Co warto zabrać na basen? Jak się spakować?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Basen

Kąpiel w basenie może być związana z treningiem, nauką pływania lub relaksem i odpoczynkiem. Niezależnie od tego, czy jest to wyprawa do aquaparku, czy zabawa w basenie przydomowym, należy się do niej przygotować. Niezbędny jest stosowny kostium, ręcznik, a także akcesoria ułatwiające pływanie.

Wyprawa na basen wymaga odpowiednich przygotowań. Miłośnicy pływania zabierają na basen niezbędne akcesoria, takie jak czepek czy okulary, często również płetwy. Dzieci wybierające się na basen zaopatrują się w rękawki, dmuchane koła ratunkowe, deski do pływania lub tzw. makarony. Zawsze należy spakować ręcznik, najlepiej szybkoschnący, odpowiednie obuwie, a także kosmetyki. Zawartość torby na basen uzależniona jest od celu tej wyprawy, a także miejsca, w którym znajduje się kąpielisko.

Jak przygotować się do zabawy w basenie ogrodowym?

Zabawa w basenie ogrodowym odbywa się latem, kiedy pogoda sprzyja kąpielom. Ponieważ tego rodzaju zbiorniki znajdują się blisko domu, korzystanie z nich nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy strój kąpielowy i ręcznik, a jeśli dzień jest słoneczny, dodatkowo zaopatrzyć się w kremy z filtrem. Preparaty należy nakładać kilkanaście minut przed wejściem do basenu i zawsze wybierać te, których woda nie zmyje od razu. Na wielu podwórkach ustawiane są również baseniki dla dzieci, które stanowią nie lada atrakcję w sezonie wakacyjnym. Jak do zabawy przygotować najmłodszych? Oprócz wspomnianego stroju kąpielowego i kremu warto zakupić akcesoria do pływania dla dzieci (trzeba pamiętać o wielkości basenu). Wybór jest naprawdę szeroki – dmuchane zabawki dla najmłodszych, rękawki, koła ratunkowe różnych rozmiarów, makarony, deski do pływania, piłki. Decydując się na wymienione akcesoria, należy wziąć pod uwagę wiek dziecka, jego umiejętności pływackie oraz możliwość zabawy w danym basenie. Najważniejsza jest jednak czujność i baczna obserwacja maluchów. Nigdy nie wolno pozostawiać bez opieki dziecka bawiącego się w wodzie. Należy również pamiętać o fotoprotekcji delikatnej skóry pociechy. Planując wakacyjne zabawy w wodzie, trzeba wybrać odpowiedni model basenu dziecięcego – obecnie na rynku dostępne są baseny dmuchane i rozporowe. Oba typy są lekkie, więc łatwo je złożyć i przewieźć, występują w różnych kolorach i rozmiarach. Wybierając model dmuchany, nie można zapomnieć o pompce. Basen ogrodowy to doskonały sposób na zapewnienie najmłodszym wakacyjnych przyjemności.


Zainteresuje Cię: Jak wybrać ćwiczenia dla początkujących? Porady

Co trzeba zabrać na basen kryty?

Na basen kryty można wybrać się o każdej porze roku, bez względu na pogodę. To tam najlepiej rozpocząć naukę pływania, a przy okazji można skorzystać z dostępnego sprzętu i pomocy ratowników. Na basenie obowiązują określone zasady, dlatego należy odpowiednio przygotować się do wyjścia. Niezbędne będzie obuwie (klapki), w którym trzeba przemieszczać się po terenie pływalni, a także odpowiedni strój pływacki. Na basenie krytym często wymagane są również czepki, które przydają się zwłaszcza osobom o długich włosach. Dobrze jest zabrać ze sobą okulary, które umożliwiają pływanie pod wodą i chronią oczy. Wiele osób korzysta też z płetw i specjalnych zatyczek na nos. Na pływalnię koniecznie należy zabrać ręcznik (dobrym rozwiązaniem są modele szybkoschnące) oraz kosmetyki (przed wejściem i po wyjściu z wody należy wziąć prysznic). Dzieci wybierające się na pływalnię mogą zabrać swoje zestawy do nurkowania, a także pomoce do nauki pływania (wiele pływalni umożliwia korzystanie z własnych zasobów). Kryty basen to idealne miejsce na spędzanie czasu w chłodniejsze miesiące roku.

Wizyta w aquaparku – co warto zabrać?

Kuszącą alternatywą dla krytych pływalni są aquaparki oferujące całe mnóstwo atrakcji – zjeżdżalnie różnego rodzaju, mniejsze i większe baseny, wydzielone strefy dla maluchów. Bardzo często to właśnie w parkach wodnych spędzają czas całe rodziny. Wyprawa do aquaparku wymaga jednak większych przygotowań, zwłaszcza jeśli miejsce docelowe znajduje się w innej miejscowości. Oprócz strojów kąpielowych i kosmetyków przydadzą się zabawki dla najmłodszych, okulary i czepki, zestawy do nurkowania, a także przekąski i napoje (zazwyczaj w parkach wodnych rodziny spędzają po kilka godzin). Trzeba pamiętać o klapkach na basen, ubraniach na zmianę (zwłaszcza dla najmłodszych) i specjalnych pieluchach basenowych dla niemowląt.

W co spakować się na basen kryty i otwarty?

Otwartą kwestią pozostaje wybór torby, w którą chcemy spakować się na basen. Oczywiście im więcej rzeczy trzeba zabrać, tym większa musi być torba. Wybierać można spośród toreb sportowych, które często wykonane są z wodoodpornego materiału i mają specjalne przegródki na mokre ubrania. Wiele toreb sportowych ma liczne kieszonki, w których można bezpiecznie schować cenniejsze przedmioty. Alternatywą dla torby sportowej jest plecak lub torba typu shopper.


Przeczytaj również: Kondycja – jak o nią zadbać? Ćwiczenia i porad

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.