Pojemniki plastikowe – rodzaje i ich zastosowanie

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Pojemniki plastikowe

Wysokiej jakości pojemniki plastikowe to funkcjonalne rozwiązanie na lata, które pomoże ci w organizacji i utrzymaniu porządku np. w warsztacie lub dziecięcym pokoju. Wybierając pojemnik na żywność, sprawdź, czy został on wykonany z bezpiecznego plastiku, który nie wydziela substancji toksycznych.

Chociaż problem z nadmiarem plastiku jest poważny, warto pamiętać, że nie każdy tego typu materiał jest zły. Na niekorzyść środowiska działają producenci, którzy w celu obniżenia kosztów decydują się na produkcję niskiej jakości opakowań plastikowych zawierających substancje toksyczne. Przed zakupem warto więc sprawdzić, jaki rodzaj plastiku wykorzystano i wybrać produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów. Takie pojemniki posłużą ci wiele lat, zwłaszcza że mają wiele zastosowań. Będą odpowiednie do przechowywania żywności, pomogą w organizacji kosmetyków, środków czystości, narzędzi warsztatowych, butów oraz zabawek. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz np. w sklepie Media Expert i na Allegro. To partnerzy Programu PAYBACK, dlatego za zakupy u nich możesz otrzymać punkty, które potem wymienisz na nagrody.

Jak wybrać bezpieczne pojemniki plastikowe?

Wybór bezpiecznego opakowania plastikowego ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli pojemnik ma ci służyć do przechowywania żywności. Przed wyborem konkretnego opakowania warto zapoznać się ze stosowanymi oznaczeniami. Plastik, z którego zostały wyprodukowane pojemniki, może być bezpieczny i obojętny dla żywności albo wydzielać toksyny np. w kontakcie z kwasami z soków. Każdy rodzaj plastiku oznaczany jest za pomocą cyfry i symboli:

 • 1-PET – materiał wykorzystywany do produkcji opakowań jednorazowych, nie nadaje się do przechowywania żywności, nawet po dokładnym umyciu. Substancje zawarte w materiale przenikają nawet do wody.
 • 2-HDPE – tzw. bezpieczny plastik, który może być wielokrotnie wykorzystywany.
 • 3-PCV – materiał, z którego tworzy się folie. Nie nadaje się do przechowywania żywności.
 • 4-LDPE – bezpieczny materiał, który może być wykorzystywany wielokrotnie.
 • 5-PP – bezpieczny materiał wielokrotnie wykorzystywany.
 • 6-PS – materiał, z którego tworzy się styropian. Nie powinien być stosowany do przechowywania żywności, gdyż w kontakcie z nią wydziela szkodliwe substancje.
 • 7-Inne – w tej grupie znajduje się nylon, poliwęglany, ABS i szkło akrylowe. To materiały, które są uznawane za toksyczne, dlatego nie powinno się ich używać do przechowywania żywności.

Warto pamiętać, że pojemniki wykonane z tzw. bezpiecznego plastiku nie wydzielają szkodliwych substancji w zetknięciu nie tylko z żywnością, lecz także z kosmetykami. Do ich zalet należy też solidność oraz wysoka jakość materiału, dzięki czemu są trwalsze i bezpieczniejsze, mogą więc być używane nawet przez dzieci.


Dowiedz się jak segregować śmieci.

Pojemniki plastikowe warsztatowe

Opakowania warsztatowe występują w dwóch formach: jako tzw. kuwety lub pojemniki z przegródkami. Dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, z pokrywą lub bez. Zostały wyprodukowane z wysokiej jakości trwałego i bardzo wytrzymałego plastiku, który jest odporny na drobne uszkodzenia. Ponadto producenci oferują opakowania wykonane z polipropylenu nieprzewodzącego ładunków elektrostatycznych. Wykorzystywane są w warsztatach lub punktach serwisowych, w których wymagana jest szczególna ostrożność w kontakcie z materiałami łatwopalnymi. Pojemniki warsztatowe służą do przechowywania drobnych narzędzi, takich jak gwoździe, śruby, wkręty itd. Ich specjalny profilowany kształt usprawnia pracę, gdyż pozwala na szybki dostęp do akcesoriów, jednocześnie uniemożliwiając ich przypadkowe wypadnięcie i powstanie bałaganu. Zaletą opakowań warsztatowych jest to, że można łączyć je w moduły i tworzyć regały. Szeroki wybór pojemników plastikowych do przechowywania narzędzi w warsztacie znajdziesz w serwisie Allegro, który jest partnerem Programu.

