. Co zabrać na biwak, aby niczego nie brakowało?

Plecak na biwak musi być przygotowywany zgodnie z odpowiednim planem, nigdy nie na ostatnią chwilę. Dodatkowo sam bagaż powinien być lekki oraz komfortowy do noszenia. Akcesoria obozowe muszą być ponadto przydatne, a nierzadko wielofunkcyjne. Zasad jest prosta – im wcześniej rozpocznie się pakowanie, tym lepiej.

Co zabrać na biwak? Lista najpotrzebniejszych przedmiotów

Zaleca się, aby na około tydzień przed obozem czy biwakiem sporządzić listę niezbędnych przedmiotów. Może mieć ona formę tabelki (np. z miejscem na wstawianie „ptaszków”). Nigdy nie zostawia się pakowania na ostatni dzień, gdyż istnieje duża szansa, że takie zaniedbanie przysporzy jedynie frustracji. Wykonując spis niezbędnych obozowych akcesoriów, warto podzielić je na kategorie:

  • Ubrania – grupa ta uwzględnia zarówno bieliznę, jak i odzież wierzchnią. Warto naszykować ciuchy na wszelkie możliwe scenariusze pogodowe. Płaszcz przeciwdeszczowy musi znaleźć się w plecaku obligatoryjnie.
  • Apteczka – musi zawierać nie tylko środki przeciwbólowe, leki na zaburzenia trawienia, ale i maści na komary lub te służące do smarowania powstałych już ukąszeń. Konieczna jest także woda utleniona, plastry, gaza i bandaże.
  • Rzeczy do spania – jeżeli noclegi zaplanowane są w namiocie, na biwak należy spakować śpiwór i karimatę. Piżama musi być przede wszystkim wygodna, najlepiej dwuczęściowa, mieć długie rękawy i nogawki. Ograniczy to możliwość pokąsania przez komary.
  • Kosmetyki – biwaki niespecjalnie sprzyjają zabiegom pielęgnacyjnym, jednak nie wolno zapominać o zachowaniu podstawowej higieny osobistej. Do kosmetyczki warto spakować szczoteczkę do zębów razem z pastą, żel pod prysznic, szampon, grzebień oraz krem z filtrami ochronnymi, a także nawilżający sztyft do ust.
  • Jedzenie – pod tą kategorią kryje się pożywienie na podróż. Jedzenie na biwak powinno być suche, dlatego warto włożyć je dodatkowo do woreczka strunowego. Prowiant na drogę to najczęściej kanapki, orzeszki i owoce. Niezbędne będą również serwetki lub ręcznik kuchenny, a także menażka, rondelek, płyn do mycia naczyń i gąbeczka. Przydatny będzie również termos izolacyjny. Sprawdź jakie jedzenie zabrać do samochodu na dłuższą podróż >>
  • Artykuły prywatne – do osobnej torebki lub woreczka należy włożyć dokumenty i pieniądze.
  • Inne – ekwipunek na biwak to także przedmioty niezbędne do wspólnych zabaw i obozowych wyzwań, np. śpiewnik, latarka, mapa, kompas, sznurek czy scyzoryk. Są to nieodzowne elementy obozu harcerskiego.

Jeżeli w planach masz uzupełnienie produktów, które zabierzesz ze sobą na biwak, zwróć uwagę na ofertę partnerów Programu PAYBACK. Znajdziesz u nich praktycznie wszystko, co pozwoli ci się zaopatrzyć na biwak lub tradycyjne podróże. Zebrane za zakupy w sklepach partnerskich punkty możesz później wymienić na vouchery na Allegro czy Booking.com. Kupisz tam kolejne akcesoria podróżnicze lub zarezerwujesz nocleg w wybranym przez ciebie miejscu. Warunki realizacji voucherów opisane są szczegółowo przy każdym z nich.

Przeczytaj również: Co warto zabrać ze sobą w góry wiosną, latem, jesienią i zimą?

Pakowanie plecaka na biwak. Instrukcja krok po kroku

Kiedy już wszystkie przedmioty z listy zostaną zgromadzone w jednym miejscu, należy przystąpić do ich pakowania. Najlepiej rozłożyć je na podłodze tak, żeby mieć je w zasięgu wzroku. Pierwszym krokiem jest ustalenie, które z nich będą potrzebne w pierwszej kolejności, a które nieco później. Rzeczy, z których będzie korzystało się najpierw, pakuje się do bagażu na samym końcu. Najcięższe artykuły zaleca się spakować na dno plecaka. Powoduje to większe obciążenie tego odcinka pleców, który nie jest tak wrażliwy na ciężary, jak odcinek szyjny. Pod żadnym pozorem nie zaleca się układania ich na samej górze. Aby wykorzystać miejsce w plecaku jak najlepiej, ręczniki i ciuchy warto zrolować. Oszczędność przestrzeni daje też wykorzystanie przedmiotów z otworami, np. kubka do pakowania skarpetek czy menażki do upakowania w niej ręcznika. Przydatne drobiazgi i dokumenty warto mieć zawsze pod ręką. Najlepiej włożyć je do bocznych kieszeni lub do klap. Zwiększyć bezpieczeństwo można poprzez włożenie portfela czy dowodu osobistego do wewnętrznej kieszeni.

Co zabrać ze sobą na biwak, uwzględniając długość pobytu?

Warto pamiętać, że zawartość bagażu na biwak zależy przede wszystkim od długości wyprawy oraz ilości osób towarzyszących. Jeśli na obóz jedzie większa grupa przyjaciół, warto podzielić się listą rzeczy, z których będą korzystali wszyscy. Pozwoli to na oszczędność miejsca w plecaku i zmniejszenie jego ciężaru. Na kilka dni przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie prognozy pogody w danym rejonie. Zupełnie inne akcesoria turystyczne pakuje się na obóz w górach, a inne nad jeziorem. Jeśli środkiem transportu na biwak jest wynajęty bus, można włożyć do niego butlę gazową, lodówkę turystyczną czy małego grilla.

Przy pakowaniu warto też uwzględnić, czy będzie się miało dostęp do bieżącej wody i elektryczności. Wówczas ekwipunek można nieco rozszerzyć o czajniczek elektryczny, kuchenkę przenośną czy suszarkę do włosów. Jeśli dodatkowo na obóz jadą małe dzieci, nie wolno zapominać o ich potrzebach i zabawkach, a także lepszym wyposażeniu apteczki.


Zainteresuje Cię: Bagaż podręczny – krótka instrukcja prawidłowego pakowania

Najważniejsze informacje zawarte w tym artykule

  • Co uwzględnić w liście najpotrzebniejszych rzeczy na biwak – niektóre akcesoria niezbędne podczas biwakowania znajdziesz w ofertach partnerów Programu PAYBACK.
  • W jaki sposób optymalnie spakować plecak na biwak.
  • Jakie czynniki należy uwzględnić podczas pakowania się na biwak.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki