Jaki plecak sportowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Plecak sportowy

W sklepach można znaleźć szeroki wybór plecaków sportowych damskich, męskich i dla dzieci. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze plecaka, żeby w jak największym stopniu spełniał oczekiwania użytkownika?

Czym powinien się charakteryzować dobry plecak sportowy męski lub damski? Najważniejsze parametry, które wpływają na jakość i wygodę użytkowania.

Plecak sportowy czy torba – co wybrać?

Podczas uprawiania różnego rodzaju sportów torba lub plecak sportowy są niezbędne. Można w nich przechowywać i przenosić strój do ćwiczeń, sprzęt, akcesoria, wodę i przekąski. Co wybrać – torbę czy plecak? Torby sportowe, ze względu na swoją budowę, są zazwyczaj bardziej pojemne niż plecaki. Są też bardzo uniwersalne i mogą służyć osobom uprawiającym różne rodzaje aktywności fizycznej. Minusem toreb jest to, że są niewygodne w użytkowaniu, jeśli trzeba je nieść przez dłuższy czas. Trzymanie ciężkiej torby na ramieniu nie jest też zdrowe dla kręgosłupa i może powodować przeciążenie oraz ból ramion i pleców. Torba sprawdzi się w sytuacji, kiedy ktoś chce przetransportować sprzęt lub odzież sportową na krótkim dystansie, np. kiedy korzysta z siłowni znajdującej się niedaleko domu lub gdy dojeżdża do ośrodka sportowego samochodem lub komunikacją miejską.

Plecak sportowy w porównaniu z torbą jest o wiele wygodniejszy w użytkowaniu. Zakładając go na plecy, można pokonać o wiele większy dystans niż z torbą i nie czuć przeciążenia jednej strony ciała. Ciężar bagażu rozkłada się równomiernie na plecach, co wpływa na komfort użytkownika i jest przyjazne zdrowiu. Dużą zaletą plecaka jest też to, że można z nim jeździć na rowerze, wspinać w górach czy nawet biegać.


Zainteresuje Cię: Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów sportowych?

Uniwersalny plecak sportowy

W sklepach sportowych można znaleźć plecaki przeznaczone specjalnie do konkretnych typów sportu, np. plecaki rowerowe. Osoby, które potrzebują plecaka podczas różnorodnych aktywności fizycznych, np. do jazdy na rowerze, krótkich pieszych wycieczek czy do biegania, mogą zdecydować się na uniwersalny model. Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka? Jednym z najważniejszych parametrów jest jego pojemność. Przed zakupem należy zastanowić się, czy niezbędny będzie większy plecak, w który można zapakować więcej rzeczy, czy wystarczy mniejszy model, mieszczący jedynie najpotrzebniejsze akcesoria. Osoby, które potrzebują plecaka na krótkie wycieczki rowerowe, mogą zdecydować się na mniejszy, a co za tym idzie, lżejszy model, który pomieści butelkę z wodą i kurtkę przeciwdeszczową. Z kolei ci, którzy potrzebują więcej miejsca, bo np. chcą zapakować do plecaka odzież na zmianę i sprzęt sportowy, powinny zdecydować się na bardziej pojemny model.

Plecak sportowy powinien być również wygodny w użytkowaniu. Przymierzając go, należy zwrócić uwagę, czy szelki nie uwierają w ramiona. Istotne jest też to, czy można regulować ich długość. Plecak powinien stabilnie leżeć na plecach. Uniwersalne modele mają miękką lub usztywnioną tylną część. Większy komfort noszenia zapewnia plecak z usztywnieniem, dlatego lepiej zdecydować się na taki rodzaj, jeśli planuje się z niego często korzystać. Osoby, które potrzebują plecaka sporadycznie i na krótki czas, będą zadowolone również z nieusztywnionych modeli, które są zazwyczaj nieco tańsze.

Kolejną kwestią podczas wyboru odpowiedniego plecaka jest ilość przegródek i dodatkowych, zewnętrznych kieszeni. Plecaki z jedną komorą bez przegródek mogą być niewygodne, zwłaszcza jeśli nosi się w nich dużo niewielkich przedmiotów. Kilka kieszeni i oddzielnych przegródek pozwala na utrzymanie porządku w plecaku, dzięki czemu można szybko znaleźć potrzebny przedmiot.

Z takie uniwersalnego sportowego plecaka można korzystać również na co dzień – zabierając go ze sobą do pracy, na zakupy lub do szkoły. Dobry plecak będzie służyć przez co najmniej kilka lat.

Duży czy mały plecak sportowy – jaki wybrać na wycieczkę?

Małe plecaki sportowe przydają się wtedy, kiedy nie trzeba zabierać ze sobą dużej ilości sprzętu, odzieży i innych rzeczy. Na krótkie, jedno- lub dwudniowe wyprawy wystarczy zabrać ze sobą plecak o pojemności około 20–30 litrów. Mniejszy plecak jest lekki i zapewnia wystarczające miejsce na najpotrzebniejsze przedmioty.

Ci, którzy lubią dłuższe podróże z plecakiem, powinni wybrać pojemny, wygodny i wytrzymały model. Do plecaka o pojemności 40–60 litrów zmieszczą się wszystkie niezbędne rzeczy: zapasowa odzież, wymagany sprzęt i pożywienie. Należy pamiętać, żeby waga plecaka dla dorosłej osoby nie przekraczała 25% masy ciała. Profesjonalne plecaki do wycieczek górskich powinny mieć też usztywnioną tylną część. Modele z wbudowanym stelażem zapewniają największą stabilizację, ale jednocześnie są cięższe. Plecak powinien też być wyposażony w pasy biodrowe oraz inne zabezpieczenia.


Przeczytaj również: Jak wybrać plecak turystyczny? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.