Dobrej jakości filtry do wody: jak wybrać najlepszy? Wskazówki

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Filtr do wody

Woda jest najcenniejszym składnikiem diety człowieka. Dietetycy zalecają picie około 1,5 litra płynów dziennie. Niestety jakość tzw. kranówki pozostawia wiele do życzenia, dlatego warto zaopatrzyć się w filtr do wody. Najpopularniejsze są filtry do wody na cały dom i dzbanki filtrujące. Co wybrać?

Jakość wody kranowej w większości miast w Polsce nie jest zadowalająca. Znajduje się w niej m.in. chlor, który ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Co więcej, powoduje nieprzyjemny smak i może powodować mętność wody. Innym problemem jest węglan wapnia, który wpływa na twardość wody, co przekłada się na osadzający się kamień i szybsze psucie się sprzętów gospodarstwa domowego. Chlor i węglan wapnia to nie jedyne substancje, które wpływają na jakość wody. Należy pamiętać również o bakteriach, azotanach i innych związkach chemicznych, które płyną w naszych kranach. Jedną z najskuteczniejszych opcji pozbycia się problemu są filtry do wody.

Jak wybrać filtr do wody?

Widoczny osad powstający na naczyniach kuchennych oraz nieestetyczne zacieki na armaturze to sygnały, że warto zainwestować w filtr do wody, ponieważ jakość „kranówki” nie jest najlepsza. Jest wiele różnych rodzajów filtrów do wody pitnej, cechujących się odmienną skutecznością, wydajnością, usuwaniem zanieczyszczeń oraz ceną. Po zbadaniu jakości domowej wody możliwe jest dokładnie ustalenie, jaki filtr wybrać. Niekiedy optymalnym rozwiązaniem jest filtr do wody na kran czy dzbanek z filtrem, ale w niektórych przypadkach konieczna będzie instalacja filtra do wody na cały dom.


Przeczytaj: Niezbędne akcesoria do kuchni – co warto mieć?

Technologia filtrowania wody

W gospodarstwach domowych stosuje się wiele technologii mających na celu uzdatnienie wody pitnej i tej używanej w celach gospodarczych.

  • Sedymentacja to jeden z najprostszych sposobów oczyszczania wody. Technologię sedymentacji wykorzystuje się w filtrach do wody w domu i w mieszkaniu. Polega ona na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń dzięki oddziaływaniu siły grawitacji. Woda przepływa swobodnie przez specjalne filtry, które zatrzymują szkodliwe substancje o średnicy większej niż 1 µm (co odpowiada wielkości ziarenka piasku). Taki filtr do wody można zamontować samodzielnie według instrukcji producenta. Technologię sedymentacji wykorzystują m.in. filtr siatkowy do wody i filtr sznurkowy.

  • Technologia węglowa to najczęściej stosowana ze wszystkich metod. Filtracja zanieczyszczonej wody opiera się na specjalnie skonstruowanym węglu aktywnym, który ma właściwości absorpcyjne. Filtr węglowy wykorzystywany w domu znacznie poprawia smak i kolor wody, usuwa z niej chlor, fenole i inne substancje organiczne. Może być montowany zarówno na kranach, jak i stosowany w dzbankach do wody z filtrem

  • Zmiękczanie, czyli usuwanie związków wapnia i magnezu i zastępowanie ich jonami sodu, możliwe jest dzięki syntetycznym złożom jonowymiennym. Technologię zmiękczania wykorzystuje się najczęściej w filtrach do wody na cały dom.

  • Filtry do wody z odwróconą osmozą usuwają praktycznie wszystkie zanieczyszczenia, w tym bakterie, wirusy i związki organiczne. Oczyszczanie odbywa się pod ciśnieniem – woda przepływa przez membranę, która zatrzymuje zanieczyszczenia. Filtr do wody wykorzystujący technologię odwróconej osmozy można zamontować samodzielnie, np. pod zlewem. Wadą tej technologii jest zużywanie dużej ilości wody podczas korzystania z filtra.

Przydatny artykuł: Segregacja śmieci – jak to prawidłowo robić?

Rodzaje filtrów domowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów do wody. Zalicza się do nich te dzbankowe i montowane w czajnikach elektrycznych, łazienkowe, centralne, nakranowe, podzlewowe i naszafkowe.

Ze względu na cenę i dostępność najczęściej wybiera się filtry dzbankowe. Jest to najszybsze rozwiązanie. Posiadają one zazwyczaj filtry węglowe. Wodę wlewa się przez górną pokrywę dzbanka i po pewnym czasie na dole zbiornika gromadzi się oczyszczony płyn. Producenci tego rodzaju filtrów gwarantują poprawę jakości wody przez usunięcie z niej cząsteczek o średnicy od 5 µm, chloru i zanieczyszczeń mechanicznych.

Nakranowe filtry wymagają zamontowania, jednakże czystą wodę uzyskuje się natychmiast po odkręceniu kranu. To nieco droższe rozwiązanie niż filtry w dzbanku, ale nieco lepiej oczyszczają wodę. Stojące filtry naszafkowe są proste w instalacji i najczęściej wykorzystują technologię węglową i sedymentacji. Nieco bardziej skomplikowane w montażu są filtry podzlewowe. Są jednocześnie podłączone do sieci wodociągowej oraz osobnego kranu, skąd wyprowadzana jest woda. Dużym plusem tych filtrów, poza skutecznością, jest całkowita ich niewidoczność. Filtry łazienkowe zazwyczaj montowane są w kranie lub w przewodzie prysznicowym. Przeważnie wykorzystują technologię węglową, przez co woda jest bardziej miękka i nie wysusza skóry tak jak woda twarda. Z kolei centralne oczyszczanie to dobre rozwiązanie do domów jednorodzinnych. Filtry tego typu instaluje się przy hydroforze.


Bez względu na to, jaki filtr do wody zostanie wybrany, należy pamiętać o jego częstej wymianie.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?