Zestaw talerzy – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Zestaw talerzy

W każdym domu powinien znaleźć się przynajmniej jeden zestaw talerzy dopasowany do potrzeb rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że producenci oferują wiele rodzajów naczyń stołowych, które można kupić w gotowych zestawach lub skompletować samodzielnie.

Talerze miewają różne kształty, kolory czy fakturę, mogą też być przeznaczone do podawania różnych dań. Kiedy zatem powinniśmy wybrać zestaw talerzy kwadratowych, a kiedy lepiej sprawdzą się okrągłe? Kupić zestaw talerzy obiadowych czy deserowych? Co jeszcze jest ważne przy wybieraniu zestawu naczyń stołowych do domu?

Talerze – jak duży zestaw wybrać?

Jedną z podstawowych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze talerzy, jest to, ile powinno ich być w zestawie. Producenci oferują gotowe zestawy talerzy składające się z określonej liczby elementów. Czasami można dostać całe serwisy obiadowe, w których skład wchodzą talerze głębokie, obiadowe i mniejsze talerzyki deserowe. Niekiedy zawierają też elementy, które uzupełniają zestaw, np. sosjerkę czy wazę. Istnieją również zestawy deserowe, składające się m.in. z mniejszych talerzy, a także filiżanek i spodków.

Mimo to właśnie talerze są najważniejsze – czym zatem kierować się, dobierając ich liczbę? Zazwyczaj wybierając zestaw talerzy obiadowych do korzystania na co dzień, stawia się na taki komplet, którego liczba elementów odpowiada liczbie członków rodziny. Jeżeli zestaw ma też być wykorzystywany podczas wizyt znajomych, należy oszacować, ilu gości najczęściej przyjmujemy. Zazwyczaj są kupowane zestawy talerzy przeznaczone dla 6 lub 12 osób.

Z jakiego materiału powinny być wykonane talerze?

Niezależnie od tego, czy wybrany zostanie zestaw na 12 osób, czy tylko dla jednej, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonane są naczynia stołowe. Zestawy talerzy obiadowych zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości porcelany, fajansu, kamionki lub porcelitu. Wiele firm wprowadza również produkty ze szkła z domieszkami innych materiałów, które sprawiają, że naczynia są bardziej odporne na uszkodzenia, takie jak zarysowanie czy nawet stłuczenie. A jeśli nawet talerz spadnie na podłogę, nie potłucze się na „drobno”, tylko na kilka większych części, co ułatwi sprzątanie odłamków. Jeżeli z naczyń będą korzystały dzieci, warto wybrać te wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak melamina, która nie tłucze się, a wykonane z niej produkty zazwyczaj zdobione są w wesołe wzory.

Przy doborze materiału, z jakiego będą wykonane talerze, warto też zwrócić uwagę, czy można je wykorzystywać w mikrofalówce lub podgrzewać w piekarniku (podawane na podgrzanych talerzach potrawy, szczególnie zupy, dłużej zachowują ciepło), a także myć w zmywarce.

Zwróć uwagę na to, co będziesz serwować na talerzach

Podejmując decyzję o wyborze zestawu, warto też zwrócić uwagę na to, co najczęściej będzie serwowane na talerzach. Zestawy obiadowe zazwyczaj zawierają kilka rodzajów talerz. Jeśli jednak najczęściej serwowane są zupy lub dania o konsystencji gulaszu, warto zdecydować się na zakup specjalnych, głębokich talerzy albo nawet misek obiadowych. Ciekawą propozycją jest też zestaw talerzy do serwowania dań z makaronu. Tego typu talerze są nieco płytsze niż tradycyjny talerz na zupę. Wykonano je z materiałów odpornych na bardzo wysokie temperatury, co pozwala zapiekać w nich porcję odpowiednią dla jednej osoby. Dzięki czemu danie może być podane w bardzo atrakcyjny sposób.

Czy kolor i kształt talerzy ma znaczenie?

Przyjęło się, że na oficjalnych przyjęciach zastawa tradycyjnie jest w śnieżnobiałym kolorze i ma okrągły kształt. Jeżeli występują jakieś zdobienia, to zazwyczaj są bardzo delikatne. Jednak w domach coraz częściej odchodzi się od tej zasady i po prostu wybiera się takie talerze, jakie podobają się domownikom i pasują do wnętrza, w którym podaje się posiłki. Warto jednak wiedzieć, że kolor, w jakim są talerze z zestawu obiadowego, wpływa nie tylko na estetykę stołu. Jak się okazuje, może mieć też wpływ na apetyt. Zastawa w takich kolorach, jak czerwony, pomarańczowy czy żółty, pobudza apetyt. Natomiast chłodne kolory mogą go hamować. Jaki zatem wybrać kolor talerzy?

Zestaw białych talerzy to propozycja uniwersalna, pasująca do wszystkich aranżacji – do klasycznych można wybrać okrągłe talerze, jednak do nowoczesnych lepiej będą pasowały kwadratowe naczynia. Zestawy do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz często kupuje się w czarnym kolorze. Popularne są również zestawy w takich kolorach jak: granat, butelkowa zieleń, odcienie pastelowe różu, żółci lub błękitu.

Tak jak to zostało wyżej wspomniane, talerze okrągłe kojarzą się z klasyką i pasują praktycznie na każdą okazję. Kwadratowe lub prostokątne zestawy doskonale wpiszą się w nowoczesną stylistykę wnętrz. Dużą popularnością cieszą się również zestawy o nieregularnym kształcie np. fali czy ośmiokąta.


Przeczytaj również: Jak podawać przekąski na ciepło i na zimno?

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?