Waga kuchenna – jaką wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Waga kuchenna

Przygotowanie dań z proporcjami „na oko” często kończy się kuchenną tragedią – potrawa okazuje się za słona lub za słodka. Do odmierzenia prawidłowej ilości danego składnika przyda się dobra waga kuchenna. Jaki produkt sprawdzi się najlepiej w domowej kuchni?

Wagi kuchenne dostępne są w wielu wariantach. Obecnie większość przyrządów jest elektroniczna, co znacznie ułatwia precyzyjne odmierzanie składników. Jednak i tutaj można spotkać się z różnymi modelami, które są wyposażone w liczne funkcje. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego akcesorium kuchennego?

Jakie są rodzaje wag kuchennych?

Przyrządy te są dostępne w dwóch podstawowych wariantach:

  • Waga kuchenna elektroniczna – to bardzo precyzyjne urządzenie elektroniczne, zasilane najczęściej płaskimi, okrągłymi bateriami lub małymi „paluszkami”. Zazwyczaj poszczególne modele dają pomiar z dokładnością do 1–2 g. Zakres wagi, jaką mogą pokazywać, to najczęściej 1–5000 g. Są na rynku dostępne również bardziej precyzyjne urządzenia, jednak do użytku domowego wystarczą przyrządy o wymienionym zakresie. Wynik pomiaru jest podawany na elektronicznym wyświetlaczu, co znacznie ułatwia jego odczyt;
  • Waga kuchenna mechaniczna – starsza wersja tego akcesorium, bywa nazywana też wagą kuchenną retro. Jest powoli wypierana przez elektroniczne przyrządy. Zazwyczaj składa się z miski lub podstawki, na którą wykłada się produkt, oraz z tarczy z podziałką. Pomiar w takiej wadze może się okazać dość niedokładny. W zależności od modelu przyjmuje się granicę błędu wynoszącą ok. 20 g. W niektórych modelach podziałka wskazująca wynik ważenia bywa dość niewyraźna, co utrudnia odczyt. Obecnie coraz częściej tego rodzaju wagi służą za ozdobę kuchni.

Warto podkreślić, że wśród elektronicznych wag kuchennych wyróżnia się również kilka rodzajów, na które należy zwrócić uwagę:

  • waga kuchenna z misą – idealnie sprawdzi się do ważenia produktów sypkich oraz płynów;
  • waga kuchenna dietetyczna – to elektroniczna waga kuchenna z licznikiem kalorii. Stworzona została z myślą o osobach chcących schudnąć, zmienić swoje nawyki żywieniowe lub będących na dietach wymagających spożycia określonej liczby kalorii;
  • waga kuchenne z miarką – ma formę naczynia z tworzywa sztucznego, w którym dzięki podziałce można odmierzać ilość płynu, a sama waga pozwala zważyć produkty sypkie. Ciekawym rozwiązaniem są również mniejsze wagi – miarki w formie łyżki.

Jeżeli interesuje cię któryś z wymienionych modeli, zajrzyj na stronę naszego partnera – garneczki.pl. To sklep z artykułami gospodarstwa domowego, głównie ze sprzętami i wyposażeniem potrzebnym w kuchni oraz jadalni. Znajdziesz tam m.in. różne rodzaje wag kuchennych. Zanim jednak rozpoczniesz zakupy, wejdź na naszą stronę i aktywuj odpowiednie kupony. Sprawdź, jak łatwo robiąc zakupy u partnerów Programu, możesz zdobywać dodatkowe punkty PAYBACK.


Zainteresuje Cię: Jak wybrać najlepszą wagę łazienkową dla siebie? Czym się kierować?

Jaka waga kuchenna sprawdzi się najlepiej? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Przed zakupem musisz określić swoje potrzeby i zastanowić się, do czego najczęściej będziesz wykorzystywać ten produkt. Przy wyborze wagi kuchennej zwróć uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana część mająca kontakt z żywnością. Materiał powinien być dopuszczony do kontaktu z jedzeniem. Jeżeli zamierzasz ważyć różnorodne produkty, nie może też chłonąć zapachów i smaków. Najlepiej sprawdzi się stal oraz szkło. Jeśli zależy ci na zaoszczędzeniu miejsca w kuchni, wybierz małą wagę kuchenną wykonaną z lekkiego tworzywa sztucznego. Możesz zdecydować się również na model składany np. z silikonową misą. Wielkość urządzenia powinna być dostosowana do tego, jak dużo danego produktu będziesz jednorazowo ważyć. Zazwyczaj w kuchni wystarczy waga do ok. 5 kg, ale na rynku są też dostępne przyrządy do 10 kg. Trzeba jednak pamiętać, że mają one znacznie większe rozmiary. Sprawdzą się, jeśli przygotowujesz duże porcje posiłków dla wieloosobowej rodziny.

Kolejną kwestią jest dokładność wagi kuchennej. Do ważenia na co dzień wystarczy ta z dokładnością do 1 g. W sytuacji, gdy przygotowujesz małe porcje dań lub stosujesz bardzo wyraziste, skoncentrowane składniki, może okazać się konieczny zakup modelu, którego dokładność wynosi nawet 0,1 g.

Dodatkowe funkcje w wagach kuchennych

Najlepsze wagi kuchenne oferują też szereg dodatkowych opcji. Jedną z ciekawszych jest przelicznik jednostek, w który zaopatrzona jest większość elektronicznych urządzeń tego typu. Pozwala on odmierzać produkty o różnej konsystencji. Nowoczesne przyrządy podają również liczbę kalorii oraz wartości składników odżywczych zawartych w poszczególnych produktach: węglowodanów, tłuszczy oraz białek. Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie jeszcze możliwości mają zaawansowane wagi cyfrowe, zobacz produkty dostępne na stronie naszego partnera – 4home.pl. Wcześniej jednak sprawdź, czy na stronie PAYBACK dostępne są aktualne kupony umożliwiające zdobycie większej liczby punktów lojalnościowych w Programie.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?