Na czym polega pielęgnacja włosów? Czego użyć?

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Pielęgnacja włosów

Na to, jak wyglądają nasze włosy, ma wpływ wiele rzeczy: właściwa pielęgnacja, odpowiednia dieta, a także stan zdrowia i tryb życia. Jak o nie dbać na co dzień, by były zdrowe, lśniące, odpowiednio się układały? Warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji włosów.

Zaniedbane, splątane włosy, które nie chcą się układać, potrafią być prawdziwą zmorą kobiety. Ich kiepski wygląd wpływa także na nasze samopoczucie. Szczególnie kłopotliwa bywa pielęgnacja włosów kręconych i farbowanych, które wymagają specjalnego traktowania. Jeśli włosy nadmiernie wypadają, szybko się przetłuszczają albo są przesuszone, stają się osłabione, łamliwe, trzeba im się bliżej przyjrzeć. Być może jest to spowodowane niewłaściwą pielęgnacją? Czasami zły stan włosów wynika z naszych problemów zdrowotnych – warto wtedy poradzić się specjalisty. Na co dzień zwykle wystarczy stosować podstawowe, uniwersalne zasady pielęgnacji.

Włosy – podstawowa pielęgnacja, czyli mycie i odżywianie

Niezależnie od tego, czy myjemy włosy codziennie, czy co kilka dni, powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób to robimy oraz dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i mycia włosów. Szampon należy dostosować do rodzaju włosów – pielęgnacja tych kręconych wymaga innych preparatów niż np. pielęgnacja cienkich czy przetłuszczających.

Włosy powinno się myć dwukrotnie, bo dopiero wtedy rzeczywiście oczyścimy nie tylko je, lecz także skórę głowy. Nie wolno też przesadzać z temperaturą. Najlepsza będzie woda letnia – zbyt gorąca może zniszczyć cebulki włosów i przyspieszać ich przetłuszczanie.

Po umyciu włosów warto nałożyć odżywkę – to szczególnie istotne w pielęgnacji włosów farbowanych, które potrzebują wzmocnienia i odżywienia. Chodzi tu bardziej o ich kondycję niż sam wygląd (zwłaszcza w przypadku pielęgnacji włosów rozjaśnianych). Z kolei kręcone włosy bardziej niż odżywek potrzebują pielęgnacji w formie olejowania. Odpowiednio dobrane oleje podkreślają skręt włosa, wygładzają, zapewniają połysk, chronią przed puszeniem się i przesuszaniem.

Odżywkę lub olej powinno się dopasować do rodzaju i stanu włosów. Preparat stosujemy po umyciu, na wilgotne włosy, nakładając od końcówek do nasady (kierunek nałożenia jest bardzo ważny). Większość odżywek należy potem spłukać. Trzeba tego pilnować, ponieważ resztki kosmetyków mogą podrażniać.

Naturalna pielęgnacja włosów

Zawsze warto stosować domowe sposoby pielęgnacji włosów, które uzupełnią i wzbogacą działanie odżywki. Jeśli włosy stają się słabe, łamliwe i wypadają, pomocna może być czarna rzepa oraz olej rycynowy.

Na przesuszone, matowe włosy świetnie sprawdzą się wszelkie produkty mleczne – śmietana, jogurt czy kefir. Kwas mlekowy delikatnie oczyszcza, a tłuszcz nawilża i wygładza. Świetnym produktem odżywczym i nawilżającym są także surowe jajka. Przesuszone włosy można również olejować – w tym celu warto sięgnąć po dowolny olej: kokosowy, z awokado, arganowy czy zwyczajny słonecznikowy lub rzepakowy.

Suszenie – pielęgnacja włosów falowanych i prostych

Dla włosów najlepsze jest naturalne suszenie. Jednak wielu z nas używa suszarki, bo tak jest po prostu szybciej i sprawniej. Suszarka, prostownica i lokówka to nieodzowne narzędzia codziennej pielęgnacji. Jak ich używać i na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenia do układania włosów?

Suszarka powinna mieć regulację prędkości i temperatury. Suszenie należy rozpocząć od ustawienia najniższej temperatury i suszyć włosy partiami, zaczynając od tych, które są na spodzie i stopniowo przesuwać suszarkę zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Na koniec suszenia można ustawić chłodny nawiew, który zamknie łuski włosów. Warto sięgnąć po suszarkę z technologią jonową, która zapewnia trwałą fryzurę, lśniący wygląd i zapobiega kręceniu się włosów.

Włosy falowane i ich pielęgnacja

Jeśli stosujemy lokówkę lub prostownicę, powinniśmy pamiętać, że włosy muszą być suche, w przeciwnym wypadku się spalą. Warto też nałożyć kosmetyki termoochronne. Jeśli chcemy uzyskać włosy kręcone lub falowane, możemy wybrać lokówkę, karbownicę lub wałki.

Jeśli zdecydujemy się na lokówkę, to najlepszy będzie model z tytanową powłoką ceramiczną. Umożliwia łagodną stylizację bez uszkodzeń, a jednocześnie daje piękny efekt lśniących i zadbanych włosów. Dzięki technologii jonowej taka lokówka zapewnia większą ochronę i pielęgnację włosów falowanych niż standardowe modele.

Dobrym rozwiązaniem są także wałki z technologią jonową, które zapewniają trwałą fryzurę, zapobiegają elektryzowaniu się i pomagają zachować zdrowy wygląd włosów. Efekt to pełne objętości, piękne loki i fale. Szukając karbownicy, wybierzmy taką, która ma powłokę ceramiczną – zapewnia to wysoką ochronę włosów.

Pielęgnacja włosów prostych

Prostowanie włosów to zabieg, który bardzo niszczy włosy. Jego regularne stosowanie w wysokiej temperaturze sprawia, że włosy stają się suche, kruche, mają rozdwojone końcówki. Jeśli zależy nam na gładkiej, eleganckiej fryzurze, warto sięgnąć po urządzenia wysokiej jakości, które działają szybko i zapewniają ochronę włosów. Gdy sięgamy po prostownicę, zwróćmy uwagę, czy urządzenie ma powłokę ceramiczną. Można znaleźć też urządzenia, w których powłokę wtopiono substancje odżywcze (np. keratynę i olejek migdałowy), uwalniające się podczas stylizacji. Dzięki temu włosy stają się nie tylko gładkie, lecz także mocne, lśniące i zdrowe.

Pewną nowością są szczotki do prostowania włosów. Zapewniają efekt pięknej fryzury już w kilka minut, a przy tym są łatwe w użyciu. Pozwalają zachować naturalną objętość włosów, jednocześnie je perfekcyjnie wygładzając.

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.