Survival co to jest i jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Survival

Kursy survivalu, nazywanego również sztuką przetrwania, zyskują sobie coraz więcej miłośników. Takie obozy mają przygotować ich uczestników na ekstremalne sytuacje, w których mogliby się znaleźć, np. w lesie lub podczas górskiej wyprawy. Można znaleźć też oferty obozów survivalowych dla dzieci.

Jednym z założeń takich przygotowań jest poznanie gadżetów survivalowych i nauka ich wykorzystania. Do sprzętu survivalowego zaliczyć można między innymi noże czy wielofunkcyjne scyzoryki. Jak przygotować się na obóz survivalowy i jakie wyposażenie zabrać?

Rodzaje survivalu

Najpopularniejszym rodzajem survivalu jest tzw. survival zielony. To właśnie do niego przygotowują popularne szkolenia survivalowe. Zwykle ma on charakter rekreacyjny i kładzie nacisk głównie na bliski kontakt z naturą. Przygotowuje także do przetrwania bez korzystania np. z elektroniki. Choć wiele osób wybiera się na wyprawy „survivalowe” głównie dla rozrywki, informacje i umiejętności zdobyte na takim szkoleniu mogą być przydatne np. na wypadek klęsk żywiołowych. Podstawą na obozach survivalowych jest poznanie sposobów na rozpalenie ogniska i przygotowanie posiłków, rozbicie obozowiska, a także zdobycie wielu informacji z zakresu pierwszej pomocy, w tym transportu rannych czy poszukiwania zaginionych.

Kolejnym typem survivalu jest survival wojskowy. Wchodzące w jego skład techniki wykorzystywane są przez żołnierzy. Poza podstawami survivalu ta militarna odmiana zawiera również informacje obejmujące techniki kamuflażu, obserwacji czy komunikacji niewerbalnej. Szkolenia z jego zakresu mogą mieć charakter zarówno rekreacyjny, jak i użytkowy.

Jeszcze innym typem survivalu jest ten praktykowany przez tzw. preppersów. Obraca się nie tylko wokół przetrwania na łonie natury, lecz także w warunkach domowych, np. w przypadku pogorszenia standardu życia po utracie źródła dochodów. Wiele działań ma również pomóc w przetrwaniu w wyjątkowo trudnych warunkach, np. po powodzi, a nawet upadku cywilizacji. Preppersi mają być gotowi na wszystko.

Nieco innym rodzajem survivalu będzie ten nazywany domowym lub miejskim. Uczy on technik radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu codziennym z wykorzystaniem tego, co akurat ma się pod ręką.

Sprzęt survivalowy – co przygotować na wyprawę?

Choć na obozach survivalowych często uczy się właściwego zachowania i sposobów myślenia pomagających przetrwać bez przygotowania, na sam wyjazd uczestnicy najczęściej mogą zabrać ze sobą przydatne przedmioty. Bardzo ważne będą między innymi namiot i śpiwór. Namiot nie powinien być zbyt duży, a przede wszystkim musi pozostać lekki, by bez trudu można było z nim wyruszyć na długi marsz. Również śpiwór nie może zajmować zbyt wiele miejsca w plecaku. Jego typ najlepiej dopasować do spodziewanych warunków. Śpiwór typu mumia zapewni ciepło i komfort w chłodniejsze dni, natomiast typ kołdry ma szansę sprawdzić się latem. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z lekkiego i ciepłego śpiwora puchowego.

Na wyprawę survivalową warto zabrać też pakowny i wygodny plecak. Mniejsze kieszonki pozwolą na szybkie znalezienie konkretnych przedmiotów. Należy też zadbać o odpowiedni system nośny, który pozwoli na wygodne noszenie plecaka, a przy tym umożliwi odprowadzanie potu z pleców.

Bardzo ważne podczas wyprawy survivalowej są również drobne gadżety, jak nóż czy scyzoryk. Warto również zaopatrzyć się w zapalniczkę lub zapałki. Choć sztuczki survivalowe, jak rozniecanie ognia bez ich pomocy, również mogą być bardzo przydatne, z odpowiednim sprzętem przetrwanie będzie znacznie prostsze.

Na wyprawę warto zabrać ze sobą również jedzenie survivalowe. Można zdecydować się na konserwy bądź produkty liofilizowane, należy jednak pamiętać, że w przypadku tych drugich niezbędna będzie niewielka i lekka kuchenka survivalowa. Bardzo przydatne mogą okazać się także specjalne tabletki do uzdatniania wody bądź niewielki filtr oraz manierka. Wyprawa survivalowa nie może też obyć się bez latarki, najlepiej LED-owej, zużywającej niewiele energii.


Zobacz także: Co zabrać w góry w zależności od pory roku? Porady

Zasady survivalu

Poza odpowiednim sprzętem na wyprawie survivalowej, np. w lesie, przyda się również znajomość podstawowych zasad przetrwania. Przede wszystkim, nawet na zaplanowanym obozie, mogą przytrafić się niespodziewane sytuacje. W takich wypadkach najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi, stres może bowiem dużo kosztować uczestników takiej wyprawy.

Kolejna zasada to pogodzenie się z prawami natury. Walcząc z przyrodą, człowiek jest skazany na przegraną, dlatego pewne zjawiska należy przyjąć z pokorą.

Może zdarzyć się również zagubienie bądź zniszczenie ważnego dla przetrwania przedmiotu. W takiej sytuacji należy zastanowić się, które z otaczających nas czy znalezionych po drodze rzeczy mogą nam pomóc. Najważniejsze jest logiczne i kreatywne myślenie oraz przystosowanie się do sytuacji.

Survival może być fantastyczną przygodą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Warto spróbować swoich sił i przekonać się, jak radzimy sobie z dala od cywilizacji.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki