Jaka wyciskarka do cytrusów sprawdza się najlepiej?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Wyciskarka do cytrusów

Wyciskarka do cytrusów powinna znaleźć się w kuchni każdego, kto stawia na zdrowy tryb życia. Istnieją dwa rodzaje wyciskarek – ręczne i automatyczne. Różnią się między sobą przede wszystkim wielkością, ceną i sposobem użytkowania.

Niewielkie wyciskarki do cytryn i pomarańczy można zabrać ze sobą w podróż, gdyż są tanie i nie wymagają dostępu do prądu. Z kolei elektryczne wyciskarki zapewniają komfort użytkowania, pozwalają na uzyskanie soku w zdecydowanie krótszym czasie niż modele angażujące siłę ludzkich rąk.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w wyciskarkę do owoców?

Soki z owoców cytrusowych to źródło witamin, składników mineralnych. Niektóre z nich neutralizują też toksyny, mają właściwości przeciwutleniające. Pija się je przez cały rok, w każdym sklepie spożywczym znaleźć można kartony i butelki z sokiem pomarańczowym, grejpfrutowym. Najzdrowsze są jednak soki świeżo wyciskane, ich smak jest niepowtarzalny, ma się również pewność, że są pozbawione zbędnych konserwantów i dodatku cukru. Aby móc codziennie się nimi delektować, niezbędna jest specjalna wyciskarka do cytrusów, która nadaje się do najpopularniejszych owoców roślin z rodziny rutowatych, bez względu na ich średnicę. Urządzenie to polecane jest miłośnikom idei slow food. Uzyskiwany w ten sposób sok można wypić bezpośrednio po przygotowaniu lub dodać do wypieków. Wyciskarka do pomarańczy może przydać się podczas robienia muffinek, domowej granoli. Powinna też stanowić element wyposażenia restauracji, barów. Gastronomiczna wyciskarka do cytrusów przydaje się przy okazji przygotowywania alkoholowych i bezalkoholowych drinków, koktajli.


Przeczytaj również: Jaką sokowirówkę warto wybrać i czym się przy tym kierować?

Ręczna wyciskarka do cytrusów

Osobom zaczynającym przygodę ze zdrowym odżywianiem poleca się ręczną wyciskarkę do owoców, która jest tańsza niż modele automatyczne. Nie zasila jej energia elektryczna. Wyróżnia ją także prostsza konstrukcja, dzięki czemu rzadko się psuje i może służyć latami. Przydaje się osobom, które mimo częstych podróży nie rezygnują ze zdrowej, pełnowartościowej diety. Wiele z obecnych na rynku wyciskarek to niewielkie urządzenia, które bez problemu można zmieścić w bagażu podręcznym. Są proste w użyciu, można też je łatwo wyczyścić. Ręczna wyciskarka do cytryn to sprzęt, który można zabrać ze sobą na biwak. Dzięki niskiej temperaturze działania daje możliwość uzyskania pełnowartościowego produktu. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Wyciskarka cytrusów, którą obsługuje się ręcznie, wymaga pewnej siły, dlatego dla niektórych osób używanie jej może okazać się problematyczne.

Największą popularnością cieszą się jednoczęściowe plastikowe (lub metalowe) wyciskarki do cytrusów. Aby móc je użyć, najpierw należy przekroić owoc na pół. Można też znaleźć wyciskarkę do limonek i cytryn, która wyglądem przypomina wyciskacz do czosnku. W lokalach gastronomicznych obecne są ręczne wyciskarki do owoców cytrusowych o zdecydowanie bardziej złożonej konstrukcji. Istnieje również silikonowa wyciskarka do cytryn – dzięki niej można zapomnieć o leżących wszędzie pestkach i dłoniach lepkich od owocowego napoju. Używany w restauracjach sprzęt wykonany jest ze stali nierdzewnej. Ważnym jego elementem jest dźwignia, którą należy opuścić na dół, aby wycisnąć sok. Owocowy napój ścieka wtedy do podstawionego naczynia.


Pomocny artykuł: Wyjątkowy prezent dla żony - jak wybrać?

Elektryczna wyciskarka do cytrusów

Zdecydowanie wygodniejsza od ręcznych modeli pozostaje elektryczna wyciskarka do cytrusów. Jej największą zaletą jest komfort użytkowania. Dzięki niej szybko i sprawnie można przygotować soki pozbawione sztucznych dodatków. Chętnie wybierają ją zwolennicy zautomatyzowanych kuchni. Do działania wymaga energii elektrycznej, dlatego na biwaku będzie bezużyteczna. Jest także dużo większa od wersji manualnej. Sprawdza się w domach, w których mieszka większa liczba osób, a codzienne picie świeżo wyciskanego soku stanowi rytuał. Wadą tego rodzaju urządzeń jest cena, wielokrotnie wyższa niż w przypadku ręcznej wersji. Automatyczna wyciskarka do pomarańczy wykorzystywana przez sektor hotelarski czy spożywczy, którą można też podziwiać w lokalach gastronomicznych, kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Urządzenie, o którym mowa, uruchamia się automatycznie po przyłożeniu cytrusa do równomiernie obracającego się stożka.

Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na automatyczną wyciskarkę do cytrusów? Przede wszystkim powinno się sprawdzić, jaką moc ma dane urządzenie. Obecne na rynku wyciskarki z reguły dysponują mocą mieszczącą się w zakresie od 25 do 40 W. To wystarczy, aby pozbawić owoc całego znajdującego się w nim soku. Niektóre modele wyposażone są w ulepszenia, których celem jest ochrona przed rozpryskiem. Perfekcjoniści, którym zależy na wyciśnięciu soku z owoców do ostatniej kropli, powinni zaopatrzyć się w wyciskarkę z funkcją zmiennego kierunku obrotów. Polecane są też urządzenia pozwalające na regulację gęstości soku i wyposażone w pojemnik na kabel.

Odpowiedź na pytanie o to, jaka wyciskarka do cytrusów będzie najlepsza, nie jest łatwa. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji miłośnika świeżych soków.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?