Jak dobrać rozmiar butów sportowych?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów sportowych?

Odpowiednio dobrane buty sportowe w wielu dyscyplinach, takich jak bieganie czy wspinaczka górska, są wręcz niezbędne. Korzystanie ze złego obuwia może być niebezpieczne i prowadzić do poważnych kontuzji. Jak dobrać buty sportowe do konkretnej dyscypliny?

W sklepach można znaleźć szeroki wybór butów sportowych męskich damskich, które są przeznaczone do uprawiania konkretnego sportu, np. obuwie do biegania znacznie różni się od obuwia górskiego. Można też zdecydować się na uniwersalne buty sportowe, które sprawdzą się jednak nie w każdej sytuacji.

Obuwie sportowe do biegania

Wielu profesjonalnych biegaczy powtarza, że dobre buty są połową sukcesu. Pozwalają one na odbywanie treningów w komfortowy sposób i chronią przed otarciami, poważnymi urazami i kontuzjami. Wiele osób do zakupu profesjonalnego obuwia sportowego zniechęca fakt, że takie buty często są bardzo drogie. Dotyczy to zwłaszcza modeli wyposażonych w najnowsze rozwiązania i wykonane z innowacyjnych materiałów, które mają zapewniać najwyższą wygodę podczas treningów. Jednak osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem i ćwiczeniami, nie muszą decydować się na najdroższe obuwie. W sklepach można znaleźć również tanie buty sportowe do biegania na każdą kieszeń. Najistotniejszą kwestią, którą należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiednich butów, jest to, żeby były one dobrze dopasowane, nie mogą być ani za ciasne, ani zbyt luźne. Nieodpowiednio dobrany rozmiar butów może prowadzić do nieprzyjemnych otarć, a nawet poważnych kontuzji. Dobrym sposobem jest mierzenie obuwia sportowego do biegania na grubszą skarpetę lub specjalną skarpetę biegową. Buty sportowe powinny również skutecznie amortyzować wstrząsy, co jest ważne zwłaszcza w przypadku, gdy biega się głównie po twardych powierzchniach, np. po chodniku. Brak dostatecznej amortyzacji skutkuje tym, że biegacz szybko zacznie odczuwać ból w nogach podczas aktywności.

Na rynku jest szeroki wybór obuwia sportowego damskiego, męskiego i dziecięcego przeznaczonego do biegania. Jeśli ktoś nie jest pewien, czy dany model jest dla niego odpowiedni, może poprosić o poradę pracownika sklepu.


Buty sportowe trekkingowe

Zastanawiając się nad zakupem butów trekkingowych, należy na początku zastanowić się, o jakiej porze roku będą one wykorzystywane. W zimie używa się grubszych skarpet, dlatego przestrzeń w bucie powinna być nieco większa niż w przypadku obuwia przeznaczonego do letnich wędrówek. Zbyt ciasne buty będą powodować duży dyskomfort, a ich noszenie może prowadzić do powstawania otarć. Z drugiej strony zbyt luźne obuwie nie będzie zapewniać dostatecznej stabilizacji stopy, co może prowadzić do kontuzji. Główną zasadą podczas wyboru butów trekkingowych na lato jest to, że powinny być one dłuższe od stopy o około 0,5 cm. Buty przeznaczone do zimowych wędrówek powinny być z kolei większe o około 1 cm. Należy pamiętać, że należy sprawdzać nie rozmiar buta, ale długość wkładki wewnętrznej. Wcześniej warto zmierzyć dokładnie długość stopy: trzeba postawić ją na kartce papieru i obrysować, a następnie zmierzyć odległość pomiędzy najbardziej wystającymi punktami pięty i palców.


Przydatny artykuł: Co zabrać w góry w zależności od pory roku?

Sandały sportowe – kiedy się sprawdzają?

Na rynku można również znaleźć szeroki wybór sandałów sportowych damskich i męskich. W jakich sytuacjach takie obuwie jest przydatne? Sandały sportowe, w porównaniu ze zwykłymi sandałami, mają zazwyczaj grubszą, specjalnie wyprofilowaną podeszwę i są wykonane z materiałów, które nie powodują otarć na skórze. Tego typu obuwie sportowe sprawdzi się podczas długich, pieszych wycieczek po niewymagającym, głównie płaskim terenie. Są one więc idealne dla osób, które podczas wyjazdów lubią dużo chodzić i zwiedzać nowe miejsca na piechotę, ale jednocześnie nie wybierają się w góry. Odkryte obuwie podczas górskich wędrówek nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie chroni przed różnego rodzaju insektami czy wężami i nie zapewniają odpowiedniej stabilizacji stopy.

Jaki kolor obuwia sportowego wybrać?

Oprócz bardziej praktycznych kwestii, takich jak rozmiar buta i jego przeznaczenie, istotny jest również kolor obuwia. Białe buty sportowe sprawdzą się lepiej w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak siłownie czy sale treningowe. W terenie szybko się brudzą i ciężko usunąć z nich plamy. Buty do biegania lub trekkingowe są dostępne w wielu barwach, które można dobrać według swoich preferencji. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wybór obuwia w ciemniejszych kolorach, dzięki czemu buty nie będą się tak szybko brudzić. Co jednak zrobić, gdy buty są brudne, a nie ma zbyt wiele czasu na ich umycie i wysuszenie? Najlepszym sposobem jest pozbycie się plam lub upranie butów w pralce, jeśli producent obuwia na to pozwala. Żeby szybko wysuszyć buty, można skorzystać z podręcznego, niewielkiego akcesorium, jakim jest suszarka do obuwia.

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.