Fartuch kuchenny – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Fartuch kuchenny

Gotowanie to zajęcie, które wymaga wprawy także w utrzymaniu porządku, dlatego w każdej kuchni powinien pojawić się fartuch. Dostępne są modele z rękawami, zawiązywane w pasie i nieco bardziej rozbudowane, dodatkowo wiązane na szyi. Fartuch kucharski może nie tylko chronić, lecz także być ozdobą.

Fartuchy kuchenne przydają się podczas gotowania czy pieczenia, a więc zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko zabrudzenia ubrania. Stanowią one doskonałe zabezpieczenie, jednocześnie stając się elementem ozdobnym – mogą być wkomponowane w wystrój kuchni lub współgrać z konkretnymi dodatkami, takimi jak ściereczki i rękawice. Możliwe jest również nabycie fartucha kuchennego personalizowanego, z własnym nadrukiem lub śmiesznym obrazkiem. Fartuszki dostępne są w wersji damskiej, męskiej i dla dzieci.

Rodzaje fartuchów kucharskich

Profesjonalni kucharze nigdy nie zapominają o fartuchu kuchennym, jednak na co dzień nie każdy zakłada go do przygotowywania posiłków. Jest to jednak przydatne akcesorium, pozwala uniknąć zabrudzeń odzieży i skupić się na głównym zajęciu – gotowaniu lub pieczeniu. Ponadto, są dostępne damskie fartuchy kucharskie ozdobne, o ciekawym kroju i kolorze, mogące stać się niezbędnym elementem wystroju kuchni, dopasowanym do ogólnej koncepcji, np. modele wykonane z tego samego materiału, co ściereczki i rękawice, a nawet zasłona w oknie kuchennym. Nierzadko można spotkać fartuszki kuchenne z nadrukiem, śmieszne, które wręczane są jako drobne upominki (np. komplet dla niej i dla niego). Wybierając najlepszy fartuch kucharski, warto przyjrzeć się jego krojowi, na rynku dostępnych jest bowiem wiele rodzajów. Jedną z odmian takiego akcesorium kuchennego jest model najbardziej zabudowany, z długim lub krótkim rękawem, zapinany na guziki. To typ wybierany najczęściej przez profesjonalnych kucharzy, nazywany dziś bluzą kucharską lub gastronomiczną. Uszyta zazwyczaj z lekkiego i przewiewnego materiału, o dopasowanym kroju, ma za zadanie zapewnić komfort pracy każdemu kucharzowi. Na taki model rzadko decydują się osoby przygotowujące posiłki w domu. Fartuchy kuchenne męskie i damskie są najczęściej wiązane w pasie i na szyi, dzięki czemu chronią przed zabrudzeniem zarówno dolną, jak i górną część ubrania. Warto wybierać je do bardziej zaawansowanych prac w kuchni (np. do pieczenia ciast). Do prostszych czynności, takich jak obieranie warzyw, owoców, gdzie ryzyko zabrudzenia jest niewielkie, polecane są fartuszki wiązane w pasie, zakrywające jedynie dolną część stroju.

Na co zwrócić uwagę wybierając fartuch do kuchni?

Fartuch kucharski musi być przede wszystkim dobrze dopasowany, dopiero wtedy będzie spełniał swoją funkcję. Zazwyczaj wiązania w pasie i na szyi umożliwiają swobodną regulację, dlatego warto wybierać tego rodzaju modele. Nie bez znaczenia jest również rodzaj materiału, z którego uszyty jest fartuch. Najlepiej, jeśli będzie on gruby i wytrzymały, jednak na tyle elastyczny, aby nie krępował ruchów. Tkaniny powinny być odporne na pranie w wysokich temperaturach i na prasowanie. Dobrze w tym przypadku sprawdzają się modele uszyte z poliestru z domieszką bawełny, mające wzmacniane szwy. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, np. kieszenie – dostępne są zarówno modele z jedną dużą kieszenią, jak i z kilkoma mniejszymi. Podczas grillowania doskonale sprawdzi się długi fartuch z kieszeniami na sztućce do grilla. Ochroni on odzież nie tylko przed zabrudzeniem, lecz także przed iskrami.


Przeczytaj również: Pomysł na wyjątkowy prezent dla babci

Fartuch kuchenny z nadrukiem, personalizowany, śmieszny

Ciekawym pomysłem na prezent jest fartuch kuchenny personalizowany – dziś wiele firm oferuje tego rodzaju rozwiązania. Może znaleźć się na nim śmieszny napis, grafika, imię osoby, dla której jest on przeznaczony. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od pomysłowości i kreatywności zamawiającego. Dziś nie trzeba się ograniczać, ponieważ na rynku znaleźć można nie tylko fartuch biały czy czarny, lecz także modele o różnych kolorach i wzorach. Te wzorzyste oprócz ładnego wyglądu mają też inną zaletę – dużo łatwiej ukryć na nich plamy i zabrudzenia powstałe podczas pracy w kuchni. W sprzedaży dostępne są również zestawy: fartuszki z rękawicami kuchennymi lub ściereczkami – całość jest utrzymana w tym samym stylu, kolorystyce. Taki zakup to doskonały sposób na zmianę wystroju wnętrza lub też jego ożywienie.

Coraz większa popularność domowego, rodzinnego gotowania sprawia, że producenci wprowadzają na rynek elementy odzieży gastronomicznej uszyte zarówno z myślą o paniach czy panach, jak i o najmłodszych kucharzach, przeznaczone do codziennego stosowania. Fartuch kuchenny dla dzieci to odpowiednik „dorosłego” modelu, pozwalający pociechom poczuć się w kuchni bardzo odpowiedzialnie. Istnieje również możliwość zakupu kompletu fartuszków dla całej rodziny – wszystkie mają ten sam fason i są uszyte z tej samej tkaniny.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?