Co zabrać na kajaki i jak się przygotować przygotować do spływu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Spływ kajakowy

Spływy kajakowe są jedną z ciekawszych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Niejednokrotnie łączone są z biwakami. Mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Co zatem zabrać ze sobą na spływ kajakowy?

Dużo zależy od tego, o jakiej porze roku będzie odbywał się spływ i ile potrwa. Są jednak rzeczy, które warto mieć ze sobą na kajakach, niezależnie od aury i długości spływu. Zobacz, co może przydać się w czasie takiej przygody i jak zabezpieczyć zabierane przez siebie rzeczy na czas płynięcia kajakiem.

Spływ kajakowy – dlaczego warto się na niego wybrać?

Spędzanie czasu aktywnie na świeżym powietrzu wraz ze znajomymi czy rodziną to nie tylko wspaniała rozrywka, lecz także inwestycja w rozwój relacji z innymi oraz swoje zdrowie. Spływy kajakowe pozwalają na spojrzenie na świat z nowej perspektywy.

Tego rodzaju atrakcje są coraz popularniejsze i dostępne w wielu opcjach. Dzięki temu praktycznie każdy może wybrać coś dla siebie. Obok klasycznych spływów kajakowych, organizowane są także spływy na odcinkach rzek przepływających przez miasta. Tego rodzaju atrakcje dostosowuje się do umiejętności uczestników, dzięki czemu zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane mogą brać w nich udział. Pamiętaj, żeby wybierać spływy, które są organizowane przez specjalistów znających się na tego typu wydarzeniach. Jeżeli decydujesz się na spływ organizowany przez znajomych, dowiedz się, jakie mają doświadczenie w tym zakresie. Bezpieczeństwo w czasie takiej wyprawy jest najważniejsze.

Sprawdź co zabrać na biwak >>

Jaką odzież zabrać ze sobą na spływ kajakowy?

To, jaką odzież zabierzesz ze sobą, w dużej mierze będzie zależeć od tego, jaka pogoda jest zapowiadana na dzień spływu, a także od tego, jak długo on będzie trwał. Przede wszystkim przydadzą ci się szybkoschnące ubrania dostosowane do pory roku i temperatury panującej na zewnątrz. Buty powinny być nieprzemakalne, najlepiej, żeby miały antypoślizgową podeszwę. Niezależnie od pogody warto też, by w twoim plecaku znalazła się kurtka przeciwdeszczowa, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Nawet jeśli wybierasz się na spływ latem, weź ze sobą cieplejszą bluzę, gdyż wieczorem lub w nocy może się ochłodzić. Warto zabrać również coś na zmianę oraz szybkoschnący ręcznik.

Jak zabezpieczyć przedmioty na czas spływu kajakowego?

Oprócz ubrań czy akcesoriów niezbędnych w czasie spływu wiele osób na kajak zabiera telefon komórkowy, portfel z dokumentami, klucze, a także papierowe mapy. Na czas rzecznej przygody warto je odpowiednio zabezpieczyć zarówno przed zachlapaniem, jak i zamoczeniem w razie wpadnięcia do wody. Najcenniejsze drobne przedmioty umieść w wodoodpornej saszetce, którą możesz zawiesić na szyi. Pozostałe rzeczy zapakuj do kilku wodoodpornych worków. Ułatwi ci to nie tylko posegregowanie przedmiotów, lecz także równomierne rozłożenie ich w kajaku. Ma to znaczenie zarówno dla utrzymania porządku, jak i twojej wygody. Przeciążony zbyt mocno z jednej strony kajak może się stać bardziej wywrotny, a to często prowadzi do niebezpiecznych sytuacji.

Jakie jedzenie zabrać ze sobą na kajaki?

Jeżeli spływ kajakowy będzie krótki, warto ze sobą zabrać jedynie wodę do picia i trochę przekąsek. Często tego typu spływy kończą się ogniskiem organizowanym w pobliżu przystani kajakowej. Dobrze jest zabrać ze sobą kiełbaski i inne produkty, które można przygotować na ognisku, a także chleb i jakieś przyprawy. Warto mieć specjalną lodówkę turystyczną, która utrzyma odpowiednią temperaturą produktów.

Na dłuższy, kilkudniowy wyjazd można wziąć produkty do przygotowywania kanapek i zawekowane dania obiadowe. Obecnie tego typu prowiant jest szeroko dostępny w sklepach. Dodatkowo dobrze zabrać ze sobą kuchenkę turystyczną oraz plastikową zastawę wielokrotnego użytku lub papierowe, jednorazowe talerzyki i sztućce. Zawsze też trzeba mieć worki na śmieci, aby nie zostawiać po sobie zanieczyszczeń w miejscu nocowania.

O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując się do spływu kajakowego?

Przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie. Przebywając w wodzie, należy cały czas mieć na sobie kapok, nawet jeśli umie się pływać. Kolejną kwestią wpływającą na bezpieczeństwo jest równomierne obciążenie kajaka oraz niewykonywanie gwałtownych ruchów. Jeśli jesteś osobą początkującą, wybierz do pary kogoś, kto ma doświadczenie w pływaniu. Dobrym pomysłem, jeżeli jedziesz za granicę, jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, np. u jednego z partnerów Programu PAYBACK.

Z tego artykułu dowiesz się:


  • Dlaczego warto wybrać się na spływ kajakowy.
  • Jakie ubrania przydadzą się w czasie spływu kajakowego.
  • W jaki sposób zabezpieczyć drobne, ważne przedmioty, takie jak telefon czy portfel.
  • Jak spakować się na spływ kajakowy.
  • Jakie jedzenie zabrać ze sobą.
  • Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając się na spływ kajakowy.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki