Jak wybrać odpowiednią suszarkę? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Suszarka

Wybór suszarki do włosów wydaje się bardzo prostym zadaniem. Czy tak jest jednak w rzeczywistości? Różnorodność modeli i ich funkcji jest tak duża, że czasem wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest łatwy. Jaka suszarka będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Podpowiadamy.

Mnogość modeli suszarek przyprawia o zawrót głowy. Suszarka z jonizacją, z dyfuzorem, suszarko-lokówka lub mała, turystyczna bądź profesjonalna – to tylko niektóre propozycje producentów. Warto zastanowić się, jaka suszarka będzie najlepsza dla nas – w końcu jest to urządzenie przydatne nie tylko do stylizacji włosów, lecz także pomocne w ich pielęgnacji.

Trzy podstawowe typy suszarek

Istnieją trzy podstawowe typy suszarek: suszarki do użytku domowego, profesjonalne i turystyczne. Każdy z tych rodzajów jest inny i oferuje różne funkcje. Suszarki do użytku domowego to jeden z najpopularniejszych sprzętów tego typu. Do wyboru jest wiele modeli: od tych podstawowych w niskich cenach, aż po te wyposażone w zaawansowane funkcje do stylizacji włosów. Wybór zależy od tego, czy suszarki potrzebujemy tylko do szybkiego wysuszenia włosów, czy też do codziennej ich stylizacji. Suszarki do włosów profesjonalne charakteryzują się bogactwem funkcji i dużą wytrzymałością. Najczęściej można rozpoznać je po dużej mocy i długim przewodzie. Profesjonalna suszarka do włosów (często określana mianem suszarki fryzjerskiej) z najwyższej półki jest także bardzo lekka, dzięki czemu nie męczy ręki podczas stylizacji. Z kolei suszarki turystyczne są bardzo małe i tanie (można zakupić je już od 20 złotych), często mają też składane rączki. Mała suszarka turystyczna została stworzona po to, aby można było zabierać ją ze sobą w podróż i aby nie zajmowała dużo miejsca.

Cechu i funkcje suszarek

Mnogość modeli suszarek do modelowania włosów pozwala na szeroki wybór również pod kątem ich funkcji i najważniejszych właściwości. Dlatego warto zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia, od których zależy nie tylko jego funkcjonalność i żywotność, ale również kondycja włosów i prędkość ich suszenia. Szczególnie ważne są takie cechy jak:

  • regulacja temperatury – dobre suszarki do włosów są wyposażone w funkcję chłodnego oraz zimnego nawiewu. Decyduje to o efekcie finalnym suszenia, pod koniec którego należy skorzystać z nawiewu o najniższej temperaturze. To dobrze wpływa na ogólną kondycję włosów, a także wygładza ich powierzchnię, zamyka łuski i pomaga utrwalić fryzurę;
  • moc – wyrażana w watach moc suszarki informuje o szybkości suszenia, jaką może osiągnąć urządzenie. Dlatego warto postawić na model, który ma jak najwyższą moc. Dopasowanie jej również nie powinno być przypadkowe – należy się kierować rodzajem i stanem włosów. Osoby, które mogą się poszczycić grubymi, długimi i zdrowymi kosmykami, powinny wybrać suszarkę do włosów o mocy co najmniej 2000 W. Natomiast dla osób o rzadkich i krótkich włosach polecane są modele o mocy od 1600 do 2000 W;
  • prędkość i siła nawiewu – to jedna z najważniejszych funkcji, którą docenią przede wszystkim użytkownicy, którym zależy na szybkich efektach. Nowoczesne suszarki do włosów wyposażone są w kilka poziomów siły nawiewu. Najsłabszy najlepiej się sprawdzi podczas stylizacji, natomiast najsilniejszy wykorzystywany jest do jak najszybszego wysuszenia włosów.

Poznaj recenzję lokówko-suszarki Remington

Suszarka dla dzieci – wyjątkowe urządzenie dla najmłodszych

Klasyczne suszarki zazwyczaj nie nadają się do suszenia włosów malutkich dzieci. Strumień powietrza jest zbyt mocy, a dźwięki wydawane przez urządzenie za głośne. Dlatego mając małe dziecko, warto kupić suszarkę bezpieczną i delikatną. W suszarkach dla dzieci temperatura strumienia powietrza nie przekracza 45℃. Dzięki temu rodzic może być spokojny zarówno o delikatne włosy maluszka, jak i o skórę jego głowy. Do suszenia włosów starszych dzieci można korzystać z klasycznej, dobrej suszarki do włosów z regulacją temperatury strumienia powietrza.

Akcesoria do stylizacji włosów

Często do suszarek, zwłaszcza tych droższych, dołączane są różne akcesoria. Jednym z nich jest dyfuzor. Suszarka do włosów z dyfuzorem sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy włosy są cienkie i pożądany jest efekt ich uniesienia i zwiększenia objętości. Jest także idealna dla pofalowanych włosów. Suszarka do włosów kręconych zawsze powinna być wyposażona w dyfuzor. Jeżeli lekko pofalowane włosy denerwują jego właściciela, dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z nasadką prostującą. Suszarka prostująca włosy wygładza je, a im większa jest jej moc, tym oczywiście lepszy efekt. Koncentrator to kolejny element wyposażenia suszarek. Jest niezbędny podczas stylizacji pasm włosów na szczotce. Skupienie powietrza przyspiesza stylizację.

Dodatkowe funkcje suszarek do włosów

Im droższa i bardziej profesjonalna suszarka, tym więcej ma dodatkowych funkcji. Dobre suszarki do włosów wyposażone są w jonizację, dobry nawiew czy wymienny filtr. Funkcje te pozwalają nie tylko na sprawne i wygodne wysuszenie włosów, lecz także dbają o dobrą kondycję włosów.

Suszarka jonizująca ma wbudowany jonizator, czyli generator jonów ujemnych. Dzięki temu włosy nie są naelektryzowane po suszeniu, a łuska włosa jest domknięta. Fryzura znacznie lepiej się układa, a pasma są gładkie. Suszarka do włosów z jonizacją cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród fryzjerów i stylistów, jak i zwykłych użytkowników. Suszarki z filtrem, który zatrzymuje kurz i pył, chronią urządzenie przed przegrzaniem. Dobra suszarka do włosów wyposażona jest także w zimny nawiew. Zimne powietrze domyka bowiem łuski włosów. Funkcja ta jest bardzo przydatna także podczas stylizacji na szczotce – gorący nawiew często parzy skórę głowy i jest niezdrowy.


Przeczytaj również: Karbownica do włosów – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Najlepsza suszarka do włosów to suszarka dobrana do indywidualnych potrzeb

Poszukując idealnego modelu suszarki do włosów, warto się kierować jego budową. Decyduje to nie tylko o wydajności urządzenia, ale również o komforcie użytkowania. Dlatego paniom, którym zależy na wysokiej jakości i doskonałych efektach, często polecane są profesjonalne suszarki o ergonomicznych kształtach i funkcjonalnych elementach (np. długi kabel, antypoślizgowy uchwyt). Świetnie się sprawdzą również bezprzewodowe suszarki do włosów na baterie, dzięki którym modelowanie fryzury może być przyjemne i wygodne. Nie bez znaczenia jest również waga i głośność urządzenia. Dlatego optymalnym rozwiązaniem będą lekkie i ciche suszarki do włosów. Warto przyjrzeć się tym parametrom, wybierając rodzaj zasilania (z sieci lub na baterie).

Obecnie standardem są już suszarki do włosów z jonizacją. To urządzenie szczególnie polecane jest dla osób, które mają problem z nadmiernym elektryzowaniem włosów. Funkcja jonizacji sprawia, że są one błyszczące i gładkie. Natomiast panie, które nie mogą okiełznać bujnych loków, powinny skorzystać z suszarek z dyfuzorem do włosów kręconych. Dzięki nim fryzura naturalnie jest podniesiona do góry, a fale układają się fantazyjnie.

Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo użytkowania. Pod tym względem bardzo ważnym elementem jest filtr zamontowany z tyłu urządzenia. Należy więc pamiętać, aby był regularnie czyszczony, co zapewnia bezawaryjną i płynną pracę. Na kwestie bezpieczeństwa wpływa także materiał, z jakiego wykonana jest suszarka do włosów. Najpopularniejsze są urządzenia z powłoką ceramiczną lub turmalinową. Pierwszy z nich gwarantuje równomiernie rozłożenie temperatury, drugi odpowiedzialny jest za generowanie jonów ujemnych, co korzystnie wpływa na ogólne zdrowie włosów.


Przeczytaj również: Jak zrobić fale na włosach? Jakie są sposoby?

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.