Jak wybrać odpowiednią lokówkę? Co warto wiedzieć?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Lokówka

Piękne loki to marzenie niejednej kobiety, niestety nie każda może się cieszyć naturalnie kręconymi czy falowanymi włosami. Na szczęście z odpowiednio dobraną lokówką do fal taki efekt osiągalny niemal dla każdego. Jak znaleźć najlepszy model lokówki?

Kręcić loki można na wiele sposobów, a jednym z najpopularniejszych od lat jest użycie lokówki. Dobra lokówka do włosów potrafi zdziałać prawdziwe cuda i pozwala na wykonanie efektownej fryzury szybko w porównaniu do innych metod. Przekonaj się, jak ją dobrać i co należy wziąć pod uwagę.

Jakie są rodzaje lokówek do włosów?

Loki, fale i sprężynki mogą wyglądać bardzo efektownie. Fryzury z kręconymi włosami można fantazyjnie układać i oryginalnie modelować, jednak to trudne bez dobrej lokówki. Przed zakupem odpowiedniego urządzenia warto sprawdzić, jakie są rodzaje lokówek i jakie możliwości dają. Jak się okazuje, miłośniczki zakręconych kosmyków mają całkiem spory wybór. Najpopularniejsze są lokówki tradycyjne, stożkowe, obrotowe, wielofunkcyjne, automatyczne, trójkątne i turystyczne. Każda z nich wyróżnia się innymi funkcjami i przeznaczona jest do różnych typów włosów, dlatego warto poznać najczęściej stosowane modele i ich zalety:

  • lokówka klasyczna – wyposażona jest w wałek z zamocowanym u boku klipsem, za pomocą którego należy przytrzymywać włosy podczas ich nawijania. Stopień skręcenia fal lub loków zależy od średnicy wałka. Do uzyskania grubego skrętu najlepsze są lokówki o przekroju od 32 do 38 mm;
  • lokówka trójkątna – to rozwiązanie dla pań, które lubią loki o geometrycznych kształtach. Takie efekty zapewnia spłaszczona końcówka, w którą wyposażony jest ten model;
  • lokówka stożkowa – za pomocą tego typu lokówki można uzyskać fantazyjne fale, które na końcach będą drobne, a u nasady grube. Model posiada stożkowy kształt i pozbawiony jest klipsa, przez co włosy muszą być przytrzymywane ręką podczas zakręcenia na wałek;
  • lokówka turystyczna – urządzenie ma kompaktowe rozmiary i przypomina tradycyjną lokówkę do włosów. Dzięki małym wymiarom sprawdza się nie tylko podczas podróży, ale również na wyjście na imprezę, do poprawek w trakcie przyjęcia, ponieważ mieści się w damskiej torebce;
  • lokówka wielofunkcyjna – ten model najbardziej doceniają panie, które często zmieniają stylizacje. Lokówka wyposażona jest w wymienne nasadki (np. płaska, spiralna, prostująca, karbująca, okrągły grzebień, trójkątna, tradycyjna, stożkowa), dzięki czemu każdego dnia można wyczarować zupełnie inną fryzurę, używając tylko jednego urządzenia;
  • lokówka automatyczna – urządzenie skręca pasma, automatycznie nawijając je na schowany pod obudową wałek. Popularną odmianą tego modelu jest lokówka spiralna, która umożliwia zakręcenie bardzo precyzyjnych loków.

Przeczytaj również: Karbownica do włosów – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Jaką lokówkę wybrać i na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru idealnej lokówki warto zwrócić uwagę nie tylko na jej przeznaczenie i funkcje, ale również inne parametry. Bardzo ważny jest rodzaj głowicy oraz jej średnica. To właśnie od niej zależy grubość oraz wielkość loków, jakie można zrobić urządzeniem. Najczęściej spotykane są trzy typy głowic, które działają w charakterystyczny dla siebie sposób. Nasada z domieszką tytanu jest odporna na zarysowania, dzięki czemu jej powierzchnia przez długi czas pozostaje gładka, co z kolei zapewnia włosom ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami i ciągnięciem podczas stylizacji. Dobrym wyborem jest również lokówka ceramiczna, która nagrzewa się równomiernie na całej powierzchni. Najmniej polecane są modele z metalowymi głowicami, które występują w tanich lokówkach. Ich największym minusem jest zbyt szybkie i nierównomierne nagrzewanie.

Nie mniej ważna jest możliwość regulacji temperatury, którą należy dostosować do rodzaju włosów. Panie, które posiadają słabe i cienkie włosy, nie powinny ich kręcić w bardzo wysokiej temperaturze, która może poważnie zniszczyć kosmyki. Optymalne są modele pracujące w temperaturze od 120 do 150 stopni. Posiadaczki grubych włosów spokojnie mogą korzystać z urządzeń osiągających temperaturę nawet 200 stopni. Są też lokówki wyposażone w stopniową regulację temperatury – stopień ciepła można ustawić za pomocą wbudowanych pokręteł.

Dodatkowe funkcje lokówek do włosów

Współczesne urządzenia do stylizacji pozwalają nie tylko na kręcenie loków, ale wykonanie kilku dodatkowych zabiegów. Coraz większą popularnością cieszą się lokówko-suszarki, które umożliwiają modelowanie jeszcze mokrych włosów. Dzięki temu można wykonać dwie czynności jednocześnie i uzyskać efekt podobny do tego, jaki daje tradycyjna lokówka do włosów. Urządzenie posiada końcówkę wyposażoną w specjalne igły, za pomocą których można otrzymać szerokie fale, sprężynki lub loki. Obrotowa suszarko-lokówka sprawdza się również do nadawania włosom objętości, dzięki czemu nawet zwykła fryzura wygląda spektakularnie.

Kolejnym typem lokówki do kręcenia włosów, za pomocą której można uzyskać dodatkowe efekty, jest lokówko-prostownica. Ponieważ kobieta zmienną jest, ten model najbardziej docenią panie, które jednego dnia chcą mieć idealnie proste włosy, a nazajutrz planują zachwycać bujnymi lokami. Ten model zapewni uzyskanie obydwu stylizacji za pomocą jednego urządzenia. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność czasu, ale również komfort użytkowania.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.