Jak pływanie wpływa na zdrowie i sylwetkę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Pływanie

Pływanie to bardzo lubiany rodzaj aktywności fizycznej. Od dawna mówi się o zaletach pływania – jego wpływie na kondycję kręgosłupa, modelowanie sylwetki czy wsparciu w procesie odchudzania. Ta aktywność zapewnia również znakomite samopoczucie. Naukę pływania można zacząć w każdym wieku.

Pływanie to sport, który uprawia się przez cały rok dzięki możliwości korzystania z krytych pływalni. Najpopularniejszymi stylami pływackimi są kraul, żabka, piesek, a także styl grzbietowy. Dzięki tego rodzaju aktywności można wymodelować sylwetkę, wyrzeźbić mięśnie, poprawić kondycję i wzmocnić odporność. Dużym zainteresowaniem cieszą się oferty szkółek pływackich, które organizują zajęcia nauki pływania dla dorosłych i dla dzieci, a nawet niemowląt. Pływanie jest także doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Zalety pływania

Podczas pływania angażujemy mięśnie całego ciała: szyi, grzbietu, ramion, brzucha, klatki piersiowej, kręgosłupa, rąk i nóg. Choć wydaje się, że ruch nie wymaga zbyt dużego wysiłku, jest to tylko złudzenie – tak naprawdę woda stawia opór, który pływający musi pokonać. To właśnie specyfika tego sportu sprawia, że możliwe staje się rzeźbienie mięśni bez obciążania stawów. Z tego powodu często poleca się taką aktywność osobom, które mają kłopoty ze stawami. Korzyścią z pływania jest także wsparcie podczas odchudzania. Jednak to, ile kalorii uda się spalić, zależy przede wszystkim od stylu pływackiego oraz szybkości, z jaką przemierzamy basen. Pływanie wspiera metabolizm, dzięki czemu przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, jeśli oczywiście w miarę regularne uprawia się ten sport. Jakie są jeszcze korzyści z pływania? Aktywność w wodzie pomaga rzeźbić sylwetkę, ujędrnia ciało, łagodzi bóle stawów, poprawia ich ruchomość i elastyczność. Istnieje teoria, iż pływanie zwiększa gęstość kości u kobiet. Jest też zalecane osobom, które mają kłopoty z kręgosłupem, ponieważ wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Efekty pływania to także wzmocnienie serca i obniżenie ciśnienia. Aktywność fizyczna pośrednio wpływa również na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Poprawia kondycję organizmu i samopoczucie, zmniejsza poziom stresu, korzystnie wpływa na zdrowie astmatyków, dlatego warto rozważyć wybór właśnie tego sportu.

Style pływania – jaki wybrać?

Nauka pływania dla dorosłych zaczyna się zazwyczaj od opanowania stylu zwanego kraulem. To najszybszy styl pływacki, wywodzący się z Ameryki Południowej. Inną lubianą metodą pływania jest żabka, czyli styl przypominający ruchy żaby (symetryczne, angażujące ręce i nogi). Obserwuje się osoby pływające żabką z głową pod powierzchnią wody lub z wynurzoną (to jednak niepoprawny sposób). Za najprostszą metodę uznano styl grzbietowy, czyli na plecach. Z kolei najtrudniejszy jest motylkowy (delfin), który rzadko wykorzystują osoby pływające jedynie rekreacyjnie. Pływanie żabką, kraulem lub na grzbiecie przynosi wiele korzyści, pod warunkiem, że pływający nie popełnia błędów i nie nabrał złych nawyków. Dlatego też warto korzystać ze wskazówek osób wykwalifikowanych i zapisać się na lekcje pływania. Organizowane są one dla osób z różnych kategorii wiekowych, gdyż inaczej przebiega nauka pływania dla dorosłych, dzieci czy niemowląt. Zaleca się pływanie stylami dopasowanymi do efektów, jakie chce osiągnąć osoba pływająca, np. dla osób z bólem kręgosłupa nie jest zalecane pływanie żabką, najlepszy będzie w tym przypadku styl grzbietowy. To także metoda, dzięki której najlepiej się wypoczywa.

Pływanie – co się przyda?

Pływanie jest sportem, którego uprawianie nie wymaga zbyt dużych przygotowań. W pierwszej kolejności należy wybrać dopasowany i wygodny jednoczęściowy kostium kąpielowy dla pań lub kąpielówki dla panów. Wybierając się na basen, nie można zapomnieć o klapkach, a także czepku i okularach do pływania. Okulary chronią oczy, ale ułatwiają również widzenie pod wodą. Czepek sprawia, że włosy są pod kontrolą i nie utrudniają pływania, dlatego przyda się zwłaszcza długowłosym paniom. Kolejny element, o który warto zadbać, to szybkoschnący ręcznik, a także torba basenowa do spakowania wszystkich niezbędnych akcesoriów. Torby stworzone z myślą o miłośnikach pływania zazwyczaj mają specjalne przegródki, w których można schować przemoczony strój czy ręcznik. Na basenie często przydają się akcesoria ułatwiające naukę – deska do pływania, makarony, rękawki dla dzieci. Osobom ćwiczącym nurkowanie poleca się zestawy – maskę z rurką, okulary i płetwy. Te ostatnie mogą przydać się także do nauki pływania kraulem.

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.