Jaki plecak trekkingowy wybrać? Co jest ważne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Plecak trekkingowy

Każdy doświadczony piechur wie, że podczas górskiej wędrówki najważniejszą rzeczą – oprócz butów – jest odpowiedni plecak trekkingowy. Ma on nie tylko pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, lecz także być lekki i praktyczny. Jaki plecak trekkingowy wybrać?

Jadąc na wycieczkę, każdy podróżnik zabiera ze sobą całą masę rzeczy: ubrania, jedzenie, sprzęt turystyczny, aparat fotograficzny itp. Bardzo trudno jest to zmieścić do małej walizki, a duża bywa nieporęczna. Niewygodne w transporcie są również duże torby na ramię, które obciążają mocno barki noszących je osób. W takiej sytuacji dobre rozwiązanie stanowi plecak trekkingowy, który może posłużyć za torbę na bagaż nie tylko w trakcie górskiej wędrówki, lecz także w czasie podróży. Najlepsze plecaki trekkingowe (zwane również turystycznymi) to te, które są dobrze dopasowane do preferencji i potrzeb swojego właściciela.

Czym charakteryzuje się plecak trekkingowy?

Stare plecaki trekkingowe sprzed lat znacznie różniły się od tych współczesnych. Dawniej każdy z nich wyposażony był w specjalny stelaż, który dodatkowo zwiększał wagę całego bagażu. Dziś producenci sprzętu turystycznego prześcigają się w ulepszaniu plecaków, by były one jak najbardziej funkcjonalne i lekkie. Plecaki trekkingowe są największe spośród dostępnych na rynku modeli. Pomieszczą one ekwipunek niezbędny np. podczas kilkudniowej wędrówki przez góry. Bardzo często są także wyposażone w dodatkowe udogodnienia, przydatne w czasie podróży, takie jak różnorodne linki, troki, zapięcia, siatki czy kieszenie.

Pojemność plecaka trekkingowego

Pierwszym aspektem, nad którym należy się zastanowić przy wyborze plecaka trekkingowego, jest jego pojemność. W ofertach sklepów sportowych znaleźć można różne rozmiary plecaków:

  • plecak trekkingowy 20–30 litrów – najmniejsze plecaki trekkingowe to te nie większe niż 30 litrów. Spełnią swoją funkcję jedynie podczas krótkich spacerów, gdyż pomieszczą niewiele. Są jednak idealne na jednodniową przechadzkę. Zmieści się do nich pudełko z lunchem, napój, bluza i aparat fotograficzny. Dzięki małym rozmiarom mogą posłużyć także jako plecaki miejskie;
  • plecak trekkingowy 40–50 litrów – średnie plecaki sprawdzą się przede wszystkim podczas kilkudniowych wędrówek i wyjazdów. Ich dużym atutem jest fakt, że są lekkie. Dzięki niewielkim gabarytom mogą również posłużyć jako bagaż podręczny do samolotu;
  • plecak trekkingowy 60–70 litrów – najpopularniejszym rodzajem plecaków trekkingowych są większe modele, które przydadzą się podczas dłuższej podróży. Do tak dużego plecaka można spakować
rzeczy, które wystarczą nawet na miesięczną wyprawę. Należy jednak pamiętać, że do większego plecaka zmieści się więcej, a to oznacza cięższy bagaż.


Materiał, z jakiego plecak trekkingowy został wykonany

Plecak trekkingowy ma chronić przewożony w nim sprzęt przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu warto, aby był wykonany z solidnego i wytrzymałego, a także wodoszczelnego i odpornego na brud materiału. Przy zakupie powinno się również sprawdzić system wentylacji danego modelu. Najlepsze plecaki trekkingowe wyposażone są w specjalne warstwy i siatki w miejscu, gdzie plecak styka się z plecami noszącej go osoby. Dzięki nim utrzymana jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, a skóra nie poci się tak szybko, jak w przypadku plecaka bez systemu wentylacji.

Budowa i regulacja plecaka turystycznego

Najważniejszym parametrem dobrego plecaka trekkingowego jest jednak jego budowa i sposób regulacji. Większość plecaków turystycznych wyposażono w specjalne paski i klamry regulujące ramiona oraz pasy plecaka, tak by najlepiej pasował do ciała swojego właściciela. Przy zakupie warto przymierzyć wybrany przez siebie model, gdyż każdy z plecaków będzie leżał w inny sposób na różnych osobach. Należy wybrać fason, który będzie dobrze przylegał do pleców i ramion, a przy tym nie obcierał skóry w żadnym miejscu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka? Podsumowanie

Aby plecak trekkingowy jak najlepiej spełniał swoje funkcje, przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • pojemność plecaka,
  • wygodę w jego noszeniu,
  • materiał, z jakiego został wykonany,
  • nieprzemakalność,
  • dodatkowe urozmaicenia,
  • cenę (w stosunku do jakości).
.

Warto również zwrócić uwagę na wygląd plecaka. W sklepach turystycznych są dostępne modele o różnych kolorach i fasonach. Można więc wybrać plecak, który najlepiej spełni oczekiwania jego potencjalnego właściciela i będzie ładnie prezentował się podczas długich wędrówek po górskich szlakach.


Przeczytaj również: Jakie zalety ma plecak worek? Jaki warto wybrać?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób