Obieraczka do warzyw – jaką warto wybrać? Rodzaje

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Obieraczka do warzyw

Obieranie warzyw i owoców tradycyjnym nożem jest czasochłonne i uciążliwe. Istnieje również ryzyko, że się zatniemy. Na rynku dostępnych jest jednak wiele rodzajów obieraczek do warzyw i owoców, które ułatwiają tę codzienną czynność.

Obieraczka do warzyw to przydatny przedmiot w każdej kuchni. Przyspiesza przygotowanie ulubionych potraw. Tradycyjne obieraczki doskonale nadają się do obierania ziemniaków, marchewek, selera czy też pietruszki korzeniowej. Na rynku dostępne są również specjalne tarki, spirale do warzyw, misy z ostrzami i skrobaki. Jakie są funkcje każdego z nich?

Ręczne obieraczki do warzyw

Obecnie istnieje szeroki wybór obieraczek do warzyw. Zwykła, ręczna obieraczka z plastikową rączką nadaje się do skrobania młodych ziemniaków i reszty jarzyn do zupy lub drugiego dania. Są dostępne w przystępnych cenach w praktycznie każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na wielkość i kształt skrobaczki. Przyrządy te mogą mieć poprzeczne lub podłużne ostrze (zarówno ruchome, jak i nieruchome). Najczęściej wykonuje się je z materiałów ceramicznych lub metalowych. Część z dostępnych modeli ma spiczastą końcówkę, która służy do wydłubywania skaz z warzyw. Proste obieraczki są na tyle uniwersalne i bezpieczne, że mogą korzystać z nich nawet dzieci.

Automatyczne obieraczki do warzyw

Obieranie dużej ilości warzyw czy owoców bywa uciążliwe. Komfortowym rozwiązaniem jest zakup automatycznej obieraczki do warzyw. Są znacznie droższe niż tradycyjne ręczne obieraczki, jednak znacznie przyspieszają tę mało przyjemną czynność. Mechaniczne obieraczki przeznaczone są głównie do owalnych warzyw i owoców – ziemniaków, pomidorów, buraków, jabłek czy cytrusów. Często urządzenia te mają specjalne programy do obierania cienkich i grubych skórek. Wystarczy owoc lub warzywo umieścić w przeznaczonym na to miejscu i włączyć wybrany program.

Obieraczka do czosnku

Obieranie czosnku bywa kłopotliwe. Drażniący zapach pozostaje długo na skórze dłoni, co powoduje pewien higieniczny dyskomfort. Proste w obsłudze obieraczki do czosnku wykonane są z wysokiej jakości silikonu i mają kształt podłużnej, pustej w środku rurki. Do środka wystarczy włożyć ząbek czosnku i ręcznie wałkować. Już po kilku chwilach delikatna skórka z łatwością odchodzi od warzywa.

Obieraczka do szparagów

Wiele dylematów wiąże się z poprawnym obieraniem szparagów. W rzeczywistości czynność ta nie jest trudna, jednak wymaga odpowiedniej techniki. Obieraczka do szparagów to najczęściej zwykły, klasyczny ręczny przyrząd, taki sam, jaki wykorzystuje się do marchwi czy ziemniaków. Ważne jest jednak, żeby wcześniej odciąć ich końcówki mniej więcej na ¼ wysokości. Twarde włókna obiera się z łatwością i po tej czynności szparagi są gotowe do dalszej obróbki termicznej.

Miski z tarkami do cięcia warzyw

Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem w cięciu na plastry warzyw są misy z tarkami, np. misa z kompletem tarek i pokrywą Solution Ambition. Standardowe miski zrobione są z plastiku lub metalu, występują z pokrywkami lub bez nich. W zestawie znajdują się wymienne tarki zarówno do cienkiego, jak i grubego ścierania warzyw. Często producenci wyposażają misy w dodatkowe tarki do cięcia różnej grubości plastrów czy pasków. Wybierając miskę z tarkami, warto kupić tę z wygodną rączką.

Spirale do warzyw

Modne jest wykorzystywanie w kuchni specjalnych spirali do warzyw. Dzięki nim można z łatwością przygotować spaghetti z cukinii, kabaczka lub ziemniaka. To zdrowa i znacznie mniej kaloryczna alternatywa dla makaronu. W sklepach dostępne jest wiele rodzajów, w tym temperówki, mandoliny czy krajalnice. Temperówki do obierania i krojenia warzyw wyglądają zupełnie jak te szkole. Mają jedynie większe rozmiary. Zbudowane są zresztą w bardzo podobny sposób. Marchewkę czy cukinie wkłada się w otwór i ręcznie obraca, uzyskując cienkie spirale. Krajalnice do warzyw są jeszcze prostsze w użyciu. Często mają silikonowe nóżki, dzięki którym urządzenie stoi stabilnie. Warzywo nabija się na specjalne uchwyty, a następnie kręci korbką. Taka obieraczka zajmuje nieco więcej miejsca niż temperówka do warzyw, może być też nieco droższa. Gdzieś pomiędzy krajalnicą a temperówką należy umieścić mandoliny do krojenia warzyw. Są mniejsze niż te pierwsze, ale większe niż temperówki. Proste modele przypominają nieco starodawne tarki, jednak umieszczane są w pozycji horyzontalnej. Większość z nich można z łatwością montować na misce. Dzięki takiemu rozwiązaniu pocięte w plastry warzywa wpadają prosto do naczynia. Warzywa tnie się za pomocą niewielkiej nasadki z wymiennymi ostrzami, wykonując ruchu tarcia.


Przeczytaj również: Krajalnica do warzyw - jaką wybrać? Jakie są rodzaje?

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?