Jak wybrać butelkę na wodę? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Butelka na wodę

Butelki na wodę wielokrotnego użytku doskonale wpisują się w ideologię zero waste. Dlatego wybór jednej z nich jest znacznie korzystniejszy dla środowiska niż ciągłe sięganie po plastikowe butelki na wodę. Dostępne są butelki na wodę różniące się między innymi materiałem czy designem.

Do najczęściej wybieranych butelek na wodę należą te wykonane ze stali nierdzewnej czy aluminium, rodzajów plastiku, które z łatwością można poddać recyklingowi, a także nieco oldschoolowe butelki szklane. Którą butelkę na wodę warto wybrać?

Czym się kierować w wyborze butelki na wodę?

Najważniejszymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę, wybierając butelkę na wodę, są: materiał, poręczność i rozmiar butelki. Przede wszystkim tworzywo, z którego jest wykonana butelka, powinien być bezpieczny dla zdrowia. Wiele rodzajów tworzyw sztucznych, które chętnie wykorzystywane są do przechowywania żywności, może być szkodliwych. Przede wszystkim należy wystrzegać się BPA, czyli Bisfenolu A, który, choć wcześniej był powszechnie stosowany w produkcji butelek czy pojemników na żywność, obecnie jest substancją niedozwoloną. Całkowicie bezpieczne są szklane butelki na wodę. Wielu osobom mogą wydawać się stylowe, są jednak ciężkie i łatwo je uszkodzić. Nie nadają się też dla dzieci, którym zdecydowanie bardziej zaleca się butelki metalowe czy bezpieczne plastikowe. Z kolei pojemność butelek ma znaczenie nie tylko ze względu ciężar po napełnieniu wodą, lecz także na rozmiar torebki, plecaka bądź uchwytu, w którym butelka będzie transportowana.

Na rynku do wyboru są butelki do wody z filtrem lub bez. Filtr może być wygodnym rozwiązaniem, jednak równie dobrze można filtrować wodę jeszcze w domu, np. w specjalnym dzbanku, i dopiero potem wlewać ją przed wyjściem do butelki „na wynos”. Wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Kolejnym elementem ważnym przy wyborze może być design wybranej butelki na wodę. Osoba uwielbiająca stylowe przedmioty może niechętnie sięgać po tę wykonaną z plastiku, a dziecko znacznie chętniej wybierze tę z nadrukowanymi postaciami z jego ulubionej kreskówki niż „nudne”, jednolite butelki dla dorosłych.

Jaką butelkę na wodę wybrać?

Najpopularniejsze od lat pozostają plastikowe butelki na wodę. Są lekkie, poręczne, a przy tym elastyczne, dzięki czemu można je ścisnąć, co ułatwia picie. W dodatku łatwo można zobaczyć, ile wody zostało w butelce. Można w niej również przechowywać domową wodę smakową, lepiej jednak unikać tego, gdy w jej skład wchodzą głównie cytrusy. Warto pamiętać też, że wiele składników, których używa się do produkcji tworzyw sztucznych, nie zostało jeszcze dostatecznie przebadanych pod kątem wpływu na żywe organizmy. Obecnie za najbezpieczniejsze rodzaje plastiku do produkcji butelek wielorazowych uważa się polietylen wysokiej gęstości (HDPE) oraz polipropylen (PP). Najpopularniejszy politereftalan etylenu (PET) nie powinien być natomiast wykorzystywany do produkcji opakowań wielorazowych, w tym butelek do wody. Wciąż trwają badania nad jego ewentualnym dostawaniem się do żywności czy napojów przechowywanych w takich opakowaniach.

Wyjątkowo ekologiczną opcją wydają się butelki szklane, nie należą one jednak do najporęczniejszych. Nie są też lekkie i łatwo je stłuc, przez co nie nadają się dla dzieci. Na ich korzyść przemawia natomiast wysoka ekologiczność oraz przejrzystość materiału, dzięki której dokładnie widać, ile napoju pozostało w butelce. Są one również w pełni bezpieczne dla zdrowia. Bez problemu można w nich też przechowywać wodę smakową, niezależnie od użytych do jej przyrządzenia składników.

Butelki metalowe i aluminiowe

Ciekawą opcją są butelki metalowe wykonane głównie z aluminium bądź stali nierdzewnej. Z pewnością należą one do najwytrzymalszych, a przy tym ich rozmaite modele doskonale się prezentują. Można wybrać zarówno te bardziej klasyczne, jak i ozdobione różnymi motywami, np. postaciami z kreskówek, co podoba się maluchom. W jej przypadku należy jednak uważać na gorące napoje, ponieważ cienkie, metalowe ścianki mogą szybko przechwycić temperaturę. W takiej sytuacji znacznie lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po kubek termiczny. Latem natomiast można z powodzeniem wlać do takiej butelki zimną wodę, a nawet wrzucić kostki lodu dla orzeźwienia. Metalowa butelka na wodę powinna utrzymać temperaturę nawet do 12 godzin. Tego typu butelki bardzo często wyposażone są w ustnik podobny do tego stosowanego w bidonach, co znacznie ułatwia picie. W ich przypadku również należy jednak unikać kwaśnych napojów.

Wybór butelki na wodę wielokrotnego użytku nie jest prosty, dlatego warto znać plusy i minusy tych najlepiej dostępnych, by znaleźć tę najlepszą.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.