Pojemniki plastikowe na zabawki

Pojemniki plastikowe do przechowywania zabawek to funkcjonalne rozwiązanie, które pomaga w utrzymaniu porządku. Produkuje się je w wielu rozmiarach i kształtach, więc bez problemu pomieszczą wszystkie akcesoria do zabawy. Duże pojemniki plastikowe z pokrywą są idealne do przechowywania w nich klocków lub drobnych elementów, które mogłyby się łatwo zgubić. Wieko dodatkowo chroni zabawki przed kurzem i zanieczyszczeniami. Małe opakowania sprawdzą się jako schowki na kredki lub akcesoria do włosów w pokoju dziewczynki. Bardzo dobry wybór stanowią pojemniki plastikowe na kółkach. To praktyczne rozwiązanie, które wyklucza konieczność dźwigania i podnoszenia skrzynki przez dziecko. Dodatkowo tego typu kufer może być również wykorzystany podczas zabawy, np. jako pojazd dla lalek lub miśków. Niektóre pudełka na zabawki można łączyć w boksy i tworzyć z nich regały, co sprawdza się w przypadku, gdy maluch ma bardzo dużo akcesoriów. Plastikowe pudła do dziecięcego pokoju dzięki zaokrąglonym kantom są bezpieczne nawet dla bardzo małych dzieci. Producenci oferują opakowania w różnych kolorach lub ozdobione postaciami z bajek i filmów dla najmłodszych. Dzięki temu pojemnik nie tylko pełni rolę schowka, lecz także sam w sobie stanowi ozdobę dziecięcego pokoju.

Pojemniki plastikowe spożywcze

Pojemniki plastikowe spożywcze to funkcjonalne rozwiązanie, które powinno się znaleźć w każdej kuchni. Dobrej jakości opakowania są szczelne i umożliwiają bezpieczne przechowywanie produktów, np. w lodówce. Z powodzeniem mogą posłużyć również jako opakowania na żywność, które zabierzesz ze sobą do pracy czy na górski szlak. Zaletą plastikowych pojemników jest sterylność i łatwość utrzymania ich w czystości. Dobrej jakości plastik nie chłonie zapachów, tłuszczu i nie barwi się w zetknięciu z przyprawami. Dzięki temu opakowanie z powodzeniem może posłużyć nawet kilka lat. Pojemniki spożywcze pomagają również w organizacji kuchni. Dzięki różnym rozmiarom możesz przechowywać w nich przyprawy, mąkę, cukier, makarony, kasze, płatki lub groch. Osobną grupę stanowią pojemniki plastikowe, których można używać w mikrofalówce. Oprócz tego producenci oferują opakowania do przechowywania żywności w zamrażarce, w temperaturze nawet do -20 stopni Celsjusza. Informacji o tych właściwościach szukaj na etykiecie lub w instrukcji produktu. Ciekawą ofertę pojemników plastikowych na żywność znajdziesz w naszym sklepie z nagrodami, Warto tam zaglądać ponieważ oferta często jest aktualizowana.

O czym pamiętać użytkując pojemniki plastikowe:

 • Do ponownego użytku i przechowywania żywności nadają się tylko pojemniki oznaczone liczbą 2 i 5.
 • Opakowania wykorzystuj zgodnie z instrukcją producenta.
 • Nie wkładaj do zmywarki i mikrofalówki pojemników plastikowych, które nie są do tego przeznaczone.
 • Mokrą żywność, obrane owoce i warzywa oraz soki przechowuj w opakowaniach szklanych.
 • Po każdym kontakcie z żywnością dokładnie umyj pojemnik pod bieżącą wodą, używając niewielkiej ilości detergentu.
 • Regularnie wyparzaj pojemniki wrzątkiem.
 • Jeśli pojemnik podczas użytkowania wchłonie zapach jedzenia, wymień go na nowy.

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